Anasayfa / Genel / Yandex DNS Ayarları Nasıl Yapılır?

Yandex DNS Ayarları Nasıl Yapılır?

Dünyada ve Türkiye ’de en fazla kullanılan tarayıcı Google Chrome olmakla birlikte Yandex de Türkiye ’de oldukça sık kullanılan tarayıcıların arasında geliyor. İki şirket arasındaki “teknoloji savaşları”nın Soğuk Savaş ’ı andırdığı bu zamanlarda, tarayıcı odaklı sürat ve emniyet de hiç olmadığı dek önemli hâle geldi. Haliyle DNS hizmetlerinin de önemi arttı. 

Her ne kadar Google DNS hizmetlerine halk müziği aşina olsa da hâlâ birçok kişi Yandex DNS ayarları nasıl yapılır bilmiyor. Halbuki fazla basit olan bu operasyon, yapıldıktan sonradan, internet hızını ve güvenliğini farklı bir seviyeye taşıyor. Bu yüzden hem Yandex ayrıca de Google, kullanıcılarına iyi bir DNS hizmeti vermeye çalışıyor. Yukarıda da söylediğimiz gibi, bu hizmetler birçok vakit kullanıcılar kadar göz ardı ediliyor.

Biz de bu yüzden, bu yazımızda, Yandex DNS ayarları nasıl yapılır, hangi IP adresleri daha çabuk ve daha güvenlikli gibi soruların peşine düştük. Gelin bu sorulara birlikte cevap arayalım.

Yandex DNS ayarları nasıl yapılır? 

Adım #1: Sağ alttan internet veya wi-fi simgesine tıklayarak “Ağ ve internet ayarları öğesini açın” seçeneğine tıklayın.
Ağ ve İnternet ayarları öğesini açın Adım #2: “Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir” seçeneğine tıklayın.
Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir Adım #3: Açılan arayüzde Wi-Fi simgesine gelin ve sağ tıkladıktan daha sonra Özellikler seçeneğine tıklayın.
Wi-fi Özellikleri Adım #4: “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğine iki kez tıklayın.
İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) Adım #5: Açılan pencerenin alt kısmındaki “Aşağıdaki DNS spiker adreslerini kullan” seçeneğine tıklayın.
Aşağıdaki DNS sunucularını kullan Adım #6: Görseldeki gibi mevcut kutucuklara IP adreslerini girin.
IP adresleri Adım #7: Ardından pencerenin en aşağıda yer alan Tamamlanmış seçeneğine tıklayarak işlemi bitirebilirsiniz.
Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan

Bütün bu işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra kullandığınız DNS IP adreslerine göre, istediğiniz deneyimi yaşayabilirsiniz. Eğer DNS ayarlarını değiştirmekte bir sıkıntı yaşarsanız ve kendi kullandığınız araca yerinde ayarları bulamazsanız, Yandex ’in devlete ait sitesinden şu sayfayı inceleyebilirsiniz. En dipteki bölümde ayrı işletim sistemlerine ait değişiklikleri görebilirsiniz. 

Ayrıca size, huzur sağlaması adına Yandex DNS ’in sunduğu güvenli IP adreslerini aşağı paylaşıyoruz. Laf konusu IP adreslerinin herkes, farklı bir hizmete sinyâl ediyor. Kendinize en yerinde IP adresini seçerek dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. 

Yandex DNS ’in tehlikesiz ve süratli IP adresleri nelerdir?

Standart – Çabuk ve güvenli DNS: 77.88.8.8 – 77.88.8.1 Tehlikesiz – Sahte ve zararlı site olmadan: 77.88.8.88 – 77.88.8.2 Aile – Yetişkinler için site olmadan: 77.88.8.7 – 77.88.8.3

Yandex DNS, yüksek sürat, virüslere ve sahtekarlığa aleyhinde koruma ve çocuklar için güvenlik karşılamak adına 3 tane IP seçeneği sunuyor.

Peki bu IP adresleri tamamen hangi hizmeti sağlıyor? Gelin birlikte bakalım. Fakat öncesinde “DNS nedir?” sorusuna kısmi de olsa bir cevap verelim. Bu Vesile Ile kullanmak istediğiniz hizmet hakkında daha pozitif veri sahibi olabilirsiniz.

DNS nedir, ne işe yarar, nasıl Çalışır?

Dns nedir

DNS, sahiden Domain Name System ’in bir kısaltmasıdır. Eski telefon rehberlerini düşünün, milyonlarca telefon numarasının olduğu, DNS de bundan farklı değildir. Her sitenin dijital adresini taşıyan bir internet rehberidir. Mesela Yandex ’in (yandex.com.tr) adresi 213.180.204.244 ’dür. 

Tarayıcınızı her açtığınızda, Yandex ’in sitesine girmeye çalıştığınızda, tarayıcı onu DNS sisteminde arar. Haliyle DNS sunucusu size ne değin yakınsa ve DNS sunucusu ne değin hızlıysa, işlem de o kadar hızlı olur. Bu yüzden iyi bir şekilde üretilmiş DNS ayarları, dinç bir internet deneyiminin ön koşulu haline gelir.

Yandex DNS: Seri ve tehlikesiz DNS (Standart):

DNS

Yandex DNS ’in sunduğu üç IP seçeneğinden ilki olan Standart, hıza odaklanıyor. Yandex ayrı ülkelerde ve şehirlerde 80 ’den fazla DNS sunucusuna sahip. Bu da kullanıcının Yandex tarayıcıda bir sorgu yaptığı takdirde, onun en yakın DNS sunucusuna bağlanmasını sağlıyor. Yani bir arama yaptığınızda Moskova ’ya yok de Türkiye ’deki DNS sunucusuna bağlanıyorsunuz. Bu da işlemlerin çarçabuk gerçekleşmesini sağlıyor. 

Yandex DNS: Sahte ve zararlı site olmadan (Tehlikesiz):

DNS güvenlik

Bildiğiniz üzere, içinde dolaştığımız bir takım web siteleri hiç güvenilir yok. İçerisinde, bilgisayarlarımıza virüs bulaştırabilecek zararlı kodları içerebiliyorlar. Hatta bir takım siteler doğrudan bu iş için özel kuruluyor. Niyet ise kişisel verilerimizi, şifrelerimizi, hatta dijital sistemlerdeki paralarımızı çalmak.

Bu stil sitelerin batağına düşmemek için, Yandex DNS ’in “Güvenli” IP adresini kullanabilirsiniz. Bu Vesile Ile bu tarz sitelere adım attığınızda, Yandex sizi uyarır ve veri yüklemesini durdurur. Yandex bu işlem için kendi antivirüs programını kullanıyor. 

Yandex DNS: Yetişkinler için site olmadan (Aile):

DNS aile

Birçok internet kullanıcısı hem kendi keza de çocukları için internete filtre göstermek istiyor. Bunun sebebi ise başlıca ayrıca zararlı keza de yetişkinlere özel sitelerden ve bağlantılardan uzaktan durmak oluyor. Yandex DNS ’in “Aile” IP adresi, Yandex ’in erotik ve pornografik içeriği ayırt etmesini sağlıyor. 

Bu DNS adresini kullanırken, bu stil sitelere kopamamak istediğinizde, siteye bağlı olmak yerine uyarı mesajı alıyorsunuz. Ayrıca, bu adresi kullanırken de zararlı sitelere girdiğinizde dikkat alabiliyorsunuz. Bu sayede “zararlı” siteleri dert etmenize lüzum kalmıyor. 

Yandex DNS ayarları mümkün DDOS saldırılarının bir parçası olmaktan sizi korur:

DDOS dns

Yandex DNS ayarları hem sizi olası DDOS saldırılarının da bir parçası olmaktan korur. Bildiğiniz üzere DDOS saldırıları başlıca başkalarına ait bilgisayarlardan örülü bir ağ üzerinden sunuculara saldırırlar. Başlıca çoğumuz böyle bir saldırının parçası olduğumuzu bile bilmeyiz. Ama alttan alta yazılım robotları bilgisayarımızın Amerika ’daki bir sunucuya saldırması için uygun zemini hazırlar.

Yandex DNS ’in “Tehlikesiz” ve “Aile” modu, bilgisayarına web kaynaklı herhangi bir virüs bulaşsa bile, bilgisayarınızın sizden habersiz böyle saldırılar yapmasına izin vermez. Bu yüzden yapacağınız minik Yandex DNS ayarı size sürat ve emniyet açısından oldukça konforlu bir internet deneyimi sunacaktır.

Yazımızın sonuna geldik. Eğer DNS ayarları hakkında genel bir yazı okumak istiyorsanız sizi şu yazımıza alabiliriz. Yazıda birçok öbür aktüel DNS ayarını bulabilirsiniz. Bu Vesile Ile aldığınız hizmete göre bağlantınızı çeşitlendirebilirsiniz. Ayrıca keza Yandex ayrıca de Yandex DNS hakkındaki deneyimlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Küresel iklim değişikliği tüm dünyayı etkilemeye devam ederken Güney Afrikalı bilim insanları, küresel iklim değişikliğinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir