Anasayfa / Genel / Zihin Okuyarak Kazaları Engelleyen Bir Elektrikli Bisiklet Geliştirildi

Zihin Okuyarak Kazaları Engelleyen Bir Elektrikli Bisiklet Geliştirildi

Monash Üniversitesi, IBM Research Australia ve İngiltere’deki Southampton Üniversitesi’nden araştırmacılar, bisikletçilerin zihnini beyin aktiviteleri aracılığıyla okuyabilen bir elektrikli bisiklet prototipi geliştirdi. Üretilen elektrikli bisikletle mümkün kazaların önlenmesi hedefleniyor.

Ena adlı prototip, elektriksel beyin aktivitesini EEG başlığı aracılığıyla okuyan bir elektroensefalogram sistemi kullanarak sürücünün çevresel farkındalığındaki değişiklikleri algılıyor. Başlık aracılığıyla algılanan sinyaller, bu sinyalleri bisikletin motoruna iletilen komutlara dönüştüren ufak bir bilgisayara iletiliyor.

Ena, bisikletçilerin farkındalığına tarafından motora müdahale ediyor

ibm, elektrikli bisiklet, ena

Sistem, sürücünün çevresinin farkında olup olmadığını belirleyerek motorun hızlanmasını sağlayabiliyor. bununla beraber, sürücünün çevresel farkındalığında azalma olursa sistem, elektrikli motoru durdurarak bisikleti yavaşlatıyor. Bu tedbir hem bir otomobil, sürücüye güvenli olmayan şekilde yaklaştığında ya da bisiklet yolunda bir engel olduğunda da uygulanıyor.

Çalışmada çevresel farkındalıkta ve gösterme alanındaki değişikliklerin genelde insan performansının kalitesindeki azalma ile bağlantılı olduğu öne sürülüyor. Araştırma dahilinde, insan-alet entegrasyonunu fiziksel süreçlerle ahenkli ışık halkası getirmek için çevresel farkındalığın kullanılabileceğini ortaya koyan bir alıştırma yapıldı.

Teknoloji, insan ve makinelerin bütünleşmesi ile performansını artırabilecek

ibm, elektrikli bisiklet, ena

Monash Üniversitesi Veri Teknolojileri Fakültesi’nden teknolojinin karşılıklı yaratıcısı Florian ‘Floyd’ Mueller, araştırmanın insan-bilgisayar etkileşimini hakiki zamanlı olarak gerçekleştirme fırsatı olduğunu belirtti. Mueller, “Araştırmamız baştan sona, nöral aktivite gibi iç maddesel süreçleri, makine entegrasyonu ile uyumlu hale getirebildik. Ena ile sizi daha tehlikesiz turan ve insan vücudu ile bütünleşen bu teknolojiyi keşfedebildik” dedi. Araştırmacılara tarafından yeni teknoloji, gizli bir görüş alanı gerektiren diğer deneyimlerde de dikkati odaklamak için kullanılabilecek.

Hakkında admin

Check Also

DOOM Eternal'ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

DOOM Eternal’ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

id Software tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından bu sene mart ayında yayınlanan DOOM Eternal, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir