Anasayfa / Genel / Yunusların Birbirlerinden ‘Bir Şeyler’ Öğrenebildikleri Keşfedildi

Yunusların Birbirlerinden ‘Bir Şeyler’ Öğrenebildikleri Keşfedildi

Dünyadaki en sevimli ve en zeki canlılardan biri olan yunuslar, aynada kendini tanıyabilme yetenekleri, uzun süreli hafızaları ve kendi türleri dışarıda canlılarla da sosyal tahvil kurabilmeleri dahil almak üzere son derece uyarı çeken niteliklere sahipler.

Avustralya ’da yapılan bir araştırma, yunusların gerçekten çeşitli araçları nasıl kullanacakları ve nasıl daha iyi avcılar olacakları konusunda birbirlerine muavin olduklarını gösteriyor. Esasen yunuslar, diğer çoğu memeli gibi bildiklerinin büyük çoğunluğunu akranlarından ziyade annelerinden öğreniyor. Fakat söz konusu alıştırma, bu görüşe yeni bir bakış açısı kazandırıyor.

yunus

Current Biology dergisinde yayınlanan alıştırma, “topa tutma” adı verilen açıklanmış bir yunus davranışına odaklanıyor. Bombardıman, bazı yunusların avlarını zahmetsizce tutmak amacıyla tuzak olarak kullandığı bir teknik. Araştırmacılara kadar yunuslar, bu teknikte daha iyi yapabilmek için akranlarındaki yetenekleri gözlemliyor ve süre içinde neler yaptıklarını öğreniyor.

Araştırmanın başındaki ad olan Sonja Wild, ağ tabanlı difüzyon analizi’nin (NBDA) çok ağlı bir versiyonunu kullanarak, bombardıman tekniğini uygularkan gerçekleştirilen davranışın düşey olmayan sosyal iletim aracılığıyla yayıldığını gösterdiklerini söyledi. Elde ettikleri bulguların, yunuslarda yiyecek arama davranışlarının ansızın artı iletim yolunun olduğunu gösterdiğini bildiren Wild, deniz memelileri ve büyük maymunlar arasındaki iletişimin doğasında tutum benzerlikleri olduğunu aktardı.

yunus sosyal öğrenme

Burada bilim insanlarının bahsettikleri “dikey olmayan sosyal iletim” kavramı, ebeveynlerden veya büyüklerden gelmeyen beceri ve bilgilerin çevreden öğrenilmesi veya çevreye aktarılması anlamına geliyor. Araştırmaya tarafından yunuslar, akranlarından da kabiliyet ve beceriler kazanabiliyor.

Wild, “Çalışmamız gösteriyor ancak, “topa tutma” tekniği yunuslar arasında sosyal öğrenme yoluyla yayılıyor. Yunuslar ve öteki dişli balinalar, yemek arama davranışını öğrenmek için ‘annen gibi yap’ stratejisini takip etme eğiliminde olduğundan bu oldukça hayret verici” değerlendirmesini yaptı. 

Hakkında admin

Check Also

Enes Batur, 2 Yıl Önce Spor Otomobiliyle Kaza Yapanlarla Dalga Geçmiş

Enes Batur, 2 Yıl Önce Spor Otomobiliyle Kaza Yapanlarla Dalga Geçmiş

Geçtiğimiz günlerde seyir halindeyken oldukça tehlikeli bir kaza geçiren ve deyim yerindeyse ölümden dönen Enes …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir