Anasayfa / Genel / Yeni Nesil Ekran Kartları, 4K Oyun Deneyiminin Altın Çağını Başlatabilir

Yeni Nesil Ekran Kartları, 4K Oyun Deneyiminin Altın Çağını Başlatabilir

Oyun dünyasının geçirdiği bu hareketli dönemde firmalar, ardı arkası kesilmeyen tanıtımlarına devam ediyor. Ortaya meydana çıkan bilgilere tarafından bu tanıtımların ekran kartı bölümünde de bu işleyiş bir süre daha bu şekilde ilerleyecek. NVIDIA’nın tanıttığı yeni ekran kartı mimarileri NVIDIA Ampere‘in ve AMD‘nin yeni mimarisi AMD RDNA 2‘nin, 4K oyunun deneyiminin altın çağını başlatacağı düşünülüyor. 

“Peki, zaten hemen da 4K oynanamıyor mu?” derseniz; evet oynanabiliyor fakat piyasada bulunan en üst düzey ekran kartı olan NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti bile en güncel ve en yüksek kaliteye sahip oyunları 4K çözünürlükte stabil bir FPS bedel ve pürüzsüz bir şekilde çalıştırmakta zorlanıyor. Piyasanın en iyisi olarak kabul edilen ve yüksek fiyat etiketine sahip olan bir ekran kartının oyunlar 4K çözünürlükte çalışırken zorlanması, aslında hüsran yaratabiliyor.

NVIDIA Ampere ve AMD RDNA 2 ile 4K oyun deneyimi daha yaygın hâle gelebilir:

ekran kartı

Her ne kadar tüm paranızı ekran kartına vermenize rağmen pürüzsüz bir 4K oyun deneyimi yaşayamamak asap bozucu bir koşul olsa da yeni tanıtılan NVIDIA Ampere ve AMD RDNA 2 ile bu şart değişken. Tanıtılan yeni ekran kartı mimarileri hakkında hemen şimdi fazla bir data olmasa da genel teknolojinin gidişatına bakılarak yeni gelen teknolojinin eskisine oranla daha iyi performans gösterdiği gayet açık bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Şu anki orta düzey PC sistemlerinin ve ekran kartlarının 1440p gibi çözünürlükleri rahatlıkla kaldırabildiğini göz önünde bulundurursak gelecek olan yeni cins ekran kartlarıyla 4K oyun oynamanın daha pürüzsüz hâle geleceği ve nitelikli bir tecrübe sunacağı öngörülüyor.

Steam‘in yaptığı teçhizat anketlerine tarafından 4K oyun oynamak için en kayda değer ihtiyaç olan 4K görüntüye sahip monitörler, ankete katılan mevcut sistemlerin sadece %2‘sinde kullanılıyor. Gelecek olan yeni cins ekran kartlarıyla beraber 4K oyunculuğun yaygınlaşmaya başlayacağı düşünülürse ilerleyen zamanlarda daha artı 4K görüş destekleyen monitöre daha düşük fiyatlarla sahip olunabilecek gibi görünüyor. Keza yeni tür ekran kartlarının sahip olacağı daha yüksek kapasite sayesinde şu an mevcut olan RTX 2080 Ti tarzı ekran kartlarının verdiği performansı ve hatta daha fazlasını daha düşük fiyatlara verebileceği öngörülüyor. Bu bağlamda ekran kartlarına daha az para ödeyecek olan kullanıcıların, arta kalan paralarını 4K çözünürlüğe sahip monitörlere yatırmaya karar verebileceği düşünülüyor.

Hakkında admin

Check Also

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX’in Ay’a ve Mars’a verimli ve kolay bir şekilde ulaşmak için geliştirdiği Starship uzay aracı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir