arama

Modern Primatların Fare Boyundaki 56 Milyon Yıllık Atası, Kuzey Amerika’da Bulundu

Modern Primatların Fare Boyundaki 56 Milyon Yıllık Atası, Kuzey Amerika’da Bulundu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...
Modern primatların ve insanların atası olan, fare boyundaki canlıya ait 56 milyon takvim kalıntılar, Kuzey Amerika’da ortaya çıkarıldı.

Orta Asya, Avrupa ve Afrika’nın insanlığın beşiği olduğu düşünülür. En eski insan atası kalıntıları ise Kuzey Amerika’da bulundu. Fare boyutundaki bu canlının adının Tellhardina olduğu açıklandı.

Asya, Avrupa ve hemen de Kuzey Amerika’da kalıntılarına rastlanan bu küçük memeliden daha uzağa yayılan tek canlı türü insan. Florida Üniversitesi’nden Dr Paul Morse, bundan 56 yıl önce, Antarktika kıyılarında palmiye ağaçlarının bulunduğu dönemde yaşayan bu canlının bir dalı ilk önce kavradığını söyledi. Yeni keşfin Tellhardinaların nerede ortaya çıkıp, nasıl yayıldıkları konusundaki hipotezleri çürüttüğünü söyleyen Morse, alternatif bir senaryonun demin oluşturulamadığını söyledi. Konuyla ilgili olarak bilimsel açıklamaların genel özeti “Bilmiyoruz.” biçiminde.

Journal of Human Evolution dergisinde yer alan makaleye tarafından araştırmacılar, T. Brandth’a ait 163 diş ve çene üzerinde araştırmalar yaptı. Makalede imzası yer alan isimlerden Dr. Jonathan Bloch, primat dişlerindeki farklılıkları anlamanın bir motosikletçi için Harley Davidson ile Scooter’ı fark gözetmek, bir sanat eleştirmeni için Picasso ile Banksy’nin eserlerini fark gözetmek değin kolay olduğunu söyledi.

Paleontologlardan oluşan ekip, Wyoming’de bulunan Bighorn Havzası’nda araştırmalar yürüttü. Bu araştırmalarda bulunan kalıntılardan yola meydana çıkan araştırmacılar sonuca, buldukları dişler üstünde yaptıkları çalışmaların ardından vardılar.

Araştırmanın sonucunda Tellhardina türünün aile ağacı da her yerde düzenlendi. Dokuz olan tür sayısı altıya düştü. Dünya’nın en yüksek sıcaklığa ulaştığı dönem olarak kabul edilen PETM döneminde, 200 bin yıl her tarafında hayatta kalan bu cins, tanıdık en eski primat atası olarak kabul edildi.

Hangi türün en eskisi olduğunun keşfedilmesi için, kalıntıların bulunduğu bölgedeki taş yapısının test edilmesi gerekiyor. O dönemde bir türün, herhangi bir kıtaya iyice yayılmasının az daha 2-3 bin yıl sürdüğü tahmin ediliyor. Bu süre farkı da taşlardaki tabaka ve inşa farklarında ortaya çıkıyor.

Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6446949/Mouse-sized-creature-North-America-56-million-years-ago-earliest-ancestor-modern-primates.html