Anasayfa / Genel / Yapay Zekanın Geleceği, Düşünüldüğü Kadar Korkutucu Olmayabilir

Yapay Zekanın Geleceği, Düşünüldüğü Kadar Korkutucu Olmayabilir

Son yıllarda suni akıl konusundaki gelişmeleri hepimiz yakından takip ediyoruz. Fiilen fark etmesek deha yapay zeka, günlük hayatımızın bir yerinde boyuna yer alıyor. Telefonlarımızda kullandığımız uygulamalardan, internet sitelerinde karşımıza çıkan reklamlara kadar çoğu alanda suni akıl ile karşılaşıyoruz. 

Oysa suni zekanın dilekçe alanlarından bazıları, insanların yapay zekanın geleceğinden endişe etmesine neden oluyor. Yüz tanınma yazılımlarından, deepfake videolarına dek birçok yapay akıl ürünü, suni zekanın yarattığı tedirginliklerin ilk esnasında yer alıyor.

yapay zeka

Uzun bir süredir yapay akıl hakkında çalışma yapan yazar ve tahlilci Janelle Shane, yapay zekayla ilgili yeni bir kitap yayınladı. Shane, You Look Like a Thing and I Love You (Şey Gibi Görünüyorsun ve Seni Seviyorum) isimli kitabında suni akıl hakkında manâlı bilgileri bir araya getiriyor. 

Shane, yapay zekayla ilgili kitabında asap ağlarının eğitilmesini karşılayan deneylerden hakiki gözlemlere değin birçok bilgiyi aktarıyor. Shane, aktardığı bilgilerin yanına suni zekanın dünyamızın tuhaflığının kurallarını anlamanın da bir yolu olduğunu söylüyor.

yapay zeka

Janelle Shane, kitabında suni zekanın garipliğinin beş ilkesini de aktarıyor. Shane ’ın saydığı ilkelerinden biri de yapay zekanın sanıldığı dek zeki olmadığını söylüyor. Shane, “Yapay zekanın tehlikesi çok zeki olması değil, yeterince zeki olmamasıdır” diyor. Shane, yapay zekanın az önce düşünüldüğü dek zeki olmadığını, bu nedenle çözmesini istenilen sorunu sahiden anlamadığını öne sürüyor. 

Suni akıl konusunda araştırmalarına devamlı Janelle Shane ’in suni akıl hakkındaki ilkeleri ne kadar doğrudur bilemiyoruz. Konunun uzmanları, ilerleyen dönemde Shane ’in ilkelerine dair belirlenmiş bir şeyler söyleyeceklerdir. Oysa yine de yapay zekanın korkulacak bir gelecekten öte insanlık için daha iyi bir gelecek sağlayabileceğini anlatmak pozitif iddialı olmayacaktır.

Hakkında admin

Check Also

Türkiye'de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

Türkiye’de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

2020 yılının bir numaralı gündem maddesi olan koronavirüs salgını, olağan hayatımızı tümüyle değiştirdi. Uzmanlar, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir