arama

Evden e-ticaret yapanlara devletten vergi muafiyeti

Evden e-ticaret yapanlara devletten vergi muafiyeti
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

Evden e-ticaret yapanlara devlet desteği geliyor. Bundan Böyle vatandaşlar, evlerinde ürettikleri ürünlerin internet satışından elde edilen gelirlerin 30 bin lirasını vergiden muaf tutabilecek. Üstelik düzenleme sadece ev hanımlarını değil bütün vatandaşları kapsıyor.

Ekonomide rahatlatma yaratmak nedeniyle  TBMM ödenti alanında desteklerin bulunduğu yeni torba yasayı Meclis’ten geçirdi. Genel Kurul’da kabul edilen yeni yasa ile evlerinde ürettikleri ürünleri internet ve benzeri elektronik ortamlarda satanlar, bundan böyle esnaf muafiyetinden yararlanma haklarına erişebilecek.

Vatandaşların evlerde ürettikleri ürünlerin internetten satışından kaynaklanacak gelirlerin bir yıllık en az brüt ücreti geçmeyen bölümünün vergiden istisna olması planlanıyor. Bu meblağ 2019 için yaklaşık 30 bin liraya tekabül ediyor. Vatandaşlara sunulan bu yeni haktan, meslek yeri açmaksızın evlerde imal edilen havlu, örtü, çarşaf, çorap, dokuma mamulleri, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri satanlar yararlanacak.

Düzenlemenin sadece konut hanımlarını kapsadığını söyleyerek yöneltilen eleştirilere TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç ise şöyle yanıt verdi:

“Zaten esnaf muafiyeti zarfında KDV yok. Orada herhangi bir tavan da yok, bu devam ediyor. Bu 30 bin lira tavanı yukarıya çekilebilirdi biraz daha. Önümüzdeki yıl bu madde bitmiş önümüze gelir, 60 bin liraya veya 70 bin liraya sonuç noktasında adım atılır. ‘Ev hanımı’ mıdır, ‘ev kadını’ mıdır, ‘ev erkeği’ midir, ‘ev beyi’ midir? Burada maddenin aslına baktığınızda evde kalan, başka iş yapmayan erkek ya da kadın hiç fark etmiyor, herkesin faydalanabildiği bir muafiyettir.”

E-Ticaret TBMM

Favorilere Ekle