Anasayfa / Genel / Yılın Online Oyunu VALORANT ’a Yeni Başlayanlar İçin 12 Olağanüstü Taktik

Yılın Online Oyunu VALORANT ’a Yeni Başlayanlar İçin 12 Olağanüstü Taktik

Bilindiği üzere Riot Games senelerdir, sadece tek bir oyuna (League of Legends) sahip olmakla eleştiriliyordu. Riot Games de ayrıca bu gidişata bir dur demek için hem de şirketin sahip olduğu potansiyeli etkin bir şekilde değerlendirebilmek için 2019 ve 2020 yılında birçok bambaşka konsepte oyunlar piyasaya sürdü. Yılın en gözde oyunlarından birisi olan Val

VALORANT ise kuşkusuz bu oyunların içerisinde en alaka çekeni oldu. Bir taktiksel nişancı oyunu olan VALORANT, hem Overwatch ’tan hem de Counter-Strike ’tan ögeler barındırıyor. Bu da oyunun melez bir yapıya sahip olmasını sağlıyor. İki türün de sevenleri, bir nevi VALORANT ’ın bünyesinde buluşmuş oldu. 

Biz de bu birliktelikte oyuncuların kendilerini bir adım öne taşıması için, VALORANT ’a özgü taktiklerin peşine düştük. Ve sonucunda, VALORANT ’a yeni başlayanlar için 12 inanılmaz taktik belirledik. VALORANT hesabı başlatmak için buraya, oyunu indirmek için buraya, sistem gereksinimleri için de buraya tıklayabilirsiniz.

VALORANT taktikleri:

Silahı gaye odaklama (aim) gücünüzü sağlamlaştırın Koştuğunuz değin yürüyün Durun ve o kadar ateş edin “Shooting range”i kullanın Takımınızla iletişiminizi koruyun Sabırlı olun Bıçakla koşun Duvarlardan alev edin Kendinizi gösterirken dikkatli olun Tekli ve çoklu mermi kullanımına uyarı edin Yeteneklerinizi göz önünde bulundurun Dikey boşluklardan faydalanın

Silahı niyet odaklama (aim) gücünüzü sağlamlaştırın:

Valorant aim

Her FPS oyununda olduğu gibi VALORANT ’ta da yapmanız gereken birincil şey aiminizi yükseltmek olmalı. Silahı hedefinize ne kadar iyi odaklar ve düşmana alev ederken silahınızı ne dek iyi yoklama edebilirseniz, takımınıza maçı kazandırmaya pek yaklaşırsınız. Bunun için eğitim modlarında antrenman yapabilirsiniz.

Koştuğunuz değin yürüyün:

Valorant Sis Bulutu

Koştuğunuz kadar yürümeyi de unutmayın. Bildiğiniz üzere taktiksel nişancı oyunlarında, “ses” her şeydir. Düşmana ses verirsiniz, düşman sizi öldürür. Düşmanın sesini alırsınız, düşmanı öldürürsünüz. “Ses alma” kabiliyetinizi geliştirirseniz eğer, doğal wall-hack gibi bir şeye sahip olacağınızı katiyen unutmayın.

Bu yüzden düşman bölgesinde bir yeri zorluyorsanız eğer, az biraz sessiz olmakta ve dolayısıyla yürümekte menfaat var.

Durun ve böylece ateş edin:

Valorant ateş etmek

VALORANT öteki FPS oyunlara benzemiyor. CS ’de ya da Overwatch ’da gizli bir şekilde yaptıklarınızı burada yapabilmeniz birazcık baskı gözüküyor. O yüzden alev etmek gibi bir niyetiniz varsa durun ve öyle ateş edin. Bu strateji, atışlarınızda galibiyet sağlamanızın en büyük anahtarı haline gelecek. 

Eğer bu konuda yol kat etmek ve hedefleri iyi bir şekilde vurmak istiyorsanız, bir sonraki vereceğimiz taktiğe kulak kabartın.

“Shooting range”i kullanın:

Eğer aiminizi desteklemek ve ateş etmekle ilgili becerilerinizi ilerletmek istiyorsanız, VALORANT ’ın size sunduğu en büyük nimetlerden biri olan “shooting range”i kullanmaya özen gösterin.

Takımınızla iletişiminizi koruyun:

Valorant

Bir takımla oynanan her online oyunda olduğu gibi VALORANT ’ta da en önemli faktörlerden biri takımınızla olan iletişiminiz. Eğer iletişime açık bir oyuncu olur ve takımınızla olabildiğince iletişim kurarsanız, galibiyet olacaktır. Eğer kendinizi kapatır ve “tilt” olursanız, galibiyet o kadar uzakta olacaktır. 

Sabırlı olun:

Valorant Pusu

Ne demişler, tahammül acıdır, meyvesi tatlıdır. Eğer sabretmeyi öğrenir ve sükunetinizi korursanız, en engebeli durumdan bile zahmetsizce çıkmayı başarabilirsiniz. Bu yüzden, sakin kalmayı kendiniz için bir devir hâline getirin. 

Ayrıca zafere dışarı giden yolda oyun içerisinde birçok krizle karşılaşacaksınız. Bunlar oyun ile ilgili sorunlar olabileceği gibi takım arkadaşlarınızla veya kötü bir maç çıkarmanızla ilgili de olabilir. Her şeyin sonunda derin bir nefes alıp işe koyulduğunuzda önünüzde engel kalmayacaktır. Engel siz olsanız bile. 

Bıçakla koşun:

Valorant Bıçak

Counter-Strike ilk olarak almak üzere birçok FPS oyununda olduğu gibi VALORANT ’ta da eğer seri yol katetmek istiyorsanız, bıçakla koşun. Unutmayın, birçok süre reel hayattaki fizik yasaları oyunlarda da geçerlidir. Ağır silahlarla koşmaya çalışmanın size faydası olmayacaktır. 

Duvarlardan ateş edin: 

Valorant

Duvarlar VALORANT ’ta da iletken. Eğer VALORANT gibi bir oyunda strateji menfaat sağlamak istiyorsanız, hangi tarz duvarlarda hangi hamleleri yapabileceğinizi ayrıntılarıyla öğrenin. Ve eğer, önünüzde duran duvarın ardındaki düşmanın olduğundan eminseniz, silahınızın potansiyeline tarafından alev etmekten ve mermi harcamaktan çekinmeyin. Bırakın olan olsun.

Keza unutmayın, VALORANT ’taki bazı şampiyonların yeteneklerini kullanarak düşmanlarınızın hangi tarafta veya hangi duvarın ardından olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için şampiyon rehberlerine bakmanızda menfaat var.

Kendinizi gösterirken özenli olun:

Valorant

Peek ’lerken yani düşmanı kesmeye çalışırken tedbirli olun. Sizin kesmek istediğiniz noktada halihazırda bir düşman sizi bekliyor olabilir. Haliyle, daima sizden daha kurnazı olacaktır. Düşmanı küçümsemeyin. 

Bu yüzden en sağlıklısı, tüfek yerine, bıçakla dikizlemektir. Gaye noktaya görmek için hızlıca bıçakla gir ve çık yapabilirsiniz. Bu Vesile Ile düşmanın sizi vurmasını zorlaştırabilirsiniz. 

Tekli ve çoklu mermi kullanımına dikkat edin:

Valorant Sprey

VALORANT ’ta da diğer oyunlarda olduğu gibi her silahın farklı bir tarzı var. Bu silahla ateş etme stillerine de yansıyor. Bir silahta tetiğe basılı tuttuğunuzda mermiler ilk elden hedefe bu vesileyle bir diğer tabanca önce sağa daha sonra sola gidebiliyor. Bu yüzden bir silahı kullanmadan önce, onu hangi tarzda kullanmanın daha dinç olduğunu en ince ayrıntısına kadar öğrenin. Böylelikle hangi silahla nasıl “sprey” yapacağınızı da öğrenmiş olursunuz.

CS:GO ’da birçok profesyonel bu konuda ustalaşmak için eğitim modları kullanıyor, siz de VALORANT ’taki eğitim modlarında her silahı deneyerek bu konuda uzmanlaşabilirsiniz.

Yeteneklerinizi göz önünde bulundurun:

Valorant Şampiyonlar

Bilindiği üzere VALORANT, birçok bambaşka şampiyona sahip. Bu şampiyonların herkes ayrı yetenek setleriyle donatılmış durumda. Haliyle her birinin kritik durumlara özgü yetenekleri bulunuyor. Bu yetenekleri hangi durumlarda kullanacağınızı seri bir şekilde öğrenirseniz, düşmanlarınız karşınızda durmakta zorlanacaktır. Bu yüzden, her şampiyonun sahip olduğu yetenekleri iyice inceleyin ve çözümleme edin. Bunun için Mithrain’in şu videosuna bakabilirsiniz.

Düşey boşluklardan faydalanın:

Valorant Jett

Verebileceğimiz bir öteki ve son VALORANT taktiği ise, bir şampiyona özel olacak. Jett gibi şampiyonlar, kutuların üstü gibi düşey boşluklarda düşmanları epeyce zorlayabiliyor. Düşman akışını önlemek ve olası saldırılara aleyhinde takımını ikaz etmek için Jett ile bu düşey boşluklardan faydalanabilirsiniz.

Kesinlikle bunlar haricinde VALORANT ’ta yararlanabileceğiniz onlarca taktik var. Hâlâ keşfedilmeyi bekleyen… Lâkin VALORANT hâlâ yeni bir oyun olduğu için bu taktikleri keşfetmek azıcık süre alabilir. Bu yüzden, oyunda kendinizi geliştirmeye karşın olabildiğince vakit geçirmeye bakın. Bu zamanı etkili bir şekilde kullanın. Bu Vesile Ile VALORANT ’ın en iyilerinden biri edinmek kaçınılmaz olacaktır.

Eğer paylaşmak istediğiniz taktikler varsa, yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin. Böylelikle Webtekno okurları olarak her zaman beraber daha fazla yol kat edebiliriz. Şimdiden iyi oyunlar!

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, birkaç saattir Trendyol ile ilgili bir meseleyi konuşuyorlar. İddialara göre Trendyol, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir