arama

Android Q ile Tüm Cihazlardaki Navigasyon Tuşları Standart Hale Gelecek

Android Q ile Tüm Cihazlardaki Navigasyon Tuşları Standart Hale Gelecek
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

Bilindiği üzere Android 9 ile birlikte navigasyon tuşlarında özgürleştirilmiş, zeki telefon üreticileri kendilerine özel hareketler yardımıyla navigasyon barının işlevselliğini özelleştirmişlerdi. Android Q ile bu nitelik telefon imalatçı firmaların tercihlerinden çıkarak bir ‘standart’ haline geliyor. Google bu bağlamda büyük telefon üretici şirketlerle birlikte çalıştı ve ortaya yeni bir navigasyon barı çıktı. Android Q kullanıcıları bu bar yardımıyla, uygulamalar arası geçiş yapabilecekler, ana ekran menüsüne doğrudan ulaşabilecekler.

Google’ın üstteki seviye yöneticilerinden olan Allen Huang, yenilenen navigasyon çubuğu hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Huang yaptığı açıklamalarda, navigasyon barının ayrıca kullanıcılar açısından daha verimli kullanılabileceğini keza de geliştiriciler için rahat sağlayacağını düşündüklerini belirterek, baştan düzenlenen bu navigasyon çubuğunun Android ile en yerinde olan şekline kavuştuğunu açıklama etti.

Bilindiği üzere şu lahza Android telefonlarda yer alan navigasyon çubuğu, Android Q’ya tarafından fazla ayrı ve değişik. Bu noktada da Huang kullanıcıların alışkanlıklarını değiştirmenin doğru olmadığını açıklama ederek, şu an Android kullanan şahısların bu değişiklikten etkilenmeyeceğini belirtti. Huang’ın bu sözünü anlatmak icabında; eğer işletim sisteminizi güncelleyerek Android Q kullanmaya başlarsanız herhangi bir icat görmeyeceksiniz. Ancak Android Q işletim sistemine sahip olan yeni bir telefon alırsanız, ayarlar bölümünden bu çubuğu nasıl uygulamak istediğinize göre özelleştirebileceksiniz. Dilerseniz 3 tuşlu bir navigasyon çubuğu olarak, dilerseniz de parmak hareketleriniz yardımıyla komut verebileceğiniz bir şekilde kullanabileceksiniz.