arama

Hindistan, uzay filmi Interstellar’dan daha ucuza Ay’a gidiyor

Hindistan, uzay filmi Interstellar'dan daha ucuza Ay'a gidiyor
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

Uzay araştırmalarına verdiği önemle son zamanlarda sıkça gündeme gelen Hindistan, önümüzdeki Nisan ayında tarihinde başta Ay’a iniş yapmaya hazırlanıyor. Dahası Güney Asya ülkesinin Chandrayaan-2 isimli bu dev uzay görevi, sadece 85 milyon dolarlık bir maliyetle birçok meşhur Hollywood uzay filminden daha düşük bir bütçeyle işlenmiş. Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO), hatırlayacağınız üzere 2013 yılında da yalnızca 73 milyon dolarlık bir bütçeyle Mars yörüngesine uydu yerleştirmişti.

Diğer uzay ajanslarının dev bütçeli görevlerine oranla fazla daha ucuz maliyetlerle çok manâlı işler başarabilmelerinin sırlarından bahseden (ISRO) başkanı Dr. K. Sivan, Times of India gazetesine yaptığı açıklamalarda,”Kompleks ve büyük sistemleri minyatürleştirip basitleştirme, sıkı kalite kontrolü ve üretimi maksimize etme gibi prensiplerimiz bizim uzay programımızın temelini oluşturuyor. Ham maddelerimizin herhangi bir şekilde müsriflik edilmesinin üretimin her aşamasında önüne geçiyoruz. Bu şekilde maliyetlerimizi minimize etmeyi başarabiliyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Ayrıca Bkz. NASA uzayda ‘en uzaktan çekilen’ fotoğrafı paylaştı

Interstellar ve Gravity’den daha ucuz

ISRO’nun 85 milyon dolarlık Chandrayaan-2 görevi, Cristopher Nolan’ın 2014’de vizyona giren meşhur bilim kurgu filmi Interstellar (165 milyon dolar) ve Alfonso Cuarón’un 2013 yapımı Gravity (100 milyon dolar) filmlerinden daha ucuz bir maliyete sahip.

Hindistan tarihinin en önemli uzay görevi olan Chandrayaan-2’de 3 farklı uzay arabulucu Ay’a fırlatılacak. Bu araçlar bir yörünge arabulucu, bir iniş arabulucu ve son olarak görevin en manâlı kısmı olan bir gözlem aracından oluşuyor. Bu üç uzay aracı Ay’a vardıktan sonra sırasıyla birbirlerinden ayrılıp kendi görevlerine başlayacaklar. Yörünge arabulucu yüzeyden yüksek bir konumda Ay’ın “üç boyutlu detaylı haritasını” çıkarmaya uğraşırken gözlem aracı ise yumuşak bir inişin arkasından iniş aracından ayrılıp Ay’ı keşfetmeye başlayacak.

Chandrayaan-2 görevi ayrıca ISRO’nun ilk Ay görevi de değil. Uzay ajansı daha önce 2008 yılında Chandrayaan-1 isimli uzay aracını da Ay’ın yörüngesine yerleştirmeyi başarmıştı. Hindistan tarihinin ilk derin uzay görevi olan Chandrayaan-1, her ne kadar Ay yörüngesine yerleşmeyi başarmış olsa da sonrasında yaşanan bazı talihsizlikler sebebiyle ISRO, 2009’un Ağustos ayında uzay aracıyla olan bütün iletişimi kaybetmişti.. 80 milyon dolar maliyetle hazırlanan Chandrayaan-1, böylece iki yıl olarak planlanan görevini tamamlayamamıştı.

En son Çin başarmıştı.

Diğer taraftan Ay yüzeyine iniş yapabilen son ülke ise 2013’teki Yutu göreviyle Çin Halk Müziği Cumhuriyeti’ydi. Çin Milli Uzay İdaresi’nin 1 Aralık 2013 tarihinde Chang’e 3 uzay aracıyla birlikte fırlattığı Yutu, tam iki hafta sonradan 14 Aralık 2013’de Ay yüzeyine iniş yapmıştı. Uzay aracı bu inişten sadece 42 gün sonradan tüm hareket kabiliyeti kaybetmiş oysa gerçi oldukça başarılı bir meslek çıkartarak Ay yüzeyinde en uzun süre aktif kalabilen gözlem aracı olarak tarihe geçmişti. Yutu takriben iki buçuk yıllık ödev süresinin peşinde 31 Temmuz 2016 tarihinde tüm işlevselliğini yitirmiş ve Dünya’ya elveda demişti.

Yutu, Sovyetler Birliği’nin 1976’da gönderdiği Luna 24’ten bu yanlamasına Ay’a iniş yapmayı başarabilen tek buluş aracıydı. Bakalım Hindistan, son 40 yıl içerisinde Ay’a iniş yapabilen ikinci ülke olmayı başarabilecek mi.