Anasayfa / Genel / Yandex Alisa, Dünyanın Fotoğraf Çizebilen İlk Sesli Asistanı Oldu

Yandex Alisa, Dünyanın Fotoğraf Çizebilen İlk Sesli Asistanı Oldu

Zeki telefon ve zeki konut ürünlerinin gelişmesiyle birlikte sesli asistanlar, hayatımızın kayda değer bir parçası haline geldi. İnsanlar bundan böyle, zeki telefonlarındaki ya evlerindeki öteki teknolojik ürünlerde yer alan sesli asistanları kullanarak hayatlarını önemli anlamda kolaylaştırıyorlar. Bu bağlamda sesli muavin hizmeti veren şirketlerden bir parça başına de Yandex. Şirket son yaptığı açıklamalarla, “Alisa” isimli sesli asistanın artık dünyada ilk olan bir özelliğe sahip olduğunu duyurdu.

Moskova’dan gelen açıklamalara kadar Alisa, bundan böyle resim çizebilme yeteneğine sahip. Kullanıcılar, Alisa’ya verdikleri komutlarla sesli asistana resim çizdirebilecekler. Dahası Alisa’nın dijital yeteneklerinden çıkmış olan bir resimler, sesli asistanın günümüz ressamlarına taş çıkartacağını ortaya koyuyor.

Yandex’in sesli asistanı Alisa kadar çizilen bir resim

Alisa

Yandex göre yapılan açıklamalara tarafından Alisa, ona söyleyeceğiniz bir şey ile ilgili resim çizebiliyor. Bir De şirkete göre Alisa’nın sahip olduğu bu kabiliyet, sınırları zorlayacak seviyede. Çünkü isterseniz ıssız bir sahilin veya bir meyve tabağının resmini çizdirebildiğiniz Alisa, isterseniz kelimelere dönmenin güç olduğu şeylerin deha resmini çizebiliyor. Bundan Başka Alisa’nın çizdiği resimler, beklentilerin de oldukça üstünde.

Yandex’e tarafından Alisa, kayda değer şaheserler çizecek kadar yetenekli

Yandex’in açıklamalarına tarafından Alisa’nın resim çizme yeteneği, 20. asır ressamlarının çizimleri doğrultusunda gelişmiş. Makine öğrenimi yöntemini kullanan geliştiriciler, Alisa’ya önce neyi nasıl tanım edeceğini, peşinde da betimleme edilecek nesnenin görüntüsünü oluşturmayı öğretmişler. Dahası Alisa, hala bu iki sinir ağını geliştiriyor. Yani Alisa, her geçen gün birazcık daha iyi bir sanatkâr haline gelecek.

Hakkında admin

Check Also

P.T.'nin PlayStation 5'te Oynanamayacağı Resmen Açıklandı

P.T.’nin PlayStation 5’te Oynanamayacağı Resmen Açıklandı

Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5’in geriye dönük uyumlulukla geleceği açıklanmış ve hatta PlayStation 5’te …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir