Anasayfa / Genel / YouTube, İçerik Üreticilerini Irklarına Göre Fişlediği Gerekçesiyle Dava Edildi

YouTube, İçerik Üreticilerini Irklarına Göre Fişlediği Gerekçesiyle Dava Edildi

ABD’de George Floyd‘un polis göre öldürülmesinin arkasında ülke çapında patlak veren protestolar sürerken kurumsallaşmış ırkçılığa ilişkin mücadele de devam ediyor. Son olarak bir grup siyahımsı içerik üreticisi, YouTube’u ‘tamamen ya da kısmen’ yapay akıl yoluyla ırka dayanarak içerik üreticilerinin videolarını sansürlediği iddiasıyla dava etti. Dava dosyasında video platformunun algoritmalar kullanarak kullanıcıları dijital olarak fişleyip amaç aldığı öne sürülüyor.

Dosyada, içerik üreten kullanıcının ırkına ya da görüşüne ast olarak o kullanıcının hesabına erişime kısıtlama, müdahale etme, parasız bırakma, durdurma veya hesap silme gibi uygulamalara gidildiği söyleniyor. YouTube’un özellikle ‘Kısıtlı Mod’u kötüye kullanarak ‘Black Lives Matter‘ (Siyahımsı Hayatlar Önemlidir), ‘Racial Profiling‘ (Irka Tarafından Fişleme) ve ‘White Supremacy‘ (Beyaz Üstünlüğü) gibi başlıkları ve etiketleri taşıyan videoları sansürlediği öne sürülüyor.

YouTube’a karşın eleştiriler artıyor:

YouTube

Davacılar bunların yanı sıra YouTube’un ırklar konusunda alıngan başlıklar hakkında açıklama yapıldığında kanalları ve videoları yasakladığını, canlı yayınlara müdahale ettiğini ve önerilen videolar kısmından bu içerikleri kaldırdığını belirtiyorlar. Şikayetçi gruba kadar bu nedenle kullanıcılar ya oto sansüre başvuruyor veya Afro-Amerikalılar için önemli olan bu müşteri meseleler hakkında video yayınlamayı durduruyorlar

Son dava, YouTube’un belirtilmiş gruplara dâhil olan kullanıcılara yönelik ayrımcı siyasetine ilişkin iddiaları bitmiş gündeme getirdi. Şirket, bir süredir LGBT içeriklerini baskı altına aldığına ilişkin bir başka davayla da boğuşuyor. Bir diğer içerik üreticisi de YouTube yetkililerinin 2017 yılında şirketin idare algoritmalarının halk müziği temelinde çalıştığını kabul ettiğini söylemişti.

YouTube

YouTube, davayla ilgili az önce bir açıklama yapmış yok. bununla birlikte daha önceki iddialar, platform göre algoritmalarının ırka veya toplumsal cinsiyete dayalı bir şekilde belirlenmediği söylenerek reddedilmişti. Geçen hafta YouTube CEO’su Susan Wojcicki, siyahımsı içerik üreticilerinin ve sanatçıların seslerini duyurmak ve için 100 milyon dolarlık bir fon oluşturduklarını açıklamıştı. Şikayetçi grupsa Wojcicki’den bu parayı ‘YouTube platformundaki ırkçı uygulamalarla mücadeleye’ harcamasını istedi.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir