Anasayfa / Genel / Zynga, Niçin Bir Türk Şirketine 1,8 Milyar Dolar Para Verdi?

Zynga, Niçin Bir Türk Şirketine 1,8 Milyar Dolar Para Verdi?

Mobil oyun sektörü, Türkiye ’nin yumuşak gücü olma noktasına içten ilerliyor. Nasıl yemeklerimiz, dizilerimiz varsa mobil oyun şirketleri de tarihimizin en değerli girişimleri konumuna geldiler. Masomo, Gram Games ve peşinde Peak Games satışları, ülkemizden çıkan ve dünyaya açılan şirketlerden birkaçı. Bu şirketlerin sıradan diğer şirketlerden en büyük farkı ise ayrıntılarıyla kendi kültürlerine, çalışma sistemlerine ve eşsiz ürünlere sahip olmaları. O ürünler ise dünya çapında milyonlara hitap eden mobil oyunlar.

Geçtiğimiz hafta ABD merkezli oyun devi Zynga, Peak Games ’in tamamını 1,8 milyar dolara satın almıştı. Bu rekor anlaşmanın detayları gelmeye, yetkililer karşılıklı olarak uzlaşma hakkında yorumlama yapmayı sürdürüyorlar. Peak Taktik Direktörü Ömer İnönü geçtiğimiz hafta bu satış ile Peak tarafının neleri amaçladığını tek tek açıklamıştı. Acilen de açıklama sırası Zynga tarafında.

Zynga Yayınlama Müdürü Bernard Kim, Peak Games sürecini anlattı:

bernard kim

2017 ’de Peak Games ’in okey ve kart oyunları bölümünü 100 milyon dolara satın alan Zynga, fiilen o dönemden bu yana Peak ve ekibini mükemmel tanıyordu. Zynga ’nın üst düzey yetkilisi olan Bernard Kim, Peak Games kurucusu ve CEO ’su Sidar Şahin ’i “Büyük bir vizyoner” olarak tanımladı ve iki şirket aralarında neşeli ve bereketli bir ortaklık gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

Bernard Kim, “Biz gerçekten büyük bir şemsiye şirket olmayı ve bünyemize aldığımız şirketlerin kendi otonomilerini ve özgürlüklerini korumalarını istiyoruz. Peak ekibi ile de aynen bu şekilde oldu. Sidar da kart oyunları stüdyosu ile ilişkili sürecin sorunsuz gittiğini fark etti, ilişkimizi zaman içinde geliştirdik. Bu Zynga için çok manâlı bir şey çünkü biz genelde çok sıkı bir şekilde ilişkilere yatırım yapıyoruz.” açıklamasında bulundu. 

Koronavirüs salgını öncesinde 6 defa Peak Games ’in İstanbul ’da bulunan ofisine geldiğini gösteren Bernard Kim, benzer şekilde Sidar Şahin ve ekibinin de San Francisco ’daki Zynga merkezine ziyaretlerde bulunduğunu belirtti. İki şirketin beraber fazla seri bir şekilde büyüyebileceğini dile getiren Kim, Peak ’in Zynga ’yı seçmesiyle de iftihar duyduklarını açıkladı. 

“Toon Blast ve Toy Blast ’ı cümbür cemaat oynuyor”

toon blast

Peak Games ’in ABD ’de TV reklamı verdiği iki büyük oyunu Toon Blast ve Toy Blast, ilk olarak Japonya almak üzere bütün dünyada yıllardır oynanıyor. Hatta Toon Blast ’ın Nisan 2020 ’de Peak Games ’e 36 milyon dolar kazanç sağladığı da belirtiliyor. Bernard Kim ise bu iki oyunun piyasadaki en iyi tasarlanmış puzzle oyunlarından birisi olduğunu söylüyor ve mobil oyunların fazla sayıda insana hitap etmesinin manâlı bir detay olduğunu vurguluyor. 

Kim, “Bu oyunları telefonunu eline alan cümbür cemaat oynayabilir; fazla kolay. Yürürken bile oynayabilirsiniz. Fakat uzmanlaşmak için taktik geliştirmelisiniz. aynı zamanda aileniz ve arkadaşlarınızla irtibat kurmanızı karşılayan oyunlar. Bir yanlamasına rekabetçi tarafınızı da körükleyen eğlenceli oyunlar. Oyun sektörünün geleceği için bir karışım: Mobil, erişilebilir ve sosyal.” açıklamasıyla Peak ’in sürdürülebilir başarısına işaret ediyor. Bu başarı dolayısıyla iki oyun, jurnal 12 milyon faal kullanıcıya hitap edebiliyor. 

“Türkiye’nin yeteneklerine aşinayız”

2017 ’de Peak ’in bir bölümünü satın aldıktan sonradan Zynga, bir başka yerli oyun girişimi olan Gram Games ’i de 250 milyon dolara bünyesinde katmıştı. Peak ’in en ince ayrıntısına kadar satın alınmasıyla birlikte Türkiye ’deki üçüncü büyük yatırımını yapan Zynga namına Bernard Kim, “Türkiye oyun pazarına ve oyun sektöründeki yeteneklere çok aşinayız.” diyor. 

Gram Games ’in satın alınmasından sonradan şirketin iç dinamikleri korunmaya devam etmişti. Peak Games de benzer şekilde Zynga bünyesinde olacak, ama daha önce işler nasıl yürütülüyorsa benzer şekilde yürümeye devam edecek. Böylece Kim ’e kadar şirketlerin bugüne kadar getirdikleri marka kimlikleri, benzersiz ve şirket içinde yetişen yetenekleri, kültürü korunmaya devam edecek. 

Zynga, 2013 ’te batmanın eşiğine gelmişti:

frak gibeau

FarmVille gibi oyunlarla büyük çıkış yakalayan ve 2011 ’de halka arz edilen Zynga, iki yıl içinde büyük bir düşüş trendine girdi. Şirketin o dönemki CEO ’su Mark Pincus, bu düşüşün sonucu olaran 2016 ’da yerini Electronic Arts ’ta müdürlük yapan Frank Gibeau ’ya bırakmıştı. Zynga için bu aktarma ardından bitmiş bir yükseliş dönemi başladı. Gibeau, göreve geldiği dönemde Zynga ’nın en kötüden bile daha kötü durumda olduğunu açıklamıştı.

Son rakamlara göre Zynga ’nın gelirlerinin %96 ’sı mobil oyun kaynaklı. Durum böyle olunca şirket, yükseliş döneminde ayrıca Türkiye ’den hem de diğer ülkelerden seri satın alımlar gerçekleştirerek büyümeye devam etti. Bernard Kim ’e göre Zynga, yavaşlamadan büyümeyi devam etmek istiyor.

Peak Games, Zynga’nın kullanıcı sayısını %60 oranında artıracak:

Peak Games satın alımıyla birlikte Zynga ’nın kullanıcı sayısında %60 oranında yükselme yaşanacak. Fiilen sadece bu istatistik bile Peak Games ’in neden Zynga göre satın alındığına dair mantıklı bir yorumlama getiriyor. Fakat Zynga ’nın satın aldığı şirketlerin yapısını bozmadan yoluna devam etmesi de Peak Games adına kayda değer bir artı. İki şirketin birleşmesi ardındaki Türkiye ’deki mobil sektörü de ülke tarihinin en köklü para kaynaklarından birisi oldu.

Hakkında admin

Check Also

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi'nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi’nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

Türkiye’nin en aktif öğrenci topluluklarından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Mühendisliği Kulübü’ne (EMK) bağlı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir