arama

Çin’de Büyük Skandal: Ülkedeki Elektrikli Otomobiller, Piline Kadar İzleniyor

Çin'de Büyük Skandal: Ülkedeki Elektrikli Otomobiller, Piline Kadar İzleniyor
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...
Tesla, BMW, Nissan, Volkswagen gibi devlerin ve ufak girişimlerin bulunduğu 200’den pozitif elektrikli araba üreticisi, ülkede bulunan araçları için Çin’e her lahza veri veriyorlar.

Çin hükümeti, kişisel hayata bahşedilen tartma konusunda sıkça eleştirilere maruz kalıyor. Otomobillerden toplanan veriler, devlet destekli izleme merkezlerine gönderiliyor. Bu aktarılan veriler aralarında araçların konum bilgilerini alma, kalan şarjları gibi bilgiler yer alıyor. Bu verilerin hükümete iletildiğinden ise otomobil sahiplerinin haberi değil.

Araba üreticileri yalnızca kanunlara uyduklarını açıklama ederken, Çinli yetkililer ise halk güvenliğini sağlama, endüstriyel tasarlama ve daha alçak yapıyı iyileştirme, sübvansiyon sistemlerinde sahteciliği engelleme amacında olduklarını söylüyor.

gerçi ABD, Japonya ve Avrupa gibi büyük pazarlarda bu uygulamanın olmaması bir defa daha Çin ve gizlilik tartışmalarının alevlenmesine sebep oluyor.

Çin’de birçok binek olarak 222 bin elektrikli vasıta var, izlemesi yapılan vasıta sayısı ise bir milyona yakın. Bu bilgileri toplayan Şangay’daki Pekin Teknoloji Enstitüsü’nde yer alan izleme birimi, araçların bilgilerini Ulusal İzleme Merkezi’ne gönderiyor.

Volkswagen’in Çin CEO’su Jochem Heizmann, bu bilgilerin Çin hükümeti göre kullanılmayacağının garantisi olmadığını söylüyor. Şoför bilgilerinin kendilerinde saklı olduğunu belirten Heizmann’a tarafından Çin aracın yerini biliyor, kullanıcısını yok.

Nissan’ın Çin operasyonlarını yürüten Jose Munoza ise Çin’de böyle bir sistem bulunduğundan haberi olmadığını belirterek, Çin pazarını çoğalma konusunda en büyük şansa sahip olan pazar olarak değerlendirdiklerini ifade etti.

Kaynak : https://www.haberturk.com/cin-hukumeti-otomobillerden-data-topluyor-2242003-teknoloji