arama

AKN kalkıyor, sınırsız internet tarifeleri zamlanıyor! Detaylı tüm tarifeler

AKN kalkıyor, sınırsız internet tarifeleri zamlanıyor! Detaylı tüm tarifeler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

Adil Kullanım Kotası (AKK) veya Adaletli tatbik noktası (AKN) olarak adlandırılan uygulamanın kaldırılacağını sizlere uzun zaman önce aktarmıştık. Uzun zaman önce diyorum çünkü bu işlem epeyce uzun ve sancılı bir işlem olarak ilerledi. Yaklaşık 2 yıl önce Data Teknolojileri ve Iletişim Kurumu (BTK) yayınladığı bir açıklamayla, Adaletli Uygulama Noktası / Adil Tatbik Kotası uygulamasının 31 Aralık 2018 tarihinde sonlandırılacağını duyurmuştu.

2 sene önce başlayan geçiş sürecinin yavaşça sonuna geliyoruz. 31 Aralık 2018 tarihinin yaklaşması ile birlikte internet sağlayıcılarından da farklı alanlara yönlendirilmiş duyurular gelmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde öyle fazla internet sağlayıcısı keza geçiş süreci hem de yeni sınırsız internet paketleri ile ilgili duyurular yaptılar. Bu haberimizde ayrıca adaletli kullanım kotasının kaldırılmasının sonuçlarına ayrıca geçiş sürecine hem de açıklanan yeni fiyatlara yakından bakacağız.

Adil tatbik kotası nedir?

Ilk Önce tanıdık olmayanlar için adaletli uygulama kotası / adil dilekçe noktası uygulamasını açıklayalım. Oldukça basit bir tatbik mantığına sahip olan adil başvuru formu kotası, temelde kullanıcısına sınırsız bir internet sunuyor. Buradaki tek sorun ise belirlenen kotayı aştığınızda bu sınırsız internete epeyce sınırlı internet hızlar ile ulaşabiliyor olmanız.

Kısacası eğer adaletli kullanım kotasına sahip olan bir internet paketi kullanıyorsanız kotanız bittiğinde internet hızınız kayda değer ölçüde düşüyor. Örnek vermek gerekirse 24 Mbps internet hızına sahip olan bir kullanıcının internet hızı kotasını aşmasının peşinde 3 Mbps seviyelerine kadar düşüyor.

Adaletli Başvuru Formu Kotası uygulamasının sonlandırılmasını 2 takvim bir süreç olarak tasarlayan BTK, öncelikle bu uygulamanın daha kullanılabilir hale gelmesi için çeşitli adımlar attı. BTK’nın attığı adımlar aralarında gece 02:00 ile sabahleyin 08:00 saatleri arasında kullanılan bilgi miktarının Adil Dilekçe Noktası‘na dahil edilmemesi ve kota dolduğunda internet hızının daha eksik düşürülmesi yer alıyor.

Açık anlatmak gerekirse bu adımlar atıldıktan daha sonra adaletli başvuru kotası ilk olarak hakiki anlamda kullanılabilir bir model haline geldi. Kendimden misal tahsis etmek gerekirse adaletli uygulama kotalı ve 24 Mbps indirme hızına sahip olan bir internet paketi kullanıyorum. Alınan bu karardan önce adil başvuru formu kotamın dolmasının arkasında internet hızım 3 Mbps seviyelerine değin düşüyordu.

Ama bu kararın arkasında kotamı doldurduğumda internet hızım 3 Mbps’e değil 8 Mbps‘e düşmeye başladı. Tabii fakat daha yüksek bir indirme hızına sahip bir internet paketi kullanıyorsanız kotanızı aştığınızda 8 Mbps’ten daha yüksek bir indirme hızına düşeceğinizi de belirtelim.

Evet günümüzde ne 3 ne de 8 Mbps pek seri değerler değil fakat bu iki internet hızı arasında kayda değer bir dilekçe farkı olduğunu da atlamamak gerekir. Kısacası kota dolduğunda internet hızımın daha az düşürülmesi ile birlikte ayın belirli bir kısmında 24 Mbps kotalı ardından ise 8 Mbps sınırsız internet kullanıyor ayla geldim. Natürel ancak maalesef günümüzde 5G teknolojisinin konuşulduğu düşünüldüğünde her iki bedel de epeyce yetersiz kalıyor.

AKN’nin kaldırılması ödül mü ceza mı?

Bu uzun sürecin sonunda 1 Ocak 2019 tarihinde AKN uygulaması resmi olarak hayatımızdan çıkacak. Buradaki ana soru ise adil kullanım kotasının kaldırılmasının son kullanıcı için iyi bir gelişme olup olmadığı. AKK uygulamasının kaldırılacağı ilk açıklandığında bütün ülkede bir bayram havası yaşandı. Sanırım kimse o lahza bu durumun suistimal edilebileceğini ve karşımıza fazla yüksek fiyatlı internet paketlerinin çıkabileceğini düşünmedi.

AKN’nin kaldırılacağı açıklandığında büyük bir kesim uygun fiyata sınırsız internete kavuşacağımızı ve yalnızca adaletli dilekçe kotası uygulamasının hayatımızdan çıkacağını düşündü. Fakat koşul böylece de böyle ilerlemedi, adil başvuru formu kotası ile birlikte uygun fiyatlı internet paketleri de hayatımızdan çıkmış gibi görünüyor.

Bu durumun suistimal edilmesi ve başlıkta da yer alan yüksek fiyat konusundan önce internet sağlayıcılarının bu süreci nasıl yönettikleri ile ilgili birkaç kelam etmek istiyorum. Tüm internet sağlayıcıları benzer şekilde talimat yapmasalar da firmaların büyük bir bölümü adil başvuru kotasının kaldırılmasını bir lütuf gibi gösterdiler. Buradaki başlıca sorun ise söz konusu kararın internet sağlayıcılarının inisiyatifinde olmaması.

Adaletli dilekçe kotasını özleyebiliriz!

Kısacası bazı internet sağlayıcıları zaten göstermek zorunda oldukları bir kararı yarı son kullanıcıyı mutlu etmek için kendileri uyguluyormuş gibi bir kavrama yarattı. Şahsen reklam kampanyalarını ve bu durumun bir lütuf gibi gösterilmesini kabul edebilirim fakat 4 Mbps indirme hızına sahip olan bir internet paketinin 59,99 TL fiyat etiketinden satılmasını kabul edemem. Sanırım hiçbirimiz etmemeliyiz.

Son birkaç haftadır internet sağlayıcıları AKN’siz sınırsız paketlerini duyuruyorlar. Duyurulan ve halihazırda karşımızda olan sınırsız internet paketlerinin karşılıklı sorunu ise maalesef yüksek fiyatları. Evet bu teknik olarak bir zam değil lakin adaletli uygulama kotasının hayatımızdan çıkması ile birlikte daha fiyatı yüksek internet paketleri kullanmaya mahkum olacağız. Böylece fakat karşımıza meydana çıkan fiyatlar adil başvuru formu kotası uygulamasını özlememize bile niçin olabilir. Gelin internet sağlayıcılarının sınırsız internet fiyatlarına yakından bakalım.

Türk Telekom AKN’siz paketler

4 Aralık Salı günü Türk Telekom göre düzenlenen bir basın toplantısına katıldım. Tahmin edebileceğiniz üzere toplantının konusu adaletli dilekçe kotası ve yeni sınırsız internet paketleriydi. Toplantının başında neredeyse bir “müjde” veren Türk Telekom 1 Ocak itibariyle tüm kullanıcılarının limitsiz internete geçiş yapacağını duyurdu.

Kısacası tüm Türk Telekom kullanıcıları 1 Ocak 2019 itibariyle hiçbir ilave ödenti ödemeden otomatik olarak limitsiz internete geçiş yapacaklar ve taahhüt süreleri boyunca bu hizmetten faydalanabilecekler. Taahhütleri bittiğinde ise Türk Telekom’un yeni sınırsız internet paketlerine geçiş yapacaklar.

Toplantının sonunda ise 59,90 TL’den başlayan yeni sınırsız tarifelerini kısa zaman sonradan duyuracaklarını açıkladılar. 59,90 TL gibi bir fiyat açıklanmış olsa da toplantıda herhangi bir indirme hızından bahsedilmedi. Dün ise yeni tarifelerini duyuran Türk Telekom, hemen hemen sosyal medyanı gazabına uğradı.

İnternet ve alo paket tercih edenler için, Sabit telefonu olanlar için ve yalın internet tercih edenler için elde etmek üzere o kadar çok ayrı sürat ve fiyat seçeneği sunan Türk Telekom, “uygun fiyatlı” sınırsız internet paketlerini ise S, M, L, XL ve XXL isimleri ile duyurdu. Duyurulan paketlere kadar 4 Mbps indirme hızına sahip olan sınırsız internet paket 59,90, 8 Mbps indirme hızına sahip olan sınırsız internet paketi ise 79,90 TL gibi bir fiyata sahip.

Adil başvuru kotası ile kıyaslandığında hem internet hızını düşüren keza de fiyatları yükselten Türk Telekom, açıkladığı fiyatlar nedeniyle büyük tepki çekti. Türk Telekom’un sınırsız internet fiyatlarını değiştirip değiştirmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Türksat Kablonet’in kotasız paketleri

Türk Telekom ve Turkcell Superonline ile sektörün manâlı oyuncularından biri olan Türksat Kablonet, bilhassa uygun fiyatlı olması sebebiyle tercih edilen markalardan biri. “Hakiki Sınırsız Kampanya” adı aşağı sınırsız internet paketleri sunan Türksat Kablonet, Türk Telekom ile kıyaslandığında daha akılcı bir fiyat politikasına sahip.

Analog KabloTV + 16 Mbps hıza dek sınırsız internet ve analog KabloTV + 25 Mbps hıza kadar sınırsız internet elde etmek üzere iki ayrı paket sunan Türksat Kablonet, 16 Mbps hıza sahip olan paket için 69,99, 25 Mbps hıza sahip olan paket için ise aylık 79,99 TL talep ediyor.

Tabii fakat bu iki paket seçeneğinin de 24 ay taahhütlü seçenekler olduğunu ve aylık ekstra 6 TL cihaz kiralama bedelleri olduğunu da ekleyelim Özet Olarak anlatmak gerekirse Türksat Kablonet’in sınırsız internet paketlerinin fiyatları 75,99 ve 85,99 TL. Halihazırda Türksat Kablonet’in adil kullanım kotalı paketlerini kullanan ve taahhüdü sürekli kullanıcıların 1 Ocak tarihinde ne gibi bir internet servisi ile karşılaşacakları konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Turkcell Superonline’ın AKN’siz internet tarifleri

Geçtiğimiz Kasım ayında konu ile ilgili bir açıklama yapan Turkcell Satıştan Sorumluluk Sahibi Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan, “Mevcutta, AKK’li tekliflerde bulunan müşterilerimizi ek paket, ek fiyat, hediye gibi kavram karmaşasına sokmadan net bir şekilde AKK’sız internet dünyasına geçiriyoruz.” demişti.

Turkcell Superonline’nın az önce adaletli başvuru kotasının kaldırılmasına özel olarak sunulan yeni Turkcell Superonline’ın sınırsız internet paketlerinin fiyatlarını açıklamadığını belirtelim.

Halihazırda “Işık Hızında Sınırsız Fiber Kampanyası” ile AKK’sız sınırsız internet sunan Turkcell Superonline, 25 Mbps indirme hızı için 89, 35 Mbps indirme hızı için 139, 50 Mbps indirme hızı için 169 ve 100 Mbps indirme hızı için 299 TL istek ediyor. Bu paketlerin 12 ay taahhütlü ve son kullanım tarihinin 1 Ocak 2019 olduğunu da ekleyelim. Turkcell Superonline’ın yeni sınırsız internet tarifilerinin duyurulması ile birlikte yeni fiyatları sizlerle paylaşacağız.

D-Smart’ın taahhütlü limitsiz internet paketi

Bütün Gün Limit Değil Kota Değil” mottosu ile sınırsız internet sunan bir diğer internet sağlayıcısı olan D-Smart, henüz adil başvuru formu kotasının kaldırılmasına özel olarak yeni bir sınırsız tarife duyurmadı. 10 Mbps hızına değin sınırsız bir internet sunan D-Smart, 24 aylık taahhüt ile birlikte bu internet paketi için kullanıcısından 70 TL talep ediyor.

TurkNet’in sınırsız internet paketi

Diğer internet sağlayıcılarından ayrı olarak adaletli dilekçe kotasına sahip olan internet paketleri sunmayan TurkNet, kullanıcılarına tek bir sınırsız internet paketi sunuyor. Rakiplerinden çok daha önce geçtiğimiz yılın Nisan ayında adil başvuru kotalı paketlerini kaldıran TurkNet, şu lahza 100 Mbps indirme hızına sahip olan sınırsız bir internet paketi sunuyor.

Bu paket için sadece 64,99 TL vergi istek eden TurkNet, rakipleri ile kıyaslandığında en yerinde fiyatlı seçenek gibi görünüyor. Natürel ama 100 Mbps’e değin olan indirme hızının bütün olarak ne kadarını kullanabileceğiniz bir soru işareti. Bu soru işaretini ortadan kaldırmak isteyen TurkNet, web sitesi üzerinden yaşadığınız bölgede ne dek sürat alabileceğiniz ile ilgili testler de uyguluyor.

Vodafone’un sınırsız internet paketleri: Dijital süratli

Tıpkı Turkcell gibi bir GSM operatörü olan Vodafone, kullanıcılarına sınırsız internet sunan başka bir marka. Dijital 30, Dijital 40 ve Dijital 50 elde etmek üzere 3 farklı sınırsız internet kampanyasına sahip olan Vodafone, oldukça rekabetçi yalın internet fiyatlarına sahip durumda.

Birincil 6 ay için 44,90 ardından ise 64,90 TL fiyata sahip olan Dijital 30 paketinde 30 Mbps indirme hızı sunan Vodafone, birincil 6 ay için 54,90 ardından ise 74,90 TL fiyata sahip olan Dijital 40 paketinde ise 40 Mbps indirme hızı sunuyor. Dijital 50 paketinde ise herhangi bir hız sınırına sahip olmayan Vodafone, bu paket için ilk 6 ay için 59,90 sonrasında ise 79,90 TL istek ediyor.

Son olarak Vodafone’un FiberMax Fiber adı aşağıda diğer bir sınırsız internet tarifesine sahip olduğunu da ekleyelim. Digital Limitsiz 25 adındaki internet paketinde ise 89,90 TL‘ye 25 Mbps indirme hızı sunuluyor.

Millenicom’un adaletli dilekçe kotasız internet tarifesi

“Gerçek Sınırsız Tarifeler” kampanyası ile adaletli tatbik kotasına sahip olmayan sınırsız tarifeler sunan Millenicom, kullanıcılarına 63,90 TL’den başlayan sınırsız tarifeler sunuyor. “Gerçek Sınırsız Kış Kampanyası” adı aşağı tarifeler sunan Millenicom, 8 Mbps’e dek indirme hızı sunan sınırsız internet için 63,90 TL istek ediyor.

12, 16, 24 ve 35 Mbps’e kadar indirme hızları sunan Millenicom’un en yüksek fiyatlı paketi ise aylık 79,90 TL fiyat etiketine sahip olan ve 35 Mbps’e dek indirme hızı sunan paket olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak sunulan bütün sınırsız internet paketlerinin 27 ay taahhütlü olduğunu da ekleyelim.

Şu lahza için ülkemizde sunulan adil tatbik kotasız sınırsız internet fiyatlı bu şekilde. İlerleyen günlerde yeni sınırsız internet paketlerinin duyurulması halinde fiyatları sizlere aktaracağız. Umarız karşımıza çıkan ve çıkacak olan fiyatlar adaletli tatbik kotasını özlememize niçin olmaz.

Adaletli Kullanım Kotası Adaletli Tatbik Noktası AKK AKN D Smart internet Millenicom Türk Telekom Turk.net Turkcell Superonline Türksat Kablonet Vodafone

Favorilere Ekle