Anasayfa / Genel / Yüz Tanıma ve Dijital Gözetim, Anonim Protestoları Ortadan Kaldırıyor

Yüz Tanıma ve Dijital Gözetim, Anonim Protestoları Ortadan Kaldırıyor

ABD’de George Floyd‘un polis göre öldürülmesinin arkasında önce Minneapolis’te patlak verip daha sonra tüm ülkeye yayılan ırkçılık karşıtı protestolar ikinci haftasını yüklenmek üzereyken, eylemlere karşın polis müdahaleleri ve devletin teknolojik üstünlüğüne ilişkin tartışmalar da artmaya başladı. Ağırlama hakkı ABD Anayasası kadar garanti altına alınmasına rağmen, emniyet güçlerinin gelişen miktarlarda eylem videoları ve fotoğrafları talep ettiği belirtiliyor.

Amerikan devletinin kolluk kuvvetleri bu video ve fotoğrafları protestolara katılanların kimliklerini saptamak ve gözetimi genişletmek için talep ettiği belirtiliyor. 2019’un mayıs ayında, San Fransisco yüz tanımayı yasaklayan birincil ABD kenti olmuştu. ABD’deki körfez bölgesi sivil itaatsiz ve gösterilere tanıdık olsa da, eski dönemlerde anonim protesto çok daha kolaydı. Şimdiyse zeki telefonlar, yüksek çözünürlüklü kameralar ve zinde algoritmalarla birlikte anonim protestolar tarihe karışmak üzere.

Yüz tanıma sistemleri gözetimi sıkılaştırıyor

Dijital gözetim

Oakland, Berkeley, Somerville ve Brookline gibi kentlerde de yüz tanıma yasaklansa da ülkenin diğer kentleri yakın geçmişe dek hâlâ yüz tanımanın kolluk kuvvetleri göre faal bir şekilde kullanılmasına izin veriyordu. Yüz tanınma algoritmaları insanları araştırıyor ve onları muazzam bir veritabanında etiketlenmiş görüntülerle eşleştiriyor. Bu veritabanları sabıka kaydı fotoğraflarıyla da sınırlı olabilir, ehliyet fotoğrafları havuzunu da kullanıyor olabilir. Mesela yakın zamanda Clearview AI isimli bir şirketin Facebook ve YouTube’un da dahil olduğu çevrimiçi platformlardan kullanıcıların izni dışında milyarlarca fotoğrafı aldığı ve bu veritabanına erişim ile yüz tanıma yazılımını yüzlerce kolluk gücü kurumuna sattığı ortaya çıkmıştı.

BuzzFeed’de bulunan habere tarafından Minneapolis’teki ve çevresindeki polis departmanları şubat ayı gibi bir tarihte dahi Clearview kullanıyorlardı. Yine yakın zamanda, yüz tanıma sistemi kullanımı ve polis ile FBI’ın protestolardan görüntü istek ettiğine dair iddialar da farklı alanlara yönlendirilmiş platformlarda gündeme gelmişti. Bu kabiliyetin olduğu ve bunun kullanıldığı açık; ancak polisin süregiden protestolarda yüz tanınma uygulamalarını günlük olarak nasıl kullandığı açık yok.

Protesto

Bu teknolojiden yanlamasına olanlar suç işleyenlerin tespit edilmesinde paha biçilmez bir araç olduğunu düşünüyorlar. bununla birlikte, sistem yalnızca genel kesinlik açısından yok, özellikle beyaz olmayan kişilere ve kadınlara yönelik ayrımcı algoritmalarının ortaya çıkması nedeniyle de eleştiri altında. Belirlenmiş kurallar ve düzenlemeler olmadığı için, teknolojinin kötüye kullanımının açıklama özgürlüğünü daha da fazla kısıtlayacağı düşünülüyor. ABD’de, yüz tanımayı düzenleyen federal yasalar bulunmuyor. Bu durumda sistemin kullanımı eyaletlere ve kentlere bırakılıyor. 

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5’i geçtiğimiz günlerde tüm dünyada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir