Anasayfa / Genel / Yerli Otomobil İçin Coşku Yaratan 6 Nitelik

Yerli Otomobil İçin Coşku Yaratan 6 Nitelik

Yerli otomobil hayalleri Türkiye ’nin dört bir yanına yıllardır sürmekte olan bir hayaldi ve bu hayal 2019 ’da sonunda gerçeğe kavuştu. 27 Aralık 2019 ’da tanıtılan yerli otomobil, tanıtılan prototiplerinin tasarımlarıyla da resmi olarak bizleri büyülemeyi başarmıştı. Tanıtılan otomobilin tasarımı ve teknik detayları beklenenin ötesindeydi.

Fabrikası için ÇED raporu alınan ve Yatırım Özendirme Belgesi tamamlanan yerli otomobilin coşku yaratan bütün detaylarını bir araya getirdik. Bu yazımızda yerli otomobil özellikleri, tasarım detayları ve birçok teknik detayıyla karşınıza çıkacak. Dilerseniz lafı daha pozitif uzatmadan hemencecik yerli otomobilin coşku yaratan özelliklerine birlikte göz atalım.

Yerli araba özellikleri

Teknolojik ve modern iç tasarım Bariz hatlara sahip modern dış tasarım Adamakıllı elektrikli sürüş İleri seviye güvenlik önlemleri Şoför yardım sistemleri Akıllı teknoloji sistemi

Teknolojik ve çağdaş iç tasarım:

Yerli otomobil iç tasarım

Yerli araba tanıtıldığı süre ilk olarak otomobilin dış tasarımı göze çarpmıştı. Otomobilin dış tasarımı beklenenden daha iyi bir şekilde karşımıza çıkmıştı ama o lahza daha güzel bir şey göze çarptı. Yerli otomobilin iç tasarımı, fazlasıyla hoş ve çekici şekilde tasarlanmıştı. Bunun sebebi iç mekanın sade, teknolojik ve çağdaş gözükmesi.

Türkiye ’nin Otomobili Teşebbüs Grubu (TOGG), yerli otomobilin iç tasarımına epey kafa yormuş gibi duruyor. Tamamen dijital olan ön konsol, otomobilin teknolojik ve modern yapısını göz önüne çıkarıyor. Bunun yanı sıra orta konsoldaki ekranda da otomobille ilgili ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Bu da hem konfor hem de dış görünüş açısından iyi bir manzara oluşturuyor.

Bunların haricen yerli otomobilin iç tasarımı oldukça şık ve sade bir görünüme sahip. Beyaz deri koltuklar, üstünde işlevsel tuşlar yer alan bir direksiyon ve dış aynaların görüntüsünü içeri yansıtan iki ekranıyla yerli otomobilin iç mekanı güzel bir sadelik sunuyor. Ayrıca sürücünün kolunu koyabilmesi için işlevsel dahası orta kol dayama ünitesi var.

Bariz hatlara sahip modern dış tasarım

Yerli otomobil dış tasarım

Daha önce de söylediğimiz gibi yerli otomobilin tanıtıldığı gün, otomobilin dış tasarımı beklenenden daha iyi bir şekilde karşımıza çıkmıştı ve birçok kişiyi etkilemişti. Bunun sebebi, Audi ya da BMW gibi büyük şirketlerin de otomobillerinde kullandığı belirgin çizgilerin yerli otomobilde de bulunması.

Yerli otomobilin ön, yan ve arka taraflarında aralıksız bariz hatlar, otomobilin performansını öne süren kavgacı bir manzara sunuyor. Bunun yanı sıra bu karakteristik hatlar otomobilin çağdaş yapısını da gözler önüne seriyor. Otomobilin ön tarafında bulunan krom detaylar da otomobili albenili kılan yanlardan bir tanesi.

Yerli otomobili öteki otomobillerden ayıran tasarım öğeleri de bulunuyor. Bunlardan biri de Anadolu kültürünü yansıtan lale figürleri. Yerli otomobilin ön panjurunda lale figürünü yansıtan bir tasarım kullanılmış. Bunun yanı sıra otomobilin jantlarında da bu lale figürleri görülebiliyor. Bu da otomobilin kültürümüzü yansıtmasına yardımcı oluyor.

Iyice elektrikli sürüş

Yerli otomobil

Doğuştan Olan elektrikli modüler araç platformu üstüne kurulan yerli otomobil, adamakıllı elektrikli bir sürüş deneyimi sunacak. Elektrik motoruna sahip olan yerli otomobil en düşük 200, azami 400 beygir gücü sunacak. Bu beygir gücü farklarının asıl sebebi, bir versiyonda iki bambaşka elektrik motoru bulunacak olması.

200 beygirlik versiyonda bir adet elektrikli motor bulunacak ve bu versiyon sadece arkadan itiş sunacak. 400 beygirlik versiyonda ise hem ön hem arkadaki aksta öbür elektrikli motorlar bulunacak ve isteğe tarafından araba tüm tekerlerden çekiş sağlayabilecek. Bu şekilde engebeli yol koşullarında şoför, daha iyi bir yol tutuşu için bütün tekerlerden çekiş moduna geçiş yapabiliyor.

Otomobilin performansından daha çok bahsetmek gerekirse, 0-100 hızlanmasından bahsetmemek olmaz. Aracın yalnızca arkadan itiş sunan 200 beygirlik versiyonu 0 ’dan 100 km/sa hıza 7,6 saniyede çıkıyor. Otomobilin tüm tekerlerden çekiş karşılayan 400 beygirlik versiyonunda ise 0 ’dan 100 km/sa hıza çıkmak 4,8 saniye sürüyor.

İleri seviye emniyet önlemleri

yerli otomobil güvenlik

Yerli araba, sahip olacağı ileri seviye güvenlik önlemleri sayesinde sürücülere güvenli bir yol deneyimi sunacak. Otomobilde bağlı camların önünde, tüm koltukların yanına, direksiyonda ve gezgin koltuğunun ön tarafında elde etmek üzere toplamda 8 adet hava yastığı bulunuyor. Elbette otomobilin içerisindekileri koruyacak güvenlik önlemleri bununla sınırlı değil.

Yerli otomobilde, otomobili kullanırken bir çarpışma yaşanması durumunda darbeyi engelleyerek içeridekileri koruyacak temas sistemi kurulu. Otomobilin bataryası platforma entegre bir şekilde yerleştirildiği ve buna özel bağlantılar yapıldığı için otomobilin burulma direnci %30 çoğalma gösteriyor. Bu da otomobilin yüksek çarpışma dayanımı sunmasını sağlıyor.

Bunların yanı sıra TOGG, otomobili Euro NCAP testlerine yerinde ülkü getirmek için çalışıyor. Yüksek çarpışma dayanımı, aktif ve pasif güvenlik sistemler ve ileri şoför destek sisteminin geliştirilmesiyle yerli otomobilin 2022 Euro NCAP 5 yıldız güvenlik normlarını karşılayacağı belirtiliyor.

Şoför yardım sistemleri

yerli otomobil sürücü destek sistemi

Keza sürüş konforunu artıran ayrıca güvenliği ileri düzeyde artıran şoför yardım sistemleri doğru yerli otomobili uygulamak daha dar ayla geliyor. Otomobilin önünde, arkasında, yanlarında ve köşelerinde bulunan sensörler doğru aracın çevresi her an taranıyor. Bu, aracı otonom sürüş modunda kullanmayı daha tehlikesiz ayla getiriyor.

Çarpışma önleme sistemi gibi sistemler de bu sensörler baştan sona çalışıyor. Eğer otomobilin önünde aniden fren yapan bir araç varsa, yerli otomobilin sürüş yardım sistemi bu aracı algılayarak şerit değiştiriyor. Eğer şerit başkalaşmak için yerinde fırsat yoksa otomatik olarak frenleme yapabiliyor.

Zeki teknoloji sistemi

yerli otomobil teknoloji

Zeki teknolojilerle donatılan yerli araba, ikinci eviniz gibi bir konfor sağlayacak. Türkiye ’nin otomobili benzer altyapısı doğruca durmadan internet ağına ast kalacak. İnternete bağlanmak için herhangi bir cihaza gereklilik duymayacağınız yerli araba bütün akıllı büyük kasaba altyapısı, elektrik şebekeleri, cihazlar, evler ve binalar ile iletişim halinde olacak.

Bunun yanı sıra otomobilde bulunan bu zeki teknoloji sistemleri bir uçtan bir uca yerli otomobil durmadan geliştirilebilir olacak. Tesla markalı araçlarda görülen güncelleme özelliği yerli otomobilde de bulunacak ve otomobile bir geliştirme getirilmek istendiği vakit ana sunuculardan güncelleme gönderilebilecek. Yani yerli araba, zeki teknoloji sistemi doğruca otomatik olarak güncellenebilir olacak ve yeni özellikler kazanabilecek.

Yerli araba ile ilgili heyecan yaratan özellikleri derlediğimiz yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizlerin de yerli otomobil ile ilgili heyecanlandığınız özellikler ya da merak ettiğiniz sorular varsa bunları yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın. Yerli otomobil ile ilgili haberlerimizin devamı gelecek. Yerli otomobilin son durumunu öğrenmek için bizleri takipte kalın.

Hakkında admin

Check Also

Google'dan Farklı Zevklere Hitap Eden 3 Ayrı Duvar Kağıdı Koleksiyonu

Google’dan Farklı Zevklere Hitap Eden 3 Ayrı Duvar Kağıdı Koleksiyonu

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, kendi işletim sistemi olan Chrome OS’un Canary …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir