arama

Microsoft Edge Chromium, Yakında ‘Çeviri’ Özelliğine Sahip Olacak

Microsoft Edge Chromium, Yakında ‘Çeviri’ Özelliğine Sahip Olacak
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

Microsoft, Edge tarayıcısını Google’ın Chromium sistemine entegre edeceğini açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde de Microsoft Chromium Edge’in önizleme sürümü yayınlandı. Yeni tarayıcıya Google Chrome özellikleri de artık yavaş yavaş ekleniyor.

Microsoft mühendislerinden birinin topluluk internet sitesinde yaptığı açıklamaya kadar, nisan ayının sonlarına geldiğimizde tüm Canary kullanıcıları bu özelliğe kavuşmuş olacak.

Gönderide “Tercüme yerine getirmek için ek bir şey yapmanıza gerek değil. Tercüme özelliğinin dağıtımı işlem aşamasında ve ay ardına kadar bütün Canary kullanıcıları edinmiş olabilir.” ifadesi kullanıldı.

Bu özellik, Microsoft Edge Canary kullanan kişilere gezdikleri sayfayı diğer dile çevirme fırsatı verecek. Ilave olarak, tarayıcıda yeni çevir ikonu olacak. Adres çubuğundaki bu düğmeyi kullanarak sayfaları derhal döndürmek mümkün ayla gelecek.

Yeni özellik az çok Google Chrome’daki ‘Bu sayfa çevrilsin mi?’ özelliği ile aynı şekilde çalışacak. Özelliğin, yeni Chromium tabanlı Edge’i destekleyen tüm platformlarda (mobil, masaüstü, tablet vs) kullanılabilir olması bekleniyor.

Tercüme özelliği ilk olarak Canary versiyonda kullanılmaya başlanacak olsa da Dev versiyona gelmesi için biraz daha süre geçmesi gerekecek. Dev versiyonun haftalık olarak güncellendiği gerçeğinden yola çıkarsak, Edge’in Dev versiyonu da Mayıs 2019’un başlarında bu güncellemeye kavuşacak.

Microsoft acilen Microsoft Edge’in ne süre indirilebileceği ve stabil versiyonunun ne zaman ortaya çıkacağını hemen şimdi açıklamadı. derhal indirilebilen önizleme versiyonu ise yalnızca Windows 10 ile kullanılabiliyor.