Anasayfa / Genel / Yeni Kimlik Kartları Yakında Ehliyet ve Banka Kartı Olarak da Kullanılabilecek

Yeni Kimlik Kartları Yakında Ehliyet ve Banka Kartı Olarak da Kullanılabilecek

Türkiye bir süre önce, yeni kimlik kartlarına geçiş yaptı. Her ne değin hala eski kimlik kartlarını kullanan vatandaşların sayısı azımsanamayacak dek fazla olsa da yeni kimlik kartlarının kullanımı da iyiden iyiye yaygınlaşmış durumda. Eski kimlik kartlarına oranla daha küçük olmalarının yanı sıra bununla birlikte daha işlevsel de olan yeni kimlik kartlarıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, katıldığı bir programda kısa süre daha sonra yeni kimlik kartlarıyla ilgili bir müjde verileceğini açıkladı.

Yeni kimlik kartlarının bir elektronik çipi bulunuyor ve bu elektronik çip, kartların özelleştirilebilmesini sağlıyor. Bakan Aristokrat’nun açıklamalarına göre kısa bir vakit sonra yeni kimlik kartları, sürücü belgesi ve banka kartı bilgilerini de içerecek. Yani vatandaşlar, kısa bir süre sonradan banka kartı ve ehliyetlerini ayrı olarak yanlarında taşımak zorunda kalmayacaklar.

Yeni Kimlik Kartı

Yapılan açıklamalara göre yeni kimlik kartları aniden fazla işlemde kullanılabilecek. Vatandaşlar, yeni kimlik kartları ile banka kartı ve ehliyet bilgilerinin yanı sıra SGK ve e-imza hizmetinden de faydalanabilecek. Yani vatandaşlar, 4 öbür hizmete tek bir kart üzerinden erişebilecekler. Ama bu uygulamaların ne vakit gerçekleşeceği henüz açıklanmadı. Bakan, konuyla ilgili olarak “Yakın zamanda” demekle yetindi.

Yeni kimlik kartlarındaki çoklu işlev uygulamasının vatandaşların işlerini kolaylaştıracağı bariz. Zira bu uygulama kullanıma sunulduktan sonradan vatandaşların cüzdanları reel manada boşalacak. Çünkü vatandaşlar, kimlik kartlarının içine sürücü ehliyeti ve banka kartı gibi bilgilerini yükletebilecekler. Ayrıca bu sayede, kolluk kuvvetleri kadar yapılan denetimlerde de ayrı ayrı ehliyet göstermeye lüzum kalmamış olacak.

Hakkında admin

Check Also

Marvel Evreninde Geçecek Fantastik Dörtlü Filmi Geliyor: Oyuncuları, Konusu ve Çıkış Tarihi

Marvel Evreninde Geçecek Fantastik Dörtlü Filmi Geliyor: Oyuncuları, Konusu ve Çıkış Tarihi

Geçtiğimiz yıl Yenilmezler serisinin Endgame filmiyle bir dönemi kapatmasıyla birlikte Marvel hayranları yeni teoriler üretmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir