Anasayfa / Genel / Yazılım Desteği Kesilen Windows 7’nin Tatbik Oranı Açıklandı

Yazılım Desteği Kesilen Windows 7’nin Tatbik Oranı Açıklandı

Microsoft kadar çıkarılan ve kullanıcılar göre geniş ölçüde kabul gören işletim sistemlerinden bir tanesi olan Windows 7, 2009 yılında piyasaya sürülmüştü. Bir dönemin popüler işletim sistemi, başlıca desteği Ocak 2015 ’te arkasında bırakmış ve uzatılmış yardım aşamasına girmişti. Windows 7 kullanıcıları, 5 sene her tarafında kritik güvenlik yamalarını, kusur düzeltmelerini ve teknik desteği bedava olarak almaya devam etmişti.

İşletim sisteminin uzatılmış yardım süreci de bu senenin ocak ayında sona ermişti. Windows 7 Professional ve Windows 7 Enterprise kullanıcıları uzatılmış takviye güncellemeleri almaya devam etse de bu güncellemeler için cihaz başına ödeme yerine getirmek zorundalar. Professional sürümü kullanıcıları 50 dolar, Enterprise kullanıcılarıysa 25 dolar ödüyorlar ve bu miktarlar her geçen yıl artıyor.

Windows 7, popülerliğini koruyor:

windows 7 pazar payı

Windows 7, emniyet yamaları almamasına ve siber saldırılar karşısında savunmasız kalmasına karşın kullanıcılar arasındaki popülerliğini korumaya devam ediyor. NetMarketShare verilerine göre Windows 7, Mayıs 2020 itibarıyla pazarın %24,28 ’ini oluşturuyor.

Windows 7 ’nin bir sene önce, yani Mayıs 2019 ’daki pazar payı %35,44 ’tü. Yaşanan %10 ’luk düşüş, güvenlik güncellemeleri kesilmesine rağmen 10 yaşını aşmış bir işletim sistemi için hiç de fena sayılmaz. Peki, insanların 10 yıl önce çıkmış bir işletim sistemini terk etmemelerinin sebebi ne? İnsanların çağdaş işletim sistemlerine geçmeme sebeplerinden bir parça başına, duydukları gizlilik endişeleri; diğeriyse Windows 10 ’un sorunlu güncellemeleri.

Tabii Windows 7 hâlâ pazar payının çeyreğine sahip olsa da Windows 10 pazar payını büyütmeye devam ediyor. Windows 10 ’un pazar payı %57,83 ’e ulaşmış durumda. Hem Microsoft, geçtiğimiz mart ayında küresel ölçekte Windows 10 kullanan cihaz sayısının 1 milyarı geçtiğini duyurmuştu.

Hakkında admin

Check Also

Amazon'un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon’un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon, geçtiğimiz haftalarda bulut oyun hizmeti Luna’yı duyurmuştu. Şirketin bulut oyun sistemi, Google Stadia, Xbox …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir