Anasayfa / Genel / Yeni Otomobil Almayı Düşünenlere Kötü Haber: 2020’de ÖTV İndirimi Beklenmiyor

Yeni Otomobil Almayı Düşünenlere Kötü Haber: 2020’de ÖTV İndirimi Beklenmiyor

Vasıta sahibi olma hayalleri kuran öyle çok vatandaş, halk bankalarında kredi faiz oranlarının düşürülmesinin arkasından ikinci el ve sıfır araçların fiyatlarını araştırmaya başladı. Peki, 2020 yılında ÖTV indirimi gelecek mi? Herkesin kafasındaki bu soru ise demin resmi bir cevap bulmuş değil. 

Konuya ilişkin AA ’ya açıklamalarda yer alan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, “Son dönemde çoğu mecradan bize ‘ÖTV indirimi olacak’, ‘ÖTV indirimi geliyor’ diye bir enformasyon ulaşıyor. Bu dürüst bir haber değil. Özellikle hemen satışların hareketli olduğu dönemde, biz OYDER olarak ÖTV indiriminin gelmeyeceğini tüketicilerimize günlerdir söylüyoruz” dedi.

ikinci el oto

Sıfır araçlardaki faiz kampanyasının devam ettirilmesinin otomotiv sektörünün canlanması açısından fazla önemli olduğunu belirten Şahsuvaroğlu, “Sıfır taşıtta yüzde 0,49 faiz oranıyla finansman imkanı 30 Haziran’da bitecekti. Bu yardım devam ettirildi. Sonuçta faizlerin düşmesi, düşük olarak devam etmesi sıfır araçta hareketi sağlayacaktır. Çünkü sıfır araçta bir süre üretimlere ara verildiği için için sonuçta bir tedarik vasıta satılmadı” biçiminde konuştu.

İkinci el vasıta satışlarının, yalnızca nisan ayında yüzde 46’ya yakın düştüğüne uyarı çeken OYDER Başkanı Şahsuvaroğlu, “Nisan ayında da sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğunu varsayarsak özellikle ikinci elde sunulan vasıta kredisi kampanyası ciddi manada sektörün önünü açar, sektörün işine gelir” dedi.

“İkinci elde sunulan taşıt kredisi kampanyası ciddi manada sektörün önünü açar”

ÖTV

Pazarın geçen hafta itibarıyla yavaş yavaş hareketlenmeye başladığını ve finansman kolaylığının da sektörün önemli önünü açacağını açıklayan Şahsuvaroğlu, “Vasıta bulunurluğunda 15 Haziran’dan sonradan fazla bezginlik yaşamayız. şimdi yerli üreticiler ve yurt dışındaki fabrikalar üretime başladı. Haziran ayı başlarında bir arz bezginlik olabilir. Çünkü Avrupalı üretici önce kendi pazarını beslemenin, büyütmenin derdinde olur. Ondan daha sonra Türkiye’ye araç gönderir” değerlendirmesini yaptı.

öte yandan OYDER Başkanı Şahsuvaroğlu ’nun ÖTV indirimi konusundaki açıklamalarının sadece bir öngörüden ibaret olduğunu belirtmekte menfaat var. Dolayısıyla 2020 yılı içinde otomobiller için ÖTV indiriminin gelip gelmeyeceği resmen olarak belirlenmiş yok. Konuya ilişkin yeni teferruat açığa çıktığı takdirde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. 

Hakkında admin

Check Also

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro'yu Türkiye'de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’yu Türkiye’de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye fiyatlarını açıkladığı iPhone 12 serisinden iki model ön siparişe açıldı. iPhone …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir