arama

2018’de Yazdığımız ‘Katlanabilir Telefon’ Haberi, Bizi Haklı Çıkardı

2018’de Yazdığımız 'Katlanabilir Telefon' Haberi, Bizi Haklı Çıkardı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

Alıcı elektroniği, gerçekten tam anlamıyla “teknoloji” aramak değildir. Tüketicinin olduğu yerde ticaret vardır. Ticari olarak dinç almak isteyen firmalar ise araştırma ve geliştirme aşamalarına büyük miktarda oturtmak zorundadır. Teknoloji, bu aşamalarda ortaya meydana çıkan bulgulara denir. Bu teknolojik çıktılar, hızlı olarak üretilebilir bir ürün halini aldığı süre “tüketici elektroniği” ortaya çıkmış olur. 

Katlanabilir telefonlar ise şayet de ekran deneyimine ilişkin en devrimsel teknolojik gelişmeyi açıklama ediyorlar. Ardında 45 takvim birikimli bir araştırma ve geliştirme süreci yer alan katlanabilir ekranlar, cebimize girmek için gün sayıyorlardı. 

Royole adında bir işyeri birincil prototipi üretse de demin piyasaya sürmedi. 2019 itibariyle Samsung ve Huawei gibi devlerden birincil net örnekleri gördük. Samsung, Galaxy Fold Adını verdiği telefonunu Türkiye’de de tanıttı ama fiyatını açıklamadı. ABD’de 1980 dolara satılan cihazın ülkemizde 12 bin TL üstünde bir fiyat bandına oturacaktı. 

Galaxy Fold, yaygın anlamda kullanılması beklenen birincil tüketiciye yönelik katlanabilir telefon olacaktı. Oysa geçtiğimiz hafta, bir CNBC editörünün deneme ettiği Galaxy Fold’un ekranı bozulunca işin rengi değişti. Ardındaki gelen süreçte, Galaxy Fold’u kullananlar, dünyanın dört bir yanından ekran şikayetleri bildirdiler. 

22 Kasım 2018’de birincil katlanabilir telefon örneklerini gördükten daha sonra bir araştırma yapmış, size çıkacak birincil katlanabilir telefonları niçin almamanız gerektiğini söylemiştik:

“2019’da Çıkacak Katlanabilir Telefonları ‘Almamanız’ İçin 3 Mantıklı Neden” başlıklı yazımızdaki üstünde durduğumuz sorunlar şunlardı:

Katlama ömrü, Tamir güçlüğü, Yüksek maliyet.

Gerçekte bunları evvelden anlatmak çok da gösterişli bir durum oluşturmuyor. Nitekim Samsung başta elde etmek üzere diğer üreticilerin hepsi, kendi modelleri için yüzlerce bin katlama limiti vadediyorlar. Örneğin Galaxy Fold için Samsung “200 bin katlamaya dayanabilir” sözünü veriyor. Bu da genel kullanımda ortalama 5 takvim bir süreye tekabül ediyor. İnsanların 2 yılda bir telefon değiştirdiği bir dönemde, oldukça iddialı bir söylem.

Galaxy Fold’un neden olduğu sorunlar açık bir şekilde 5 ay önceki söylediklerimizi de haklı çıkarmış durumda. 

üstelik cihazların tamir güçlüğü de farklı bir problem. Kısmen de olsa bu konuda da haklı çıktığımızı söyleyebiliriz. Zira Samsung, eğer sorun yaşanan Galaxy Fold’ların tamiri kolay olsaydı ön siparişi durdurmazdı. Şu sıralar sorunun kaynağını deli gibi araştıran şirket, ola ki de bundan daha sonra katlanabilir telefonlara ilişkin öbür deneme prosedürlerini geçerli kılacak.

Cihazın tamir maliyetini yıkmak de vakit alacak. Bu da ilk katlanabilir telefonları satın alanların sırtında önemli bir tartma oluşturuyor. Telefonunuz bozulursa, tamir edilememe ihtimali çok yüksek. Hatta üreticiniz, cihazın satışını durdurabilir.

Geçtiğimiz yıl size sunduğumuz 3 nedenden sonuncusu ise yüksek maliyetti. Bu da zaten Mart ayında cihazlar tanıtılır tanıtılmaz ortaya çıkmıştı. 1980 dolarlık bir Galaxy Fold ve 2229 euroluk bir Huawei Mate X’i görür görmez son maddede haklı çıktığımızı görmüştük.

Netice: Katlanabilir telefonların alması gereken daha fazla yol var

Bir teknoloji, tüketicilere ucuz şekilde sunulamadıkça kaliteli versiyonlarını bulgu beklentiniz de bulunmasın. Kıymetli tüketicilerin safında durarak yeniden tekrarlıyoruz:

Eğer bol bol paranız yoksa ve sorun yaşamak istemiyorsanız, ilk çıkan katlanabilir telefonları satın almayın.