arama

Facebook, WhatsApp üzerinden para transferi gerçekleştirmek için kriptopara birimi üzerinde çalışıyor

Facebook, WhatsApp üzerinden para transferi gerçekleştirmek için kriptopara birimi üzerinde çalışıyor
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

Facebook‘un son dönemde blockchain ve kriptopara birimlerine olan ilgisi bir giz değildi. Facebook CEO’su bu yılın anında başlarında, Facebook’un bir blockchain projesi üstünde çalışacağının sözünü vermişti. Bloomberg’de yer alan habere tarafından, Facebook ile hamlesini mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden yapmaya hazırlanıyor. Şirket, WhatsApp uygulaması üzerinden gerçekleştirilen para transferi özelliğini kendi yaratacağı kriptopara birimi ile yapmayı hedefliyor.

Planlamalara tarafından Facebook’un ABD dolarına sabitlemiş bir dijital para birimi yaratması bekleniyor. Kriptopara biriminin adının ne olacağı şimdilik emin yok. bununla birlikte birincil etapta bu para biriminin WhatsApp üzerinden çalışacağını belirtelim, WhatsApp sonrasın bu para biriminin Facebook’a da entegre edilmesi sürpriz olmayacaktır.

Birincil gaye: Hindistan

Facebook’un 2017 yılında yaptığı açıklamalarda az önce WhatsApp üzerinden para transferi yapmayı konuştuğu birincil dönemde, hedefini Hindistan olarak belirlemişti. Anlaşılan o ama üst seviye yetkililer Hindistan’ın değişim gücüne inanıyor ve yeni kriptopara biriminin deneneceği ilk ülkeyi de tekrar Hindistan olarak belirlemiş. Hindistan’da WhatsApp’ın 200 milyondan fazla faal kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Doğrusu bu da bu tercihi anlatmak için epeyce tatmin edici bir bilgi.

PayPal’ın eski başkanı olan David Marcus, hatırlayacağınız üzere yıllar önce Facebook’ta işe başlamıştı. başlangıçta Messenger ürününden sorumluluk sahibi olan Marcus, Messenger üzerinden para transferi konusunda da incelemeler yapmıştı. bununla beraber Coinbase’in idare kurulunda bulunan Marcus’un şu andaki görevi ise Facebook’ta blockchain projeleri üzerinde amaçlamak. Hatta çok kısa zaman önce, Facebook’un yeni blockchain geliştiricileri için açtığı meslek ilanlarını sizler için haberleştirmiştik. şu anda LinkedIn taramalarına tarafından Facebook bünyesinde blockchain projeleri üzerine doğrudan doğruya çalışan sayısının 40 kişiyi aştığı belirtiliyor.

Facebook’un basın sözcüsü yaptığı açıklamada, öteki pek fazla şirket gibi Facebook’un da blokchain teknolojisinin gücünü kullanmanının yollarını araştırdığını dile getirdi. derhal için yeni ve minik bir ekibin bambaşka uygulamaları araştırdığı dile getirirken, az önce paylaşacak bir şeyleri olmadığını da aktardı. Ama böyle bir proje üzerinde çalışıldığı gerçeğini de devlete ait kanallar aracılığıyla doğrulamış oldu.

Facebook kriptopara Whatsapp

Favorilere Ekle