Anasayfa / Genel / Yapay Zekâ, Dünyada İlk Kez Masum Bir Adamın Polis Tarafından Tutuklanmasına Yol Açtı

Yapay Zekâ, Dünyada İlk Kez Masum Bir Adamın Polis Tarafından Tutuklanmasına Yol Açtı

Suni zekânın ve onunla birlikte çoğalan teknolojilerin bundan böyle hayatımızın içerisine adamakıllı girdiği ve gelecekte hayatımızın içerisinde fazla daha büyük roller oynayacağı artık az daha herkes göre kabul edilen bir gerçek.

Suni akıl ve benzer teknolojilerin, kusursuz veya hatasız olduğunu bildirmek hâlâ öyle olası yok. Bunu söylememizin sebebiyse öncelikle bir polis yüz tanıma suni akıl algoritmasının, günahsız bir insanı suçlu olarak tespit etmesi ve hatalı bir tutuklamaya yol açması.

Masum bir insanın tutuklanmasına sebep olan yapay akıl:

yüz tanıma sistemi

Futurism ’de bulunan bir habere göre Robert Julian-Borchak Williams, ocak ayında Detroit polisi tarafından tutuklandı. Williams ’ın tutuklanmasının sebebiyse yüz tanıma suni zekâsının, kendisini 2018 yılında gerçekleştirilen bir mağaza soygununa ait görüntülerdeki birey olduğunu belirlemesiydi. Bu adamakıllı yanlış bir eşleştirme olsa da Williams, yapay zekâya olan güven nedeniyle 30 saatini hapiste dinmek zorunda kaldı.

Yüz tanıma teknolojisi, uzun süredir tartışılıyor ve bu teknolojinin, bir suçluyu tespit etmede güvenilecek değin gelişmiş olmadığı belirtiliyor. Yüz tanınma teknolojileri geliştiren geliştiriciler, bu teknolojinin bir tutuklamada tek başına kullanılmasına karşı uyarılarda bulunuyor oysa Williams ’ın tutuklanmasında bunun tam tersinin uygulandığı görülüyor.

yüz tanıma

Futurism ’in New York Times ’tan aktardığı habere tarafından Detroit polisi göre Williams ’ı yakalamada kullanılan yazılımda “Bu araç, kesin bir kimlik saptama sağlamaz. Bu, soruşturma için sadece bir yol göstericidir ve tutuklama için muhtemel bir sebep değildir” ifadeleri yer alıyor.

Georgetown Üniversitesi ’nden avukat Clare Garvie “Çok muhtemeldir fakat bu, birinin işlemediği bir kabahat için hatalı belirlendiği birincil olay yok. Haberimizin olduğu ilk olaydır” ifadelerini kullandı.

Hakkında admin

Check Also

Microsoft'tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft’tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft, Xbox kullanıcıları için Black Friday indirim kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında birçok oyun indirime girerken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir