Anasayfa / Genel / Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit Serisi Hangi Sırayla İzlenir?

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit Serisi Hangi Sırayla İzlenir?

J. R. R. Tolkien‘in, kitaplarını okuyup zihnimizde canlandırdığımız Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serileri, Peter Jackson kadar sinemaya uyarlandığında birçok kimsenin hayal bile edemeyeceği şekilde tarif edilmişti. Hollywood ve 21. yüzyıl için de bir mihenk taşı olan ve görsel efektleri ile izleyicilerine neredeyse büyüleyen Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ardından Hobbit serisi ile serüveni devam ettirdi.

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serisi izlemek için aslında belirli bir sıraya yan yok. Her iki seride kendi arasında belli bir sıraya sahip olsalar da filmlerin üretim sırası ve kronolojik sırası birbirinden öbür. Böyle bir durumda da filmleri hangi sırayla izleyeceği sadece kişinin kendi tercihine kalıyor. Eğer filmleri üretim tarihlerine göre izlemek istiyorsanız, ilk önce Yüzüklerin Efendisi üçlemesini sırasıyla izlemeli ve gerisinde Hobbit üçlemesinin izlemelisiniz. Yok ben kronolojik sırayla izlemek istiyorum diyorsanız, işte o süre Hobbit üçlemesini bitirmeli, Yüzüklerin Efendisi filmlerine bu üçlemeden daha sonra başlamalısınız.

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serisinin öyküsü:

hobbit

Yüzüklerin Efendisi serisi, Bilbo Baggins’in zorlama yüzüğünü bulması ile başlıyor. İnsanlara, cücelere, Elfler’e ve bunların hepsine hükmedecek olan Karanlıklar Efendisi‘ne yapılan yüzüklerle başlıyor. İnsanlar ve Elfler birleşip Karanlıklar Efendisi’nin meskenine gittiğinde Aragorn’un dedesi İsildur, Karanlıklar Efendisi’nin parmaklarını, babasının parçalanmış kılıcıyla koparıyor. Bu Vesile Ile yüzüğü ondan ayırınca Karanlıklar Efendisi rüzgara karışıp savruluyor.

Ama İsildur bu yüzüğü yok etmek yerine kendine alıyor. Kazandığı zaferden geri dönerken Ork’ların saldırısına uğrayınca, yüzüğü takıp değil oluyor. İsildur derenin içine içten kaçarken, yüzük ona ihanet edip onu terk ediyor. Yüzük onu terk ettiği için her tarafta görünür oluyor. Ork’lar onu fark edip öldürüyor. Yüzük yüzyıllar her tarafında suyun dibinde kalıyor. Ta fakat Gollum‘un eline geçene dek. Gollum yüzüğün büyüsüne kapılıyor, bir dağın dibine saklanıyor. Hikayenin devamında ise Frodo Baggins’in yüzüğü imha etmek için çektiği amansız yolculuk…

yüzüklerin efendisi

Hobbit’te ise Bilbo Baggins, raslantı Gollum’un bulunduğu dağa yolu düştüğünde yüzüğü ele geçiriyor ve ileriki zamanlarda birçok kez kullanıyor. bununla birlikte Hobbit’te Karanlıklar Efendisi’ni de görüyoruz. Geri döndüğünü ve şiddet toplamakta olduğunu öğreniyoruz. Yüzüklerin Efendisi serisinde ise tatmin edici gücü elde ettiğine inanmış olmalı fakat geri dönüyor. Filmde olanların kısa bir özetini size sunduktan sonra isterseniz, lafı daha pozitif uzatmadan her iki senaryoda da hangi sırayla izlemeniz gerektiğini maddeler halinde açıkladığımız rehberimizle sizleri baş başa bırakalım.

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serisi hangi sırayla izlenir?

Yapım yıllarına göre kronolojik koyma;

yüzüklerin efendisi

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001) Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002) Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003) Hobbit: Beklenmedik Gezi (2012) Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları (2013) Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (2014)

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001)

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

Yüzüklerin Efendisi serisinin birincil filmi olan The Fellowship of the Ring yani Yüzük Kardeşliği bize çoğunlukla dünyayı tanıtmakla geçiyor. Fazla “sürprizbozan” vermeden filmin hikayesinden bahsedecek olursak. Serideki her şey Mordor ’un efendisi ve kötülük kaynağı Sauron ’un kuvvet yüzükleri yapması ile başladı. Bu yüzüklerin üçü Elfler ’e, yedisi Cüceler ’e, dokuzu İnsanlar ’a verildi. Sauron bu yüzüklerin hepsine hükmedecek tek bir yüzük daha yaptı. 

Yüzüğün kendi iradesi bulunuyordu ve insanın beynini uyuşturup, istediğini yaptırabilecek güce sahipti. Isildur ’un, Sauron ’un yüzük takılı parmağını kesmesiyle, Sauron ’un ruhu vücutsuz kaldı. O yüzük ise Lord of the Rings hikayesinin başlatan faktör oldu. Bilbo Baggins 112. yaş gününde yüzüğü yeğeni Frodo ’ya bıraktı. Hem bu filmde serinin bu filmine de ismini verecek olan yüzük kardeşliği de kuruldu. Yüzüğü içeren kişinin onu gözden geçirmek için çok sağlam bir iradeye sahip olması gerekmekteydi. Yüzüğün tek amacı ise efendisi Sauron ’a geri dönmektir.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002)

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule

Yüzüklerin Efendisi serisinin ikinci filmi olan The Two Towers yani İki Kule ’de Birincil filmin sonunda Balrog ile dövüşürken Karanlığa düşen Gandalf, Ak Gandalf olarak geri dönüyor Serinin bu filminde yüzük kardeşliğinin gruplara dağılması ile ayrı olarak hikayeler konu alınmaya başlanıyor. Frodo ve Sam zorlama yüzüğü ile birlikte Mordor ’a dürüst hareket etmeye başlıyorlar. Merry ve Pippin, Ork’lar göre kaçırılmış ve Saruman ’a götürülmektedirler.

Aragorn, Legolas ve Gimli ise Ork’lar kadar kaçırılan arkadaşlarını kurtarmak için ve Ork’ların peşine düşüyorlar. Bu filmde lüzum efektleriyle gerekse etkileyici hikayesiyle sinema tarihinde önemli bir yeri olan Miğfer Dibi Savaşı da gerçekleşiyor. Bu savaş filmde Orta Dünya ’nın tarihine istikamet veren en büyük savaşlardan birisidir.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003)

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

Yüzüklerin Efendisi filmlerinin konusunu filmlerin adıyla fazla bağlantılıdır. Serinin bu filminde kralın dönüşü konu olarak ele alınmıştır, fakat geri dönecek kralın kim olduğu başlıca önemli olan konudur. Serinin bu filminde Frodo ve Sam ikilisi Smeagol rehberliğinde yüzüğü yok etmek için Hüküm Dağı ’na içten yollarına devam ediyorlar. Rehberliğine güvenilmemesi gereken Smeagol ’ın ise onlar için bambaşka planları vardır.

Diğer kahramanlarımız ise Isengard ’da buluşurlar. Miğfer Dibi ve Isengard savaşlarından sonradan birleşen diğer karakterler, Sauron ’un bir sonraki hamlesi için son büyük savaşın gerçekleşeceği Minas Tirith ’e gidiyorlar. Minas Tirith ’de çağın kaderinin belirleyecek son savaş, hangi kralın dönüşünün habercisi olacağı sorusunun cevabını verecektir.

Hobbit: Beklenmedik Seyahat (2012)

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk

Hobbit: Umulmadık Yolculuk, J. R. R. Tolkien’in, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin öncesinde olanları anlatan, yönetmen Peter Jackson kadar sinemaya uyarlanan üç filmlik Hobbit macerasının birincil bölümü. Hobbit: Beklenmedik Gezi ile bu sefer Tolkien bizleri Bilbo Baggins’in gençliğine her şeyin başladığı yere götürüyor.

Bilbo Baggins The Shire’da huzurlu bir şekilde yaşarken günlerden bir gün hiç beklemediği aniden büyücü Gandalf aniden ortaya çıkar ve kahramanımız Bilbo Baggins kendisini efsanevi savaşçı Thorin kadar yönetilen 13 cücelik maceracı bir grupta buluverir. Ejder Smaug ’dan Erebor ’un kayıp Cüce Krallığı ’nı geri edinmek için çıktıkları bu yolculukta çirkin Goblin ’ler, Ork ’lar, öldürücü Warg ’lar, devasa örümcekler ve zalim büyücülerle doymuş yollardan geçeceklerdir.

Hobbit: Smaug’un Verimsiz Toprakları (2013)

Hobbit: Smaug'un Çorak Toprakları

Hobbit: Smaug’un Verimsiz Toprakları, Hobbit üçlemesinin devam filmi olan bir yapım. The Shire’lı Hobbit Bilbo Baggins, Thorin ve beraberindeki 12 cüce ile çıktığı yolculuğu, Kuytuorman ’a içten sürdürmektedir. Ejderha Smaug ’un yıllardır hüküm sürdüğü Yalnız Dağ ’a ve kayıp Erebor Cüce Krallığı ’na gelmek için atıldıkları macerada başlarına yeniden çoğu belalar geliyor. Ormanın girişinde Sihirbaz Gandalf ’tan ayrılmak zorunda kalan Thorin ve cüceler, dev örümcek sürüsünün ağlarından kurtulduklarını sanıyorlardı lakin savaşçı orman Elfler’inin esiri oldular.

giderken güçleri her geçen gün büyüyen Azog‘un liderliğindeki Ork ’lar da güvenli bir sığınak olan Elf krallığında zeka, cücelerin bir an olsun peşlerini bırakıyorlar. Keza hayatta kalma savaşı veren ayrıca de Yalnız Dağ ’a ilerlemeye çalışan cüceler ve Bilbo Baggins’i bekleyen başlıca ve en engebeli düşman ise hiç kuşkusuz ateşlerin efendisi Ejderha Smaug ’dur. Kahramanlarımız filmde altınları altındaki derin uykusundan uyanan Smaug ’u yenmek ve Arkantaşı ’na ulaşmak için uğraşacaklar.

Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (2014)

Hobbit: Beş Ordunun Savaşı

The Hobbit üçlemesinin son bölümü olan Hobbit: Beş Ordunun Savaşı ’nda, Bilbo Baggins, Thorin ve Cüceler, Ejderha Smaug ile karşısında karşıya gelip ve Gollum’dan şiddet yüzüğünü aldıktan daha sonra başlarına gelenler işleniyor. Bilbo Baggins sağ salim eve ulaşıncaya dek onu halen daha onlarca yeni macera bekliyor. Yurtlarına her tarafta kavuşan Erebor Cüceleri, Ejderha Smaug’u Göl Kasabası’nın masum yerlileri üstüne saldıkları gerçeğinden kaçamıyorlar.

Thorin ise Arkentaşı’nı ararken taviz verdiği kayda değer değerlerle yüzleşmesi gerekiyor. Thorin’e muavin olamayan Bilbo Baggins tehlikeli seçimler yapacaktır. Sauron’un planladığı ya birleşip birlikte savaşacaklar ya da daima beraber değil olacaklar. Beş ordu toplanıp savaşa girmeye hazırlanırken Bilbo Baggins keza kendi hayatı hem de arkadaşlarını kurtarmak için savaşmak durumunda kalacaktır.

2. Hikayedeki olayların kronolojik sırasına kadar;

lotr

Hobbit: Beklenmedik Gezi (2012) Hobbit: Smaug’un Verimsiz Toprakları (2013) Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (2014) Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001) Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002) Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003)

Hikayedeki olayları eğer kronolojik akışa kadar izlemek isterseniz, peşine düşüp takip etmeniz gereken liste yukarıdaki gibi olacaktır. Olayların tarihi olarak nasıl gerçekleştiğini merak ediyorsanız sıralamayı peşine düşüp takip etmeniz sizin için yardımsever olacaktır.

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serisi müthiş konusunun yanına savaş sahneleri ile de sinema tarihinin en iyi filmleri arasına girmiştir. Her ne kadar serinin ilk filminde daha çok konu üzerinde durulmuş olsa da efsanevi savaş sahneleri, sonraki filmlerin ne değin iyi olacağının kanıtı olmaktadır. Keza filmlerde kullanılan teknikler ve efektlerle daha da büyüleyici olan epik anlatımı da filmlerin bu denli sevilmesinde etkili olmuştur. Yazımızın sonunda filmleri hangi sırayla izlerseniz izleyin herbiri muhakkak izlenmesi gereken birer başyapıt. Keza Yüzüklerin Efendisi dizisi için tüm bilinenlere buradan ulaşabilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

Marvel Evreninde Geçecek Fantastik Dörtlü Filmi Geliyor: Oyuncuları, Konusu ve Çıkış Tarihi

Marvel Evreninde Geçecek Fantastik Dörtlü Filmi Geliyor: Oyuncuları, Konusu ve Çıkış Tarihi

Geçtiğimiz yıl Yenilmezler serisinin Endgame filmiyle bir dönemi kapatmasıyla birlikte Marvel hayranları yeni teoriler üretmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir