arama

Akrep Zehri, Doktorların Beyin Kanserini Tespit Etmesine Yardımcı Oluyor

Akrep Zehri, Doktorların Beyin Kanserini Tespit Etmesine Yardımcı Oluyor
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

Ölümcül bir beyin tümörü olan gliomaları tedavi etmek bazen fantastik derecede zor olabiliyor. Bu tümörler kemoterapi ya da radyoterapiye olumlu yanıt vermezler ve beyin dokusunun geniş bir kısmına dağılma eğilimindedirler. Bu da cerrahların kanserli dokuyu tespit etmesini ve çıkarmasını zorlaştırır.

Cerrahların ameliyat esnasında kötü huylu beyin tümörlerinin yerini belirlemelerine asistan olması için yeni bir gözlem tekniği geliştirildi. Bu teknik, yeni yüksek hassasiyetli kızılötesi kamerayı, akrep zehrindeki bir amino asit ile sentezleyerek özel bir gözlem yapmayı sağlıyor.

Yeni gözlem tekniği, ‘tozuleristid’ (akrep zehrinde bulunan bir peptidin sentezlenmiş hâli) adı bahşedilen yeni bir bileşiğe dayanıyor. Bu bileşik, bitkiler hücrelerine doğal olarak bağlanabiliyor. Bu yüzden araştırmacılar, bu bileşiğe flüoresan bir badana ekleyerek kızılötesi ışık aşağı incelediklerinde tümörün beyinde nereye dağıldığını kolayca ayırt edebiliyorlar.

(Araştırmanın kıdemlilerinden Adam Mamelak, tozuleristidi “Bu flüoresanla, tümörü çok daha net bir şekilde seçebiliyorsunuz çünkü aynı bir Noel ağacı gibi parıldıyor” şeklinde ifade ediyor.)

Bilimsel adı BLZ-100 olan bu alaşım, herhangi bir şekilde zehir içermiyor ve beyin tümörleriyle etkileşirken bir zarar vermiyor. 17 erişkin beyin kanseri hastası, bu gözlem metoduyla test edildi ve tümörlerin çoğu başarılı bir şekilde parlatıldı.

Bu gözlem tekniğinin, FDA onayı almasının arkasında yakın gelecekte yaygınlaşması bekleniyor. Hatta BLZ-100’ün öteki kanser hücrelerini de bulabileceği öneriliyor. Cedars-Sinai’den Keith Black, “Buradaki gözlem tekniği sadece beyin tümörleri için yok, birçok kanser türünün tespiti için de büyük bir umut taahhüt ediyor. Belli Başlı gaye, hastalarımıza sunduğumuz cerrahi olanakları artmak” diyor.