Anasayfa / Genel / Yarın Gerçekleşecek ‘Ateş Çemberi ’ Güneş Tutulması Türkiye ’de Saat Kaçta Görülebilecek?

Yarın Gerçekleşecek ‘Ateş Çemberi ’ Güneş Tutulması Türkiye ’de Saat Kaçta Görülebilecek?

Güneş tutulmaları bilim dünyasını heyecanlandırdığı dek fotoğrafçıları ve bu muhteşem olayı görebilme ihtimali olan insanları da oldukça heyecanlandırıyor. Bunlardan bir yenisinin de yarın izlenebilir durumda olması bekleniyor. Dünyanın şahit olacağı bu manâlı gök olayının 21 Haziran 2020 Pazar günü meydana geleceğini sizlere hatırlatmış olalım. Halkalı güneş tutulması olarak da aşina ve ‘Ateş Çemberi ’ ismi takılan söz konusu tutulma izleyecek olanları görsel bir şölene misafir etme ediyor. 

Tutulmanın en net izlenebileceği yerler Afrika, Pakistan, Hindistan ve Çin ’in bazı bölgeleri olarak sıralanmış durumda. Bunların yanı sıra güneş tutulması Güney Avrupa, Doğu Avrupa ve Kuzey Avustralya ’da ise kısmen gözlemlenebilir olacak. Ateş Çemberi Türkiye ’den de kısmen izlenebilecek. En net şekilde Hakkari ilinden görülebilecek olan güneş tutulması Türkiye saati ile 06:45 ’te başlayacak. Bu değişik tutulmanın yılın en önemli gök olaylarından bir tanesine olarak sayıldığını da hatırlatmadan geçmeyelim.

Halkalı güneş tutulması nasıl meydana geliyor?

ateş çemberi

Halkalı güneş tutulmasında Güneş ’in görünen büyüklüğü Ay ’dan daha büyük olduğu zamana denk geliyor ve tutulma bu şekilde adlandırılıyor. Türkiye ’nin bulunduğu konumdan ötürü parçalı şekilde görebilecek bu tutulma bilim çevrelerinde uzun zamandır konuşuluyor. Uzmanlar tutulmayı izleyecek olan vatandaşlar için o kadar çok uyarıda bulunuyor. Güneş tutulmasının elbette çıplak gözle izlenmemesini vurgulayan araştırmacılar, izleyecek şahısların yerinde göz koruyucular kullanmalarını öneriyor. Keza uzmanlar bu stil ekipmanlar olmadan güneşe bakmanın körlüğe ve diğer pek fazla kalıcı göz hasarına sebep olabileceği konusunda uyarılar yapıyor.

Uzmanlar tutulmanın en iyi şekilde tutulma gözlükleri adı verilen özel ekipmanlar aracılığıyla izleneceğini belirtse de buna ulaşamayacak olan kişiler için evde zahmetsizce yapılacak bir iğne deliği kamera yardımıyla güneş tutulmasının görülebileceğini söylüyor.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, birkaç saattir Trendyol ile ilgili bir meseleyi konuşuyorlar. İddialara göre Trendyol, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir