Anasayfa / Genel / Yerli Solunum Cihazı Biyovent, Brezilya’ya Ulaştı

Yerli Solunum Cihazı Biyovent, Brezilya’ya Ulaştı

COVID-19 hastalığının sebep olduğu semptomlar sebebiyle, koronavirüs salgınının başlangıcından bu yanlamasına tüm dünyada solunum cihazlarının önemi kritik bir seviyede artmış oldu. Bu bağlamda, ülkemizde de solunum cihazları üzerinde araştırma yapılmaya başlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın öncülüğünde, ASELSAN ve BAYKAR A.Ş mühendislerinin teknik destekleriyle Arçelik tarafından üretilen BİOSYS Biyomedikal‘in tasarladığı Biyovent solunum cihazının birincil süratli üretimi nisan ayında tamamlandı.

Geçtiğimiz nisan ayının son günlerinde Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, yerli solunum cihazının seri üretimden çıktığını “Az Önce hastalık sınırlarımızdan girmeden ihtiyacı görüp yerli ve ulusal imkânlara güvenerek başlattığımız solunum cihazı projemiz bugün seri üretimden çıktı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” sözleriyle duyurmuştu. Yapılan duyurunun peşinde, üretilen solunum cihazları koronavirüs salgını sayıları bakımında dünyada ikinci sırada bulunan Brezilya‘ya gönderildi. BİOSYS Biyomedikal bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Brezilya ’ya nefes olduk. Baştan Sona yerli imkânlarla geliştirilen solunum cihazımız Biyovent, COVID-19 salgınıyla uğraş için Brezilya ’ya gönderildi.” ifadelerini kullandı. 

Yerli solunum cihazı Biyovent dünyanın dört bir yanında ihraç ediliyor:

‘Türkiye’nin İlk Üstteki Düzey Yoğun Bakım Tipi Mekanik Ventilatör Cihazı’ ibaresiyle tanıtılan Biyovent, 5 takvim AR-GE çalışması sonucu, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, Bilkent Üniversitesi Cyberpark destekleriyle üretildi. Sadece koronavirüs hastaları için yok ayrıca tüm nefes darlığı çeken hastalar için de kullanılacak olan Biyovent, bu bağlamda artık Türkiye’nin solunum cihazı konusunda bir diğer ülkeye yan olmamasını da sağlayacak.

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, yeni solunum cihazı Biyovnet hakkında, “Yerli yoğun bakım solunum cihazlarımız dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. Ülkemiz bir kez daha insanlığa nefes oluyor.” ifadelerini kullandı. Solunum cihazlarının Brezilya’ya ulaştığı bu görüş ise, Brezilya Hükûmeti tarafından basın ile paylaşıldı.

Hakkında admin

Check Also

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, PlayStation Plus aboneliğine sahip olan kullanıcıların kasım ayında ücretsiz olarak erişebilecekleri oyunları açıkladı. Sony’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir