arama

iPhone kullanırken hayatınızı kolaylaştıracak 20 ipucu

iPhone kullanırken hayatınızı kolaylaştıracak 20 ipucu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

Apple, 2007’den bu yana, her geçen gün güncellediği iPhone’larıyla uyarı çekmeye devam ediyor. Android’i seçim eden akıllı telefon kullanıcılarında genel olarak “iPhone karşıtlığı” mevcut olsa da hayatının herhangi bir döneminde iPhone kullanmış biri hiçbir şekilde diğer cihaza geri dönmek istemiyor. Ancak büyüyen iPhone fiyatları, son zamanlarda bu görünüm açısını başkalaştırmak üzere. 

Biz de iPhone kullanmaktan vazgeçmeyecekler için, hızıyla ve basit kullanımı ile uyarı çeken iPhone’ların daha etkin bir şekilde nasıl kullanılabileceğine dair ipuçlarını sıraladık.

1- Telefonunuzdaki herhangi bir şeyi zahmetsizce arayabilirsiniz.

iPhone ekranınızı ortasından aşağı doğru kaydırmak, Spotlight Search’ü etkinleştirir. Bu arama çubuğundan da telefonunuzdaki herhangi bir dosyayı veya ayarı arayabilir ve hatta web sonuçlarını da alabilirsiniz.

2- Daha ayrıntılı aramalar için Ayarlar kısmındaki arama çubuğunu kullanabilirsiniz.

Arama çubuğuna erişmek için Ayarlar uygulamasını açın ve üstten aşağı dürüst çekin. Şu Anda aradığınız herhangi bir ayarı yazabilirsiniz. Ayarlar uygulamasının ne dek büyük olduğu göz önüne alındığında, manuel arama baştan sona belirli bir tercihi ya da uygulamayı aramak fazla daha kolay ışık halkası gelir.

3- Rehberinizdeki her bir kişiye özel olarak ayarlarınızı özelleştirebilirsiniz.

Kişiler uygulamanıza gidin, istediğiniz kişiyi tıklayın. Akabinde Düzenle’yi tıklayın ve sonra Zil Sesi ya da Metin Tonu’nu tıklayın. Buradan, o kişi aradığında ya da mesaj attığında çalınacak Apple yapımı zil sesi ya da metin tonu arasından tercih yapabilirsiniz. Ne eyvah oysa Apple, bu özelliğin herhangi bir müzik servisine bağlanmasına izin vermiyor. Bu yüzden seçenekleriniz Apple zil sesleri ile sınırlı kalıyor.

4- iPhone kameranızı büyüteç olarak kullanabilirsiniz.

Ayarlar’a, sonra Genel’e, daha sonra Erişilebilirlik’e gidin ve Büyüteç’i tıklayın. Şu andan itibaren, iPhone’unuzun kamerasını büyütücü olarak kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Kamera’yı açtıktan sonra ana tuşa üç kere baskın yapmak, sonra istediğiniz dek minik yazıları kolaylıkla okuyabilirsiniz.

5- Telefonun kilidini bile açmadan bildirimleri düzenleyebilirsiniz.

Bir bildirim alırsanız, ona basın veya kilit ekranınızın sağından kaydırın ve Yönet’i tıklayın. Buradan, gelecekteki bildirimlerin sessizce gönderilmesini ya da iyice kapatılmasını isteyebilirsiniz.

6- Bir şarkıyı Apple Music’te, sözlerine göre arayabilirsiniz.

Bir şarkı arıyorsanız ve adını bilmiyorsanız, fakat sözlerini biliyorsanız Apple Music’teki Ara sekmesine sözleri yazmanız yeterli. Apple’ın Shazam uygulamasına sahip olduğunu bildiğimiz için bunun fazla da şaşırtan bir nitelik olmadığını söylemekte üstünlük var. 

7- Araç kullanırken rahatsız edilmemek için ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Ayarlar’dan Rahatsız Etme’ye artan bir şekilde “Araba Kullanırken Rahatsız Etme” modu etkinleştirilebilir. Bu özellik açıkken, telefonunuz açıklanmış bir sürat sınırını geçtikten sonradan araçta olduğunuzu algılarsa Rahatsız Etme moduna geçecektir. Bildirimler, metinler ve telefon aramaları hemen susturulur; yolda olduğunuzu ve yakında geri döneceklerini söylemek için önceden yazılı bir yanıt gönderme seçeneğini de bulunur.

8- Derhal geleneksel klavye ya da tek elle kullanılan klavye aralarında geçiş yapabilirsiniz.

Tek elle telefonu kullanmanız gerekirse, bu nitelik kullanışlı olacaktır. Klavyenizi kullanan herhangi bir uygulamayı açın ve sol daha alçak köşedeki Emoji ya da Globe simgesini basılı tutun. Buradan, telefonun sol veya sağ tarafında tek elle kullanılan bir klavyeyi kullanmayı seçebilirsiniz.

9- Ücretsiz FaceTime Audio ile normal bir telefon konuşması gerçekleştirebilirsiniz.

FaceTime Audio, Apple’ın geleneksel telefon görüşmelerine alternatifidir. Aramak istediğiniz bir kişiye tıklayın ve FaceTime mevcutsa, video kamera sembolünün yan telefonun simgesine tıklayın. FaceTime Audio, İnternet üzerinden WiFi veya hücresel veriler yoluyla çalışır ve bu çağrılar geleneksel telefon görüşmelerinden daha net bir ses çıkarır. Hem, WiFi üzerinden arama yaparsanız uluslararası arama yapmanın ücretsiz bir yoludur. Ayrıca aynı şekilde WhatsApp üzerinden de arama gerçekleştirmeniz olası.

10- iPhone kilidinizi açmadan telefonunuzu el fenerine dönüştürebilirsiniz.

iPhone’unuzu uyandırdığınızda, kilit ekranının sol daha aşağı köşesindeki bir düğme bir el feneri simgesi göreceksiniz. Simgeye tıkladığınızda telefonunuz arka flaşını ışık olarak kullanacaktır.

11- Siri’ye size bir takma ad vermesini öğretebilirsiniz.

iPhone’unuzdaki emrindeki düğmeyi basılı tutarak Siri’yi etkinleştirin ve “Beni bundan sonra ____ olarak çağır” deyin. Bu Vesile Ile adınızı kendiniz belirlemiş olacaksınız. 

12- Siri bir ismi hatalı telaffuz ederse, onu düzeltebilirsiniz.

Siri, birinin ismini hatalı söylüyorsa, ona doğrusunu öğretebilirsiniz. Siri derhal söyleyecektir, “Cilalı, ___ adı nasıl telaffuz edilir?” dediğinde Siri’nin çalma butonuna tıklayarak yüksek sesle ismi söyleyebilirsiniz. Size dürüst olduğunu düşündüğü kelimeleri sıralayacaktır, içinden birini seçebilirsiniz.

13- Fotoğraflarınızı kelimelerle arayabilirsiniz.

Bir kedi sevdiyseniz ve onunla çektirdiğiniz fotoğrafınızı bulmaya çalışıyorsanız, Fotoğraflar uygulamanızı açın, sağ daha alçak kısımdaki Arama sekmesini tıklayın ve “kedi” gibi fotoğrafınızı tanımlayabilecek herhangi bir kelime arayın. Karşınıza kedilerle çektirdiğiniz bütün fotoğraflar sıralanacaktır.

14- İstediğiniz vakit Düşük Güç Modu’nu etkinleştirebilirsiniz.

Denetim Merkezi’ne erişin ve Düşük Zor Modu’nu etkinleştirmek için batarya simgesine tıklayın. Düşük Baskı Modu olasılıkla fark etmeyeceğiniz birçok şey yapar, bilhassa batarya ömrünüz üstünde büyük bir etkisi vardır.

15- İfadeler için kısayollar oluşturabilir ya da emoji’leri çoğu kez tekrarlayabilirsiniz.

Ayarlar uygulamanızı açın, Genel’i, Klavye’yi ve gerisinde Metin Değiştirme’yi tıklayın. Sağ üst köşedeki artı işaretini tıklarsanız, kendi kısayollarınızı yapabilirsiniz. Dolayısıyla, acıklı gülümseyen emojiyi kullanmaktan hoşlanıyorsanız, fakat yüzlerce kullanılabilir emoji aralarında bulmakta sorun yaşıyorsanız, “mrb” gibi bir şey söylediğinizde o emojiyi çağıran bir kısayol oluşturabilirsiniz.

16- Izgara özelliğiyle daha simetrik fotoğraflar çekin.

Ayarlar uygulamanızı açın, Kamera’ya tıklayın ve Izgara’yı etkinleştirin. Bu da fazla işareti ızgarası oluşturacaktır. 

17- AirPod’larınızı bulmak için Siri’yi kullanabilirsiniz.

Siri’yi etkinleştirin ve “AirPod’ları Bul” deyin ve Siri, kablosuz kulaklıklarınızdan yüksek sesle bir ton çalmayı önerecektir.

18- Kullanım mağazalarının geri bildirimlerini kapatabilirsiniz.

Ayarlar uygulamanızı açın, iTunes ve App Store’a tıklayın, arkasından “Başvuru İçi Derecelendirmeler ve Araştırmalar” yazar ayarı bulun. Bunu kapattığınızda artık geri bildirim için herhangi bir bildirim almayacaksınız.

19- Bir şeyi ölçmeniz icabında, iPhone’unuzu kullanın.

iOS 12 ile her iPhone artık kameranızı size mesafe hakkında bir düşünce belirlemek için kullanan Measure adlı bir uygulamaya sahip. Ölçüm uygulaması tekrar tekrar dürüst değildir, ama yakınınızda bir mezura yahut, kullanışlıdır. Sadece uygulamayı açın ve parmağınızla dokunarak ölçmeye çalıştığınız şey için açılış ​​ve bitiş noktaları oluşturun.

20- İstediğiniz mesajı sessize alabilirsiniz.

Mesajlar uygulamasını açın, susturmaya çalıştığınız herhangi bir konuşmayı bulun ve sola kaydırın. “Uyarıları Gizle” yazan seçeneğine tıklayın.

Iphone Apple

0 0