Anasayfa / Genel / Yaz Aylarında Maske Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Detay

Yaz Aylarında Maske Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Detay

Koronavirüs salgını, hayatımıza girdiği andan itibaren çoğu tartışmayı da beraberinde getiriyor. Ama kesin olan bir konu var ancak o da maske takma zorunluluğu… Hem kendi sağlığımız ayrıca de toplum sağlığı için maskesiz dışarı çıkmamak gerek. Fakat pandeminin yaz aylarında getirdiği bu mecburiyet, şimdiden insanları bezdirmeye başladı. bu nedenle sıcak havalarda maske kullanımına uyarı etme gereksinimi ortaya çıktı.

Koronavirüsle etkili bir çaba için maske kullanırken uyarı edilmesi gereken detaylara haberimizin ardından dominant olacaksınız ve pandemi sürecini iyi yönetmenizin önü açılacak.

Yaz aylarında maske kullanırken uyarı edilmesi gereken kayda değer detaylar:

Yerine Koyma maske taşıyın Maskenizin kayışının gerginliğine dikkat edin Dışarıda geçirdiğiniz süreye uyarı edin Içten maske seçimi Maskenizi kayıtlı aralıklarla yıkayın ya da değiştirin Zorlandığınız anlarda maskeye ara verin Temiz bir deri ile maskenin yaratacağı tahrişi önleyin Akışkan kaybını en aza indirin Uzun saç ve sakalın yarattığı etkiyi ortadan kaldırın Topluluk ortamlarda maske kullanımı

Yedek maske taşıyın:

korona yedek maske

Bilhassa sıcakta maskeniz takılıyken ağız bölgesinde terleme, dolayısıyla nemlenme miktarı artıyor. Bu da maske kullanımında doğrusu istenmeyen, virüslerin yaşamaları için yerinde bir ortam oluşturuyor.  Değiştirme maske taşıyarak bunu önleyebilir, iplerinden çıkardığınız ve yüzeyine bağlantı etmediğiniz maskenizi dikkatli şekilde izole ettikten sonra yeni maskenizi takmanız aldığınız önlemin kalitesini artıracaktır.

Yedek maskeyi baştan yüzünüze takarken yeniden aynı şekilde yüzeye dokunmamak, işlemi ipler aracılığıyla yerine getirmek önemli bir nokta. Elimizde biriken bakteri ya da virüsleri maskenin iç yüzeyine taşıdığımız takdirde sonradan oluşacak nemli etraf, korunmaya çalışırken virüsü daha basit vücudumuza bulaştırabilir. Eğer uzun zaman sıcak havaya maruz kalacaksak değiştirme maske en etkin çözümdür.

Maskenizin lastiğinin gerginliğine dikkat edin:

maske kayışı gerginliği

Maskenizin kayışlarının ayrıca bakımlı olması keza de dıştan gelebilecek düşmanlara karşısında etkili olması birincil ilk önce aklınıza yatmıyor olabilir. Dermatologlar, esnek askıların sıcak yaz günlerinde cildi tahriş edebileceğini söylüyorlar.

Maske kayışınızın en ideal olanı hem yüzünüzü ve kenarları sıradan bir şekilde kapatabilecek şekilde olmasıdır. Bunun için ne gevşek bir kayış ne de fazla sıkı olan, yüzü rahatsız eden kayışlar öğüt edilmiyor. Maskenizi dürüst takmak, kayışını kendinize tarafından seçmek ve kurmak bu konuda uyarı edilecek manâlı hususlardan.

Dışarıya geçirdiğiniz süreye dikkat edin:

yüz maskesi

Maske kullanırken dışında geçirdiğiniz süreyi sınırlandırmak, doktorlarca yapılması gerektiği söylenen şeylerden birisi. Taktığınız maskeler, size sahte bir güvenlik şehvetli verebilir. Bunun için bilhassa sıcak yaz günlerinde açık havada artı durmamak en açıkçası olabilir. Gerekmediği müddetçe dışarı çıkmamak, yalnızca sizin yok şayet de çoğu kişinin başına iş açmama konusunda yardımcı olur. Az vakit geçirdiğiniz takdirde maskeniz ve kendiniz çok daha az yıpranırsınız.

Dürüst maske kumaşını seçin:

doğru maske seçimi

Maskeniz için dürüst kumaşı bulmak sıcak yaz günlerinde size avantaj sağlar. Pamuk ya da keten gibi hafif, nefes alabilen bir araç gereç daha pozitif hava akışına izin verecek ve işinizi kolaylaştıracaktır. Bir Takım araştırmacılara tarafından nefes alamazsanız, hava akışı maskenin yanlarından dışarı çıkar, bu da kullanıcının burnundan ve ağzından damlacıkların dışarı çıkmaması amacını ortadan kaldırır. Maske işlevini yitirir.

Nefes almanızı zorlaştıracak maskelerden kaçınarak yaptığınız tercihler, sıcak yaz aylarında maske kullanımınızı kolaylaştıracaktır. Maskenizin sizi gizli ettirmesi, koronavirüsün yayılımını durdurmak değin önemlidir. Bunun nedeni, solunumda yaşayacağınız rahatsızlığın sizi daha büyük çaplı şekilde etkileme ihtimalinden kaynaklanır. Doğru tercih, her anlamda ve sağlığınız açısından önemlidir.

Eğer yıkanabilir maske kullanıyorsanız, olabildiğince sık yıkayın:

maske yıkamak veya maske değişmek

Tek kullanımlık tıbbi maskeler dışarıya güvenilir yerlerden satın aldığınız yıkanabilir maskeler, adının hakkını vermeli. Hatta birkaç tane yıkanabilir maske sahibi olarak düzenli ve değişimli dilekçe ile çoğu kez maskeleri yıkayabilirsiniz.

Maskenizi herhangi bir nedenden nedeniyle çıkarmanız gerekiyorsa, operasyon sırasında maskeye dokunmadan, maskenin yan ipleri kullanarak bu işlemi yapın. Maskenizde biriken virüs ya da bakteri benzeri şeyler size zarar verebilir.

Zorlandığınız anlarda maskeye ara verin, oysa DİKKAT!

Maske kullanımı ve dinlenmek

Eğer dışarı çıkmak zorunda kaldıysanız ve bu sıcak günlerde maske kullanımı nefes almanızı zorlaştırıyorsa, zorlandığınız anlarda insanlardan uzaktan bir yere çekilin. Size en yakın insan 1,5 metre uzaklıkta bulunsun. Maskenizi çıkararak bir müddet dinlenin, temiz hava alın. Her ne değin maske kullanımı gerekli ve gerekli olsa da nefesle ilgili ya da başka bir probleminiz varsa maske işinizi zorlaştırabilir.

Temiz bir cilt ile maskenin yaratacağı tahrişi önleyin:

cilt bakımı

Maskenizi temiz bir cildin üstüne kullanmak, tahrişi önler ve gizli etmenizi sağlar. Bunun için maske kullanımından önce yüzünü sabunla yıkayın, cildinizin türüne göre nemlendirici, onarıcı gibi destekleyici ürünlerle yüzünüzü temizleyin. Maskenin yüzünüzde yaratabileceği tahriş etkisini, yumuşatıcı kremle birlikte en aza indirebilirsiniz. 

Maske kullanırken yüzünüzün bir kısmı kapalı alanda kalacak ve gözeneklerinizi de kötü anlamda etkileyecektir. Ciltle ilgili oluşabilecek tahriş ya da sivilcelerin önlenmesi için temiz bir ciltle maskeyi kullanmak ve maskenin uygulama süresini kısa tutmak önemlidir. Maske kullanmanın en içten ve pak yolunun bu olduğunu unutmayın.

Akışkan kaybını en aza indirin:

sıvı tüketin

Solunum yerlerimizin maske aşağıda kalması durumunda vücudumuzdaki solunum faaliyeti azıcık olsun zorlaşacaktır. Yazımızın önceki bölümlerinde bu zorluktan bahsetmiştik. Bu zorluğu en aza indirmek için yaz günlerinde çokça su tüketmeniz gerekiyor. Su tüketimini arttırmak, sıcak yaz günlerinde sağlığınızı korumanız açısından kayda değer bir husustur. Maskenin yaratacağı terlemeye karşısında, sıvı tüketimi yardımsever olacaktır.

Uzun saç ve sakalın yarattığı etkiyi ortadan kaldırın:

Saç ve sakal konusunun her ne kadar koronavirüsle dosdoğru bir bağı olmasa da bilinen gerçekler bize uzun saç ve sakaldan kurtulmamız gerektiğini söylüyor. Uzun sakal, maskenin altında yüzünüzü terletecek ve maskenin kullanımını olumsuz yönde etkileyecektir. Saç konusu da yeniden vücudun terlemesini artıran bir şeydir. Erkeklere bu tavsiyelerde bulunurken, kadınlara da sıcak yaz günlerinde saçlarını toplamalarını önerebiliriz.

Kalabalık ortamlarda maske kullanımı:

kalabalıktan uzak durun

Topluluk ortamlarda bulunmak zorundaysanız, zaten sıcak olan yaz günlerinde nefes alma hareketinizi daha da kısıtlar. Bunun önlemek için kalabalık ortamlardan uzak durmalısınız. Bu Nedenle keza koronavirüse yakalanma ihtimaliniz düşer, maske kullanımı konusundaki kolaylık hissiniz artar. Topluluk ortamlardan uzakta durmak, sürecin başından beri en çok dikkat edilmesi gereken durumların başında geliyor.

Yukarıdaki paylaştığımız fotoğrafın aksine kalabalık ortamlarda mutlaka maske kullanın. Bu Vesile Ile, koronavirüse karşı yapmanız gereken özelliklerden en temelini yerine getirmiş olursunuz. Bu konuda alıngan davranın ve çevrenizi her ne kadar havalar sıcak olsa da maske kullanımını bırakmaması konusunda bilinçlendirin.

Kaynaklar: CNN, Philly Voice, Fast Company, Washington Post, Wkrg

Hakkında admin

Check Also

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Kasım ayı, ilk gününden son gününe kadar neredeyse her yerde indirimlerin yapıldığı bir ay olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir