arama

Amazon, Türkiye’de Hangi Servisleriyle Hizmet Verecek?

Amazon, Türkiye'de Hangi Servisleriyle Hizmet Verecek?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...
E- ticaret ve teknoloji devi Amazon, yakında Türkiye’de etkinlik göstermeye başlayacak. Şirkete tabi hizmet ve ürünlerin hukuki prosedürleri için gerekli araştırmalar tüm hızıyla sürerken, ABD’de kasiyersiz market dönemini başlatan Amazon’un ülkemizde hangi ürün veya hizmetleriyle faaliyet göstereceğini açıkladık.

Amazon, son yıllardaki girişimleriyle CEO’su Jeff Bezos’u dünyanın en zengin insanı yaptı. Ancak firmanın küresel çapta her ülkede faaliyeti bulunmuyor. Ülkemiz için Amazon’un yabancı bir şirket olduğu dönemler ise 2018 yılı içinde sona eriyor. Webrazzi’nin haberine göre şirket, Türkiye’deki faaliyetlerinin yönetilmesi için Moroğlu Arseven ile anlaşma sağladı. Kendisi fiilen bir avukat ve hukuk bürosu sahibiydi. Bundan Böyle Amazon Türkiye CEO’su olarak atama yapacak. 

Amazon’un ülkemize gelecek olmasıyla birlikte en çok merak edilen sorulardan birisi de televizyon, alışveriş, zeki konut aletleri gibi onlarca alanda hizmet veren şirketin, hangilerini ülkemize getireceğiydi. Birçok insan Amazon’u yalnızca bir alışveriş sitesi olarak tanısa da, uzay yatırımları da yer alan bir teknoloji devinden laf ediyoruz. 

Hazırsanız ülkemizdeki pazarlarda etkinlik göstermesi namına tescillenen Amazon markalarını ve ne olduklarını tek tek açıklıyoruz:

Amazon Prime:

Ülkemizde birincil tescillenen Amazon hizmetlerinden birisi olan Prime, bir nevi üst düzey üyelik servisi. Amazon’dan fazla sık alışveriş yapan kullanıcılar, Prime’a abone olduklarında bedava çabuk kargo hizmeti gibi öyle fazla avantaja sahip oluyorlar. Takvim belirtilmiş miktarlarda ödeme yapılarak sisteme aza alınıyor. 

Amazon Fire ve Firely:

Amazon Fire esas olarak tablet, akıllı telefon ve televizyon markası. Doğrusu ekrana sahip az kalsın her teknolojik ürün, Amazon’un bu etiketi ile satışa sunuluyor. Fire tabletler, televizyonlar ve e-kitap okuyucuları fazla pozitif seçim ediliyorlar. Amazon Firely ise tatbik geliştiricileri için sunulan bir teknoloji. Kameralar yoluyla barkodlar, kitap pullarını ya da numaraları tanıyan bir sistem. 

Amazon Echo, Echo Dot, Tap ve sesli asistan Amazon Alexa:

Şirketin Apple’ın Siri’si ve Google’ın Muavin’ı ile sıkı bir rekabet içerisinde olduğu Alexa isimli akıllı asistanı, evlerde, meslek yerlerinde ve otomobillerin içinde de kullanılıyor. Bu asistanı evlerde göstermek için akıllı hoparlörlerle evin içini donatmanız gerekiyor. Merkezi bir hoparlör olan Amazon Echo, öteki zeki ev aletlerinizde kablosuz olarak bağlanıyor. Echo Dot ve Tap ise asıl hoparlöre yan, evin diğer odalarında hizmet verecek kollar görevi görüyorlar. Alexa’ya seslendiğiniz anda günün haberleri evin her odasında bir anda okunuyor, hava durumu söyleniyor, kahve makinanız çalışıyor, suyunuz ısınıyor, kapınız kilitlenebiliyor, arabanızı çalıştırabiyor vb… Yani bir nevi sağ kolunuz olan bütünsel bir sistem belirlenmiş oluyor. 

Amazon Basics:

Amazon’un en fazla satış yapan markası Basics, 2009 yılında ortaya çıktı. Bu markanın sunduğu yaklaşık 2000 farklı ürün bulunuyor. Powerbankten kablolara, çantalardan hoparlörlere dek envai çeşit ürün var. 

Amazon Fresh:

Amazon Fresh, online market alışverişi için geliştirilen bir hizmet. Yiyecek ve manav ürünleri gibi taze olan besinlerin zahmetsizce ulaşılabilir olmasını sağlıyor. Aklınıza gelebilecek bütün seri tüketim ürünleri, size en yakın Amazon üyesi satıcı tarafından ulaştırılıyor. 

Amazon Dash:

Amazon Fresh, hizmetini daha pratik ve fonksiyonel kılmak namına geliştirilen ilave sipariş servisi. Elektronik barkod okuyucular, butonlar ve kendine has haberleşme ağıyla nokta atışı bir çözüm. 

Amazon Gamelift:

Oyun sektöründe de ter dökmeye başlayan Amazon’un oyun geliştiricileri için sunduğu pratik bir hizmet. Günümüzde böylece çok manâlı oyun şirketi bu hizmeti kullanarak iş yapıyorlar. 

Amazon Spark:

Kullanıcıları alışveriş özelinde bir sosyal ağ mecrasına gösteri eden etkileşimli bir sistem. Insanlar bu mecradan, Amazon üzerinde belirtilen olan ürünleri kolayca keşfedebiliyorlar. Şirketin başlıca uygulamasıyla birlikte çalışan iOS ve Android uygulamaları da bulunuyor. 

Amazon Blink:

Mekan güvenliği için kurulan yeni bir Amazon girişimi, yerinde fiyatlı ve kablosuz kamera sistemleri ile biliniyor. Özellikle ev güvenliği için başarılı bir çıkış yakalayan Blink, hizmet verdiği her bölgede tercih sebebi olmuş durumda. 

Bu markaların hangilerinin hangi tarihlerde resmen faaliyete başlayacaklarıyla ilgili resmi bir data bulunmuyor. Olasılıkla bir işlem biçiminde tüm hizmet ve ürünler, ülkemizde sunulmaya başlanacaktır.

Kaynak : https://webrazzi.com/2018/03/15/turkiyede-markalarini-kayıt-ettiren-amazon-hangi-servisleriyle-karsimizda-olacak/