Anasayfa / Genel / Yamaha, Taraftar Seslerini Manâsız Stadyumlara Geri Getirecek Uygulamasını Tanıttı

Yamaha, Taraftar Seslerini Manâsız Stadyumlara Geri Getirecek Uygulamasını Tanıttı

Yamaha, 2020 yazında taraftar tezahüratlarının büyük spor etkinlikleri için stadyumlara geri döneceğini duyurdu. Taraftarın görüntüsü olmasa da sesi orada olabilecek. Şirketin yeni zeki telefon uygulaması Remote Cheerer, spor tutkunlarının taraftarı oldukları takımın stadyumda duyabileceği şekilde evden tezahürat yapmasını karşılayan bir başvuru formu.

Başvuru aslında basit bir ses tescil uygulaması gibi görünse de on binlerce hayranın tezahüratlarını birleştiriyor ve takımlarının oynadığı stadyumdaki hoparlörlere gönderiyor. Başvuru Formu stadyuma tamamen entegre edildiğinde tezahüratlar, hakiki kalabalıklarla yarışabilir hâle gelebilir; hatta belki de daha koordine ve uyumlu olabilir.

Tatbik, bir stadyumda test edildi:

Remote Cheerer

Japon teknoloji firması Yamaha, Remote Cheerer adlı uygulamayı 13 Mayıs’ta 50 bin kapasiteli Shizuoka Stadyumu‘nda denedi. Uygulama öncelikle Japonya 1. Futbol Ligi J.League takımlarından Júbilo Iwata ve Shimizu S-Pulse‘ın maçına ev sahipliği yapacak stadyumda 58 güçlendirilmiş hoparlör kullanılarak test edildi.

Yamaha’nın Shizuoka Stadyumu’ndaki saha testi için stadyumun belirli bölgelerine güçlendirilmiş hoparlörler yerleştirildi ve taraftarların tezahüratları, futbol maçına bizzat katılabilselerdi bulunacakları yerden sahaya yöneltildi. Sonuç; tesir alanı daha geniş ve reel bir kalabalık gürültüsü oldu.

Yamaha, Remote Cheerer uygulamasını tanıtan bir video paylaştı:

Shizuoka Stadyumu’dan Keisuke Matsubayashi bu deneyim için “Sistemin saha testi esnasında bir lahza gözlerimi kapadım ve tezahürat yapan taraftarın benimle stadyumda olduğunu hissettim. İşte o vakit bu sistemin, bu boyuttaki bir stadyumda bile oyunculara moral verme potansiyeline sahip olduğunu anladım” dedi.

Júbilo Iwaya kulübü yöneticisi Hiromi Yanagihara ise “Maçlarda uygulanacak seyirci kısıtlamaları göz önünde bulundurularak bu sistem doğruca sahadaki oyuncuların taraftar desteğini hissedebileceğini düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Remote Cheerer uygulaması, takımlara tarafından özelleştirilebilen önceden ayarlanmış beğeni ve ıslık seçimine ek olarak kalabalığın fiilen olduğu gibi ritmik alkışlama veya tezahürat yapması için kullanıcılara her yerde oynatma seçeneği sunuyor, bu nedenle reel hayattaki tezahüratların zamanlaması da elde edilebiliyor.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir