arama

Yapay Zeka Kullanılarak Death Metal Şarkısı Yapıldı

Yapay Zeka Kullanılarak Death Metal Şarkısı Yapıldı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

Death metal ve genellikle metal müzik, kendine has bir takipçi kitlesine sahip. Ülkemizde de bu türde eserler veren pek fazla isim ve grup var. Bunların en bilineni Pentagram olsa da eskilerden Akbaba, hala aktif olarak kariyerine devamlı Hecatomb, Pitch Black Process gibi gruplar var.

Dadabots da death metal sanatçılarının son örneklerinden. Death metal yapan bu arkadaş gerçek bir insan değil, yapay zeka. Teknoloji uzmanları CJ Carr ve Zack Zukowski göre yaratılan yapay zeka, derin öğrenme kullanarak Psyopus’un ‘Ideas of Reference’ (Referans Fikirleri) albümünü 29 defa dinledi ve albümdeki müzik elementlerini izleyerek ortaya orijinal eserini çıkardı.

Ortaya çıkan ürün şimdilik fazla da başarılı değil. zaman zaman death metalden fazla progressive metale yakınsayan ritimler kullanan yapay zekanın vokalleri de gereğinden pozitif distortionlu ve bir sözcük üretmekten ziyade bir ses üretmeye çalışmış. Şarkının yüksek hızlı ve agresif ritmi bir alet için yerinde olabilir lakin dinleyicilere nefes alabilecekleri bir boşluk bırakmamış. Şarkı birazcık monoton ve bridge kısmı değil gibi geliyor insana. Kafayı pek salladıktan sonradan insan boynunu biraz dinlendirebilmeli.

öte yandan şarkı genelde çok da fena değil ve türün örnekleriyle kıyaslandığında, ‘yeni başlayan bir sanatçı için’ hiç de kötü bir performans sayılmaz. Suni zeka zamanla daha da ileri gidecek ve kendini geliştirdikçe, yeni eserler gördükçe öbür ürünler ortaya çıkaracaktır.

İkili, müzik meydana getirmek için kullandıkları Dadabots adlı yazılıma yaklaşımlarını 2017 yılında bir makalede “kusurlarındaki estetik avantaj” üstünde durarak açıklamıştı. Dadabots’un sayfasındaki şarkılar herkese öyle da estetik gelmeyebilir. genel olarak yapay akıl şu anda resim sanatında daha başarılı olsa da müzik sanatında da yakında iddialı olabilir. (Özellikle de yalnızca notasal olarak bilgiyi peşine düşüp takip etmek yerine bir uyum ve ritm takibine sahip iki tabakalı bir nöral öğrenme ağı kurulup ikisini benzer anda test edecek bir algoritmaya geçildiğinde.)

Yapay zekanın gelişimini takip etmek isteyenler, bu linkten çalışmalarına, aşağıdaki ekrandan kesintisiz metal müzik çaldığı YouTube kanalına gidebilirler.

üstelik neden bu suni zekaya sanatçı ismi olarak ‘White Noise’ seçmediler fakat?