arama

Steve Jobs’ın Kemiklerini Sızlatan Apple, Google ile Ortaklık Kurdu!

Steve Jobs’ın Kemiklerini Sızlatan Apple, Google ile Ortaklık Kurdu!
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...
Teknoloji dünyasının trilyon dolarlık rekabetini veren iki dev Apple ve Google, iCloud platformunu genişletmek için meslek birliği yapacak. Yaşadığı dönemde Android’e savaş açan Jobs’ın görüşüne ters bir hareket yapan Apple, meslek birliği için can atıyor.

Apple ve Google; işletim sistemleri, bu işletim sistemlerini çalıştıran akıllı telefon ve tabletler, harita uygulamaları, dijital asistanlar ve suni akıl alanında dünyanın en sert koşullarına sahip bir rekabetin içerisindeler. Oysa konu Apple’ın bulut sistemi olan iCloud’a geldiğinde işin rengi biraz değişmeye başlıyor. 

Bireysel verilerimizi, fotoğraflarımızı, mesajlaşmalarımızı, banka hesaplarımızı ve bizimle ilgili olan her şeyi yedeklediğimiz bulut sistemleri, güvenlik endişeleriyle aleyhinde karşıya kalıyorlar. Apple’ın iCloud adındaki platformuyla sunduğu hizmet, ünlülerin fotoğrafları sızdırılmaya başladığından beri emniyet konusunda kullanıcıları korkutuyor. Apple bu endişelerin önüne geçmek için, iCloud verilerini depolamak nedeniyle Google’ın bulut bilgi işlem sistemlerini kullanmaya başladığını açıkladı.


Apple iCloud ve yeni hizmet sağlayıcısı olan Google Cloud Platform’un logoları

Apple, daha önce Amazon’un bulut sistemiyle Microsoft’un Azure sistemlerini de kullanmıştı. Fakat en dişli rakibe karşısında yapılan bu ortaklık girişimi, dev şirketin emniyet konusunda Google’dan daha iyi olamayacağına dair bir işaret. Apple, Microsoft’u bırakıp Google ile uzlaşma yapma nedeni hakkında az önce detaylı bir veri vermedi. 

Elbette Google Haritalar’ın daha önce olduğu gibi iPhone’lardaki merkezi harita uygulaması olmasını beklemek hatalı olur. bununla beraber Google’ın en fazla kullanılan mobil uygulaması YouTube’da iPhone’ların içinde yüklü gelmeyecek. Fakat bulut sistemleriyle başlayan ısınma süreci, iki şirket arasındaki buzları eritebilir.


Google Cloud Platform’un merkez sunucusundan bir fotoğraf

Android, Google göre piyasaya ilk sürüldüğünde Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs, öfkesini ve rekabet şartlarını açık açık belirtmişti. Jobs, ”Android’i yok edeceğim, çünkü o çalıntı bir üründür. Bunun için termonükleer savaş bile başlatmaya hazırım” demişti.

Google, Amazon ve Microsoft’un peşinde, Apple ve Netflix gibi şirketlerin verilerini depo etme için tercih ettiği kayda değer bir kurumsal hizmet kaynağı. Google’ın bulut sistemlerinden sorumluluk sahibi ad olan Diane Greene’e kadar firma, bulut anlaşmalarından yılda 1 milyar dolardan artı para kazandırıyor.

Google ve Apple arasındaki bu minik kıvılcım büyük bir ortaklık için alevlenir mi agnostik, ancak şimdiden çoğu otoriteyi şaşkına çevirdiği belirlenmiş. 

Kaynak : https://www.cnet.com/news/apple-picks-google-cloud-for-icloud-service/