Anasayfa / Genel / Yeni Bir Araştırmaya Tarafından Kara Delikler Holograma Benziyor

Yeni Bir Araştırmaya Tarafından Kara Delikler Holograma Benziyor

Hepimiz geçtiğimiz yıl tarihte ilk kez görüntülenen o büyüleyici kara delik fotoğrafını görmüşüzdür. Ortasında korkutucu bir karanlık ve çevresinde ateş renginde bir halka… Kara deliğin doğasına ilişkin pat diye pozitif teori olsa da şu anda İtalya’dan bilim insanları, yeni bir kuram ortaya atarak kara delikleri ‘hologram’a benzettiler. Buna kadar tüm bilgi, üç boyutlu bir bakış yaratabilen iki boyutlu bir yüzeye yığılıyor. Buradan bakıldığında kuantum teorisi tarafından da saptandığı üzere çok karışık ve içinde devasa boyutlarda veri saklayabilen, doğadaki en büyük ‘bellek’ olan bu kozmik cisimler iki boyutlu olarak görünüyor.

öte taraftan bu fikir, Albert Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi ile de düzenli. Bu teoride kara delikler üç boyutlu, kolay, küresel ve pürüzsüz olarak görülüyor; tıpkı geçen seneki görüntüde gördüğümüz gibi. Kısacası kara delikler, tıpatıp hologramlar gibi üç boyutlu olarak ‘görünüyor.’ İki uyumsuz teoriyi birleştiren yeni araştırma, Physical Review X dergisinde yayınlandı.

Kara deliklerin sırrı:

Kara delik

Kara delikler, bilim insanları için hâlâ gizemini koruyan bir inşa. Bu gizemli kozmik yapılar, Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi ile kuantum teorisinin anlaşmakta güçlük çektiği alanlardan birini oluşturuyor. Genel Görelilik Teorisi’ne tarafından kara delikler, içinde veri bulunmayan kolay cisimler ama arasında Stephen Hawking’in de bulunduğu kimi fizikçilere göreyse kara deliklerin var olan en kompleks sistem olması gerekiyor çünkü bu cisimlerde sistemin karmaşıklığının ölçüsü olan entropinin büyük boyutlarda olduğu düşünülüyor. Bu da kara deliklerin büyük miktarlarda data saklaması gerektiği sonucunu doğuruyor.

Araştırmayı yapan bilim insanları, yaklaşık 30 yıldır ‘holografik ilk’ adı verilen bu fikri kullandıklarını söylüyorlar. Bu ‘yenilikçi‘ ve ‘sezgilere aykırı‘ zihin, uzayın açıklanmış bir bölgesindeki kütle çekiminin davranışının alternatif olarak diğer bir sistem açısından tanımlanabileceğini söylüyor. Burada bu sistem, sadece bölgenin ucunda ve bundan nedeniyle bir düşük boyutta yaşıyor. Bu holografik tanımda kütle çekimi, açık bir şekilde görünmüyor. Bir başka deyişle holografik ilke; kütle çekimini, kütle çekimini içermeyen bir dilde tanımlamamızı sağlıyor ve bu nedenle kuantum mekaniğiyle olan uyuşmazlıktan kaçınıyor.

Kara delik

Daha da açığı, kara deliklerde kütle çekimi boyutunun değil olduğu iki ebat var ancak bunlar üç boyutlu bir nesneyi baştan oluşturabiliyor. Bilim insanları, bu teorik yaklaşımlarının yakın gelecekte gözlemlerle doğrulanmasını da umduklarını belirtiyorlar.

Hakkında admin

Check Also

'Dışkı Nakli' Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

‘Dışkı Nakli’ Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

Farklı üniversitelerde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, yaşlanmayla ilgili oldukça ilginç bir çalışma yaptılar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir