arama

Bir Nehrin Plastik Atıklar Tarafından Nasıl Ele Geçirildiğini Gösteren Video

Bir Nehrin Plastik Atıklar Tarafından Nasıl Ele Geçirildiğini Gösteren Video
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

Yoğun yağmurlar sebebiyle Romanya’nın muhakkak bölgelerinde sel baskınları gerçekleşiyor, dereler ve nehirler taşıyor. Facebook’ta paylaşılan bir video ise insan eliyle yarattığımız felaketi gözler önüne seriyor.

Romanya’nın Argeş şehrindeki Miceşti’de çekilen görüntülerde, nehrin iyice plastik atık ve çöp kaplanmış durumda olduğu gözüküyor. Pet şişeler, plastik kaplar, ambalaj kağıtları, poşetler gibi bambaşka çöpler taşan nehirle birlikte taşınıyor. Romanya, AB içindeki en fena atık yönetim sistemine sahip ve ülkedeki atıkların yalnızca %5’i geri dönüşüme giriyor. AB için sıradan geri değişim miktarı %28 olarak belirleniyor. Romanya’daki çöpün büyük çöplüklerde toplanıyor. Bu çöplerin bir kısmı illegal olarak toplanıyor.

Avrupa Komisyonu daha önce Romanya hükümetini atık yönetimi konusunda eleştirmiş, hatta yeni sistemler kurmaları amacıyla kaynak da sağlamıştı. 2013 yılında 2010 yılına kıyasla geri mutasyon payını %1 arttıran ülkede hem kamu ayrıca özel sektör, yavaş yavaş da olsa atıkları içten şekilde işlemeyi çözme yolunda ilerliyor.

öte yandan Romanya yalnızca bir ülke ve dünya çapında çok büyük miktarda plastik atık çöplere ya da çevreye atılıyor. Kaldı oysa geri mutasyon süreci de kendi başına baskı ve pahalı bir süreç.

Plastiği geri dönüştürmek de kimsesiz yeterli yok. ABD hemen bir çöp krizi yaşıyor çünkü Çin, geri dönüştürülmüş plastikten üretilen ürünlerin ithalatına izin vermiyor. Bu hamle Kanada ve Avustralya gibi ülkeleri de negatif etkilemiş durumda.

2017 yılında yayımlanan bir araştırmaya tarafından 1950’lerden 2015 yılına değin 8.3 milyar ton plastik üretildi. Bu plastiklerin 6.3 milyar tonluk kısmı çöpe atıldı ve çevreyi kirletiyor.

Çevrebilimciler, küresel trendlerin böyle kalması halinde 2050 yılında dünyayı kirleten ve çevreye hasar veren toplam plastik atık miktarının 13 milyar tonu geçeceğini söylüyorlar.

Bu video, çevreye gereken önemi göstermememiz durumunda bütün dünyayı saracak olan felaketi gösteriyor: