arama

Facebook-Oculus Ortaklığında Üretilen Kulaklıklar ile Ortaya Çıkan ‘Sürpriz Yumurta’

Facebook-Oculus Ortaklığında Üretilen Kulaklıklar ile Ortaya Çıkan 'Sürpriz Yumurta'
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

Facebook, tekrar skandalların merkezine oturdu. Oculus firmasıyla birlikte ortaklaşa yürüttükleri sanal hakikat kulaklıklarında yaşanan etiket skandalı, kurucu ortaklardan Nate Mitchell’ın Twitter üzerinden yaptığı izah etme ile ortaya çıktı.

Durum, üretilen prototiplerde bulunan bir etiketle alakalı. Cihazların içi açıldığı vakit içerisinde yer alan bir etiket üstünde birtakım yazılar yazıyordu. Nate Mitchell yaptığı açıklamasında buna değinerek yalnızca prototipler için üretilen etiketlerin fazla daha pozitif sayıda üründe olduğunu belirtti. Durumun nasıl gerçekleştiği ise net olarak bilinmiyor olmalı ancak, Nate Mitchell bu konuda bir şey söylemiyor. Bir Takım etikerlerde “bu alan kiralık” kimisinde ise “masonlar buradaydı”, “büyük kardeş seni izliyor” gibi ayrı yazılar vardı. Bu da büyük bir veri sızıntısı mı var sorularının akıllara gelmesine sebep oluyor. Hem piyasada bulunan Oculus ürünlerinin orijinal mi sahte mi olduğu da bu etiket skandalıyla birlikte gündeme geldi.

Mitchell ayrıca bunların kaldırılmış olması gerektiğini belirterek, durumun düzeltildiğini belirtti. Oysa gerçi akıllarda soru işaretleri fazlasıyla kalmış oldu. Endüstriyel alanda sürpriz yumurta adı verilen bu durum çoğunlukla geliştiricilerin, teknisyenlerin eğlenmeleri için vardır. Lakin yine de bu koşul genelde güzel karşılanmıyor.

Eğer siz de Oculus cihazlarında böyle bir etikete eşit gelirseniz, başta telaşlanmanıza lüzum olmadığını bilmelisiniz. Geliştirici olarak bu cihazları kullanıyosanız ve eğer böyle bir etiket bulduysanız ise kodları kullanmamanız tavsiye ediliyor. Kimi kullanıcılar ise etiketleri karaborsada satmaya hazırlanıyor.