arama

Matrix Gerçek mi Oluyor? Buluttan Veri Alacak İnsan Beyinleri için Araştırmalar Başladı

Matrix Gerçek mi Oluyor? Buluttan Veri Alacak İnsan Beyinleri için Araştırmalar Başladı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

Bilim insanlarına göre insanlık şu anda de insan biyolojisi ve gelişmiş teknolojinin daha önce hiç görülmemiş bir şekilde birleştirildiği; düşüncelerimiz ve bilgilerimizin gerçek zamanlı olarak doğrudan buluta aktarıldığı yeni bir gelişmiş teknoloji ile tanışmanın eşiğinde olabilir.

Demin yayımlanan bir araştırma makalesine kadar, gelecekte ‘insan beyni/bulut arayüzü’ olarak adlandırılan yeni bir teknoloji ile tanışacağız. Bilim insanları, şu an bu sistemin teknolojik temellerinin ne olabileceğini araştırıyor ve bu bilim kurgu gerçek dışı gerçeğe dönüştürmeden önce aşmaları gereken bazı engelleri ele alıyor. Beyin/bulut arayüzü (B/CI), Kaliforniya’daki Moleküler Imal Enstitüsü’nde (IMM) kıdemli yazar ve nanoteknoloji araştırmacısı olacak çalışan Robert Freitas Jr ve başında olduğu ekibin iddialarına kadar, nanorobotik alanındaki olası gelişmelerin hayata geçirilme olasılığı çok yüksek.

Bir insan saçının genişliği dek bile büyük olmayan nanorobotların, bir gün tüm yönleriyle insanlığa ve gezegenimize yarar sağlaması bekleniyor. Ama beyin/bulut arayüzünün hayata geçirilmesi için nanorobotlar üzerinde daha fazla çalışılması gerekiyor.

Freitas’ın konuya dair açıklaması şu şekilde oldu: “Bu cihazlar insanlardaki damar diziliş ve yayılışlarını yönlendirebilecek, kan ve beyin arasındaki bariyerleri aşabilecek ve kendilerini beyin hücrelerinin arasına hatta içine otomatik olarak yerleştirebilecek. Ardından da gerçek zamanlı olarak beyni izlemek ve bilgi özütlemek için bulut tabanlı bir süperbilgisayar ağına kablosuz olarak şifreli bilgileri iletebilecek ve bununla birlikte ağdan data alabilecek.”

Bu teknolojik ütopyanın ne vakit hayata geçirileceği hakkında araştırmacılar muhakkak bir tarih veremese de, araştırma makalelerinde bunun ‘önümüzdeki birkaç on sene’ içerisinde gerçekleşebileceği ihtimalini belirttiler.

Verilen süreyi karşılasa da karşılamasa da, umarız ancak bu yeni beyin/bulut arayüzü öngörüldüğü gibi çalışır ve dürüst türde bilimsel ve teknolojik çözümler geliştirebilir.