Anasayfa / Genel / Yerli Bir Teknoloji Şirketi, Koronavirüs Test Süresini Kısaltan Yapay Zeka Geliştirdi

Yerli Bir Teknoloji Şirketi, Koronavirüs Test Süresini Kısaltan Yapay Zeka Geliştirdi

Koronavirüs salgınının etkisini artırmasıyla birlikte, vakaları saptamak için kullanılan testlerin önemi arttı. Türk kalıtımsal teknoloji şirketi Genomize, test analizini 30 kat hızlandıran bir yapay akıl ilerletti. Afiyet Bakanlığı tarafından da kullanılmaya başlanan yazılım, data analizi süresini önemli ölçüde azaltıyor.

Genomize, her 100 örnek için 30 dakikaya değin çıkabilen veri analizi süresini, geliştirdiği yazılımla 1 dakikaya dek indirmeyi başardı. Koronavirüs testlerinin önemli bir kısmından sorumluluk sahibi olan Türkiye Sağlık Durumu Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) göre kullanılmak üzere geliştirilen suni zeka destekli yazılım, çözümleme sürelerini kısaltarak sağlık çalışanlarının omuzlarındaki yükü hafifletmeyi amaçlıyor.

Yerli suni akıl yazılımı, koronavirüs testlerinin süresini kısaltarak zamandan tasarruf sağlayacak

koronavirüs testi

Ülkemizde koronavirüs vakalarını tespit etmek için günlük ortalama 40 bin test yapılıyor. Genomize kadar geliştirilen yazılımın, test sürelerini büyük ölçüde kısaltmasıyla birlikte sağlık personeline aylık takriben 6 bin saat iş tasarrufu sağlaması bekleniyor. Şirketin TÜSEB test merkezlerindeki araştırmacılarla müşterek geliştirdiği yapay zeka destekli COVID-19 saptama yazılımı, Afiyet Bakanlığı kadar kullanılmaya başlandı.

koronavirüs, yapay zeka test yazılımı

2014 yılında moleküler biyolog ve biyoenformatik alanında doktora sahibi Erşen Kavak kadar kurulan Genomize, genom analizi yapabilmeyi karşılayan yazılım ve servisler geliştiriyor. Kavak, Türkiye’deki sağlık durumu profesyonellerine desteklemek amacıyla bedava olarak geliştirdikleri yazılımı dünyadaki tüm ülkelerin kullanımına açtıklarını belirtti.

Koronavirüse yakalanan hastaların erken teşhis ve tedavisine desteklemek nedeniyle geliştirilen yazılım bir uçtan bir uca, daha az iş gücüyle hatasız saptama yapılabilecek. Bütün dünyanın kullanımına sunulan yazılımı koronavirüs testi yapan bütün hastaneler bedava olarak kullanabiliyor.

Hakkında admin

Check Also

Dünyanın En Hızlı Mobil İnternetine Sahip Operatörleri Açıklandı

Dünyanın En Hızlı Mobil İnternetine Sahip Operatörleri Açıklandı

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli telekomünikasyon operatörü Etisalat, Ookla tarafından dünyanın en hızlı mobil operatörü ilan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir