arama

Bu Yıl Instagram’a Gelecek 8 Bomba Özellik

Bu Yıl Instagram’a Gelecek 8 Bomba Özellik
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

ÇOK ESKIDEN yalnızca çektiğimiz fotoğrafları sınırlı sayıda filtreden geçirip paylaştığımız Instagram artık Hikayelerin, canlı yayınların ve uzun videoların cirit attığı yeni bir popüler medya mecrası. 2 milyar kullanıcı sayısına büyük bir hızla yakında olacak olan platform, yakında ağabeyi Facebook’u geride bırakacakmış gibi görünüyor. 

Instagram’ın bu dek süratli yükselmesini sağlayan şey ise rakiplerinin özelliklerini büyük bi profesyonellikle egale etmesi. Peki 2019 baştan başa Instagram’da hangi yeni özellikleri göreceğiz. Gelin daima birlikte bakalım. 

1. Instagram Hikayeler için yeni kamera modu:

Instagram’ın en popüler özelliklerinden birisi olan Hikayeler, bundan böyle daha çok fotoğrafın daha güzel şekilde paylaşılabileceği bir bölge olacak. 500 milyondan artı insanın aktif bir şekilde kullandığı bu ekran, Instagram’ın en yığın ismi Adam Mosseri’ye göre kayda değer geliştirmelere sahne olacak. 

Crate Mode yani Yaratıcı Mod olarak gelecek bu yeni özellikte, Instagram kamerasını açtıktan sonradan sağa kaydırma hareketi yaparak yeni bir ekrana ulaşacağız. Bu ekranda ise ayrı çekim modları bizi karşılayacak. Nasıl şu an Boomerang, Superzoom ve Rewind gibi modlar varsa Crate Mode için de bambaşka çekim modları yer alacak. Hem bu moddayken fotoğrafı çekmeden önce sticker, gif, yazı ve daha pozitif materyali ekleyebileceğiz. Kısacası paylaşacağımız hikayeyi, paylaşmadan anda üretebileceğiz.

2. Instagram Hikayeler’e “bağış” yapma-toplama çıkartması:

Hikayeler’de zaten konum, anket, etiket, geri sayım, soru sorma veya yanıtlama gibi öyle ok özellik var. Son yıllarda yükselişte olan içerik üreticilerine bağış yapma ya da birleştirme furyası için de bir etiket daha geliyor. Her içerik üreticisi, olasılıkla belirli bir takipçi sınırını geçtikten daha sonra “Donate” yani “Bağış” etiketiyle yardım istek edebilecek. Kullanıcılar ise bu etikete dokunarak üreticiye bağışta bulunabilecekler. 

aynı zamanda kullanıcılar, sevdikleri sayfaların veya kişilerin kampanyaları için bağış toplama çağrılarına da kendi Hikayeler ekranından paylaşabilecekler. Bu Nedenle yardım kültürünün oluşması sağlanacak.

3. İçerik üreticilerine özel profiller:

Instagram’ın ayakta durmasını karşılayan “influencerlar” için getireceği bir öteki nitelik de onlara özel profil. şu anda o kadar fazla içerik üretici, bu özel profili bekliyor. Sebebi ise gayet açık. Her içerik üreticisi, maksat kitlesine dair daha düzenli ve daha içeriye doğru veri sahibi olabilecek, daha fazla istatistiksel data edinebilecek. 

İçerik üreticisi profillerinin en büyük özelliği kendilerine özel Instagram Creator Studio’ya erişim şansına sahip olmaları. Burada ayrıca üretilen içerikler takip edilebilecek keza de yeni içerikler için stratejiler belirlenebilecek. Ayrıca bu profiller, DM kutularını daha özel bir şekilde organize edip, işyeri veya markaların daha dar iletişim kurması için özelleştirilebilecek.

Instagram içerik üreticisi profilleri, görünüş olarak şimdikilerden ayırt edilemeyecek. Sadece hem PC’den hem de mobilden muavin uygulamalarla bu saydığımız özelliklerin kullanılması sağlanacak. 

4. Instagram fenomenlerinden aracısız ürün satın alma:

Instagram’da hatrı sayılır takipçi kitlesine sahip sayfalar ya da kişilerin profillerinde reklam görmeniz çok doğal. Nitekim bu reklamlarla satın alma kararı verseniz bile ürüne ulaşana değin kararınızı değiştirebiliyorsunuz. Yeni Instagram özelliklerinden birisi ise, reklamı yapılan ürüne anında erişim yapmanızı kolaylaştıracak. 

Gördüğünüz reklamın sahibi olan fenomenin gönderisine tıklayarak alışveriş yapabileceksiniz. Bir nevi, satmak temsilciniz reklamı yapan fenomen halk olacaklar. Muhtemelen bu nitelik Instagram’da yeni cins sosyal alışveriş servislerinin açılmasını sağlayabilir. 

5. Kendi Hikaye filtremizi üretebileceğiz:

Instagram’ın Hikayeler için düşündüğü bir diğer çekicilik ise kendi filtrelerimizi üretebilecek olmamız. Bu yaz aylarından itibaren kullanıma sunulacak olan nitelik sayesinde, renkleri veya AR maskelerini kendi zevkimize göre özelleştirebileceğiz. Keza AR filtrelerini meydana getirmek için kullanılan Facebook Spark AR Studio, Windows ve Mac OS işletim sistemlerine de düzenli ülkü getirilecek. Yani bilgisayarlarımızdan da kendimize kadar filtreler oluşturup kaydedebilecek ve bunları öteki insanların kullanımına açabileceğiz. 

6. Beğeni sayısını saklama özelliği gelecek:

Şu sıralar test aşamasında olan beğeni sayısını gizleme özelliği, profil sahibi kişilerin beğenileri gizleyerek gönderileri ön plana çıkartmasını sağlayacak. Adi şartlarda “Iftihar Asrak ve 36.000 birey beğendi” biçiminde gözüken alkış açıklaması “Iftihar Asrak ve diğerleri kadar beğenildi” olarak gözükecek. 

Bundan Başka alkış sayısı gizli postun altındaki bu açıklamaya tıklayınca açılan “Beğenen kişiler” listesinde de birey sayısı görmek muhtemel olmayacak. Hem Zuckerberg keza de Mosseri’nin açıklamalarına tarafından bu yeniliğin nedeni, insanlarının beğenme ve beğenilmeye karşın endişelerini azaltıp, Instagram’ı iletişim kurmak için de kullanmalarını temin etmek. 

7. “Uzakta Modu” ile mahremiyet:

Facebook’un Instagram’da da kullanıcı kaybetmemek için alacağı zekice bir yük var. Uzakta Modu, hayatınızın kritik dönemlerinde Instagram kullanmaya ara vermenizi karşılamak için geliyor. İradeli kullanıcıların o kadar çoğu, kritik dönemlerde platformdan uzaklaşıyorlar ve geri dönmeyi tercih etmiyorlar. Bir nevi hesap dondurmaya benzeyen bu özellik, birazcık daha kullanıcı dostu olarak görünüyor. Zira öteki kullanıcılar, Uzaktan olarak ayarlanmış bir profilinize gelince, sizin o an için Instagram’da etkin olmadığınızı da görebilecekler. 

8. Siber zorbalığa karşısında, zorbalığı yapanları “dürtme” özelliği geliyor:

Siber despotluk bundan böyle hakiki hayattaki zorbalıklar değin can sıkmaya başladı. Instagram’ın sahip olacai yeni bir çeşit “dürtme” özelliği ise siber zorbalığın önüne geçmeyi amaçlıyor. Bunun için olumsuz bir yorum yapmak üzere olan kullanıcıya, yorumunu göndermeden önce bir dikkat ekranı geliyor. Bu dikkat yorum sahibine baştan düşünme ve  yorumunu değişim fırsatı sunuyor. 

Kötü yorumları ve siber zorbaları uyararak engellemek ne dek işe fayda bilemiyoruz. Bu özellik tartışılsa da o kadar fazla insanın yazdıklarını ikinci defa düşünmesi, sosyal medyanın daha huzurlu bir etraf sunması açısından manâlı bir gelişme. 

()