arama

Apple’ın Eğitim Kadrosunda Profesyonel Bir Filozof Yer Alıyor

Apple'ın Eğitim Kadrosunda Profesyonel Bir Filozof Yer Alıyor
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

Apple, son 10 yılın en hızlı gelişen şirketlerinden biri olmayı başarırken yalnızca güçlü, kaliteli ve şık ürünler piyasaya sunmakla kalmadı, keza keza tüketicilerin keza de rakiplerinin kabul ettiği bir teknoloji felsefesi de oluşturdu. Üstelik Apple, Steve Jobs ile oluşturulan ve zaman içinde geliştirilen bu felsefesini Apple Üniversitesi’nde bütün zamanlı olarak görev yapan fakülte üyesi filozof Joshua Cohen ile yeni nesil çalışanlarına da aktarıyor.

Yanlış duymadınız; Apple, bir şirket içi üniversite olarak tanımlayabileceğimiz Apple Üniversitesi’nde yalnızca bilim ve teknoloji dersleri vermekle kalmıyor. bununla beraber bütün zamanlı olarak tahsis yapmakta olan bir filozof ile şirketin ürünleri ve müşteriye perspektif konularındaki felsefelerini müstakbel çalışanlarına öğretiyor. Böylece Apple ürünlerinin Picasso’nun sanat eserlerindekine benzer ‘kibar sadeliği’ nesilden nesile devam ediyor.

Bir meslek dünyası haber sitesi olan Quartz, Apple’ın felsefesini ilerletmek ve yeni cins çalışanlara aktarmakla görevli olan Joshua Cohen ile bir röportaj yapmak istedi oysa Quartz’ın iddiasına tarafından Apple, Cohen’in görüşme vermesine izin vermedi. Bu olaydan yola çıkarak Apple’ın şirket felsefelerini açık bir şekilde konuşmaya sıcak bakmadığını söyleyebiliriz. Cohen’in 2011 yılından bu yana Apple’da tayin aldığını düşünürsek bu şart fazla da garip yok.

Apple, yalnızca şirketin felsefesini gizlemekle kalmıyor; Apple Üniversitesi, oldukça eksik sayıda çalışana sahip olan ve gizliliği prensip edinmiş bir kurum. Kurumda öğrencilere nasıl bir eğitim verildiği, Apple çalışanlarına ne gibi bilgiler aktarıldığı ve nasıl bir felsefenin içine sürüklendikleri büyük bir soru işareti. bununla beraber Apple, ürünler konusundaki felsefesini sağlam temellere oturttuğundan ürünleri aralarında mükemmel bir ahenk olduğunu söyleyebiliriz.