Anasayfa / Genel / YouTube Kanallarının Kimlik Bilgileri Dark Web’de Satışa Çıkarıldı

YouTube Kanallarının Kimlik Bilgileri Dark Web’de Satışa Çıkarıldı

Daha önce sizlere birçok defa farklı alanlara yönlendirilmiş uygulamaların ve internet sitelerinin üyelerine ait kimlik bilgilerinin çalındığını farklı alanlara yönlendirilmiş ortamlarda satışa sunulduğunu aktarmıştık. Bunun son örneği de dünyanın en büyük video izleme platformu olan YouTube oldu. Siber kabahat forumlarında YouTube hesaplarına ait kimlik bilgileri satışa sunulmaya başlandı ve satılan bilgilerin sayısı her geçen gün artıyor.

Hackerlar, farklı alanlara yönlendirilmiş hack forumlarında hesapların reklamlarını yapmaya başladı. Hesapları satın edinmek isteyen kişiler YouTube kanalına ve abone sayısına baktıktan daha sonra satın alma işlemini gerçekleştirebiliyor.

YouTube kanallarına birincil atak değil

youtube hack

Doğrusu bu, hackerların YouTube kanallarına ilk kez saldırışları değil. Daha önce de YouTube kanallarının bilgilerini çalan hackerlar, hesabı geri vermek için kanal sahiplerinden çeşitli ödemeler istemişlerdi.

Tehdit istihbarat şirketi InSights araştırmacıları, YouTube kimlik bilgilerine olan talebin farklı alanlara yönlendirilmiş internet forumlarında artması sonrası ast meslek olarak veri düzeltme yapan şirketlerin sayısında da patlama yaşandığını buldu.

phishing

Hackerlar bu verileri virüs bulaşan bilgisayarlardan, ‘oltalama ’ çalışmalarından veya Google ile depolanan kimlik bilgileri kayıtlarından elde ediyorlar. Ayrıca YouTube takviye hesaplarına şikâyetlerde bulunan bir takım kullanıcılar, birileri göre zararlı yazılımları indirmesini istediklerini açıklama ettiler. Kullanılan bir öteki usul ise bir proje için meslek birliği gerçekleştirmek nedeniyle iletişime vermek.

InSights ’ın güvenlik başkanı Etay Maor, epeyce sofistike ülkü gelmiş oltalama çalışmaları ve Google ’ın iki faktörlü düzeltme sistemini daha alçak edebilecek zıt spiker araçları sayesinde hackerların bu konuda büyük bir özgüven kazandığını söyledi. Ayrıca 2 faktörlü doğrulamada kimlik bilgileri yer almıyor, dolayısıyla hacklenen YouTube hesaplarında bunun kullanılmadığı sonucunu çıkarabiliriz.

2 faktörlü kimlik doğrulaması

Digital Information World ’de yer alan habere tarafından listenin değeri, kanalın abone sayısıyla orantılı oluyor. Terbiyesizce 200 bin abonesi olan bir kanal için 1000 dolar gibi teklifler bulunuyor. Hem 990 bin YouTube kanalının yer aldığı bir liste için açılan açık artırmada teklifler 1.500 dolardan başlıyor ve 2.500 dolar veren bilgileri doğrudan doğruya satın alabiliyor.

Hakkında admin

Check Also

Facebook Hisseleri Bir Günde Yüzde 6 Değer Kaybetti

Facebook Hisseleri Bir Günde Yüzde 6 Değer Kaybetti

ABD merkezli sosyal medya devi Facebook’un hisseleri, gün içerisinde yaklaşık %6 düşüş yaşadı. Gün içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir