Anasayfa / Genel / Yüzdeki Sakalın Yumruğun Şiddetini Azaltmaya Yardımcı Olduğu Keşfedildi

Yüzdeki Sakalın Yumruğun Şiddetini Azaltmaya Yardımcı Olduğu Keşfedildi

Günümüzde sakal, erkekler için bir alımlılık arabulucu olmanın yanı sıra neredeyse bir hobi hâline de dönüşmüş durumda. Çoğu erkek kendisine en yerinde sakalı bulmanın ardındaki koşuyor. Bazılarıysa yüzünde yer alan sakalı abartılı şekillere sokuyor. Hatta sakalına şekil veren insanların birbirleriyle yarıştığı yarışmalar bile bulunuyor.

Yapılan yeni bir araştırma, sakalın sadece çekicilik kazandıran bir araç olmadığını ortaya çıkardı. Bildiğiniz üzere insanların birçok kavga esnasında ilk olarak yumruğa yönelir ve karşısındaki kişinin yüzüne bir yumruk atar. İşte bu yumruğun şiddeti, araştırmaya göre sakalı olan insanlarda daha eksik hissediliyor.

Sakal yumruğun şiddetini azaltıyor mu?

sakal

Çalışmayı yapan araştırmacılar, sakalı olan erkeklerin bir dövüş esnasında herhangi bir avantaja sahip olup olmadıkları konusunu araştırdılar. Tabii araştırma esnasında yumruk yemek yemek için can atan birisini bulamadıklarından araştırmacılar, kendilerine insan çenesi işlevi görecek bir maket yaptılar. Sakal olarak da koyun tüyü kullandılar.

Integrative Organismal Biology ’de çalışmalarının sonucunu yayınlayan araştırmacılar; sakalı andıran tüyle buruşuk yapının, tüyleri kesik ya da koparılmış örnekten %37 daha pozitif enerji emebildiğini paylaştı Bu örnekler, testlerin %45 ’inde şiddetin etkisiyle çatladı. bununla birlikte tamamen tüysüz modeller adeta her testte çatladı.

sakal

Araştırmacılara tarafından bu durumun nedeni, sakalın varlığıydı. Sakal, yumruktan gelen şiddetin bir kısmını emmeyi başarmıştı. Çalışmayla birlikte araştırmacılar, “Sakal gerçekten de sağlam bir yumruktan gelen şiddetin gücünü kayda değer ölçüde azaltabilir ve enerjiyi emebilir” sonucuna vardılar.

Araştırmanın sonucu ve MMA dövüşçüleri üstünde yapılan bir diğer araştırmanın sonucu karşılaştırılınca araştırmacılar, elde ettikleri sonucun ‘sakalların yenilmeye karşısında koruma sağladığına dair hiçbir delil sunmadığı‘ konusunda da uyarıda bulundular. bununla beraber testte kullanılan ve sakal yerine geçen araç gereç koyun tüyü olduğundan bu sonucun ama o kadar gür ve sık sakala sahip ahali üstünde geçerli olabileceğini de eklediler.

Hakkında admin

Check Also

Microsoft'tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft’tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft, Xbox kullanıcıları için Black Friday indirim kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında birçok oyun indirime girerken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir