Anasayfa / Genel / Yakalandığı Hastalık Nedeniyle Beyninde Hasar Oluşan Bir Adam, Rakamları Göremiyor (Video)

Yakalandığı Hastalık Nedeniyle Beyninde Hasar Oluşan Bir Adam, Rakamları Göremiyor (Video)

ABD ’de ismi açıklanmayan R.F.S. adlı bir adam, nörolojik bir hastalığın acayip sonuçlarıyla karşısında karşıya kaldı. İnanılması kuvvet bir rahatsızlık çeken adam, ilginç bir şekilde gün içinde kullandığımız rakamlardan bazılarını göremiyor.

Bilim insanlarının da üzerinde egzersiz yapmaya devam ettiği acayip vakada R.F.S. olarak adlandırılan adam, beynin iki kayda değer bölgesinde hasara neden olan ve kortikobasal sendrom ismi bahşedilen nadir bir dejeneratif beyin hastalığına yakalandı. 

Kortikobasal sendrom isimli hastalığa yakalanan millet başlıca us sorunları, adale spazmı ve yürüme güçlüğü gibi semptomlarla karşısında karşıya kalıyorlar. Fakat R.F.S. olarak isimlendirilen adam, bu semptomların yanında rakamları kavrama, izah etme ve bir kağıda transfer yeteneklerini kaybetti. 

R.F.S. ’nin 8 rakamı alışılagelmiş bir insan gibi göremiyor

sayıları görmeyen adam

R.F.S. ’nin aleyhinde karşıya kaldığı bu garip bulgu hakkında egzersiz yapan bilim insanlarının yayınladığı bir videoda, R.F.S. ’den bilgisayar ekranında gördüklerini kağıda çizmesi istendi. R.F.S., ekranda bulunan turuncu renkli 8 rakamı yerine spagetti olarak tanımladığı bir şeyi ve turuncu renkteki arkadaki planını kağıda çizdi.

R.F.S. ’nin rakamları görememesi hakkında alıştırma yapan bilim insanları, bir dizi olasılığı gözden geçirerek adamın garip bir algısal anormallik yaşadığı sonucuna vardılar. 

sayıları görmeyen adam

R.F.S.’ye gösterilen rakam ve R.F.S.’nin ekranda gördüğünü söylediği şekil

R.F.S. ’nin rakamları görememesi hakkında alıştırma yapan bilim insanlarının yayınladığı makalede, “R.F.S. ’nin metamorfopsinin nadir şekli göz önüne alındığında sorunun hakiki olduğundan nasıl belirlenmiş olabilirsiniz? Herhangi bir acayip sorunla birlikte, temel işlev bozukluğunun esas algısal/bilişsel süreçlerin bozulması yerine psikiyatrik, psikojenik veya ‘fonksiyonel ’ olma olasılığı var” dediler. 

Bu sorunun kaynağını cevaplamak isteyen bilim insanları, R.F.S. ’yi bir psikiyatristle görüşmesini sağladılar. Psikiyatrist, R.F.S. ’nin algısal, bilişsel veya maddi semptomlarının herhangi birinin fonksiyonel olmayan bir bozukluktan meydana gelmediği sonucuna vardı. Psikiyatristin yaptığı alıştırma esnasında R.F.S. ’nin gördüğü ve göremediği şeylere karşı gösterdiği tepkiler bu konuda yalan söylemediğini gösterdi. 

R.F.S. ’nin meslek hayatına devam edebilmesi için alternatif bir rakam sistemi oluşturuldu

sayıları görmeyen adam

Araştırmacılar, yaklaşık 8 sene her tarafında R.F.S. ’yle, şanssız adamın yaşadığı sorunla üstünde çalıştılar. Çalışmalar sırasında yerbilim mühendisi olan R.F.S. ’nin alıştırma hayatına devam ederek birkaç sene içinde emekli olabilmesi için göremediği rakamların yerine kullanılabilecek özel bir sayı sistemi de oluşturuldu. 

R.F.S. ’nin yaşadığı sorun, adamın beyninin EEG taraması yapıldığında daha da ilginç hale geldi. R.F.S., bir sayıya baktığında baktığı yerde ne olduğunu söyleyemedi. Fakat EEG ’lerde yapılan incelemeler beynin rakamları görebildiğini gösteriyor. 

R.F.S. ’nin durumuyla ilgili açıklama yapan Harvard Üniversitesi ’nden Teresa Schubert, “Bir kelimenin orda olduğundan tamamen habersizdi. Oysa beyni yalnızca kelimenin varlığını tespit etmekle kalmadı, bununla birlikte ‘tuba ’ gibi belirtilen kelimeleri tanımladı” dedi. 

sayıları görmeyen adam

Bilim insanları, geleneksel olarak EEG üstünde görülen sinirsel aktivitenin görsel farkındalığa neden olduğunu varsayıyorlar. Oysa R.F.S. hakkındaki araştırma bu konuda daha artı araştırma yapılması gerektiğini gösteriyor. 

R.F.S. ’nin beyninde yapılan incelemeyle ilgili konuşan bilim insanı David Rothlein, “R.F.S. ’nin beyninin bölümleri, şekilleri hiç farkında olmadan tespit etti. Bu sonuçlar RFS ’nin beyninin farkındalık olmadan karmaşık işlemler yaptığını gösteriyor” dedi.

Rakamları görememek gibi acayip olmakla beraber hayatı oldukça zorlaştıracak bir sorunla karşısında karşıya olan R.F.S., hayatına devam ederken bilim insanları hala R.F.S. ’nin yaşadığı sorunun arkasındaki gizemi çözmeye çalışıyorlar. R.F.S. ’nin yapılacak yeni beyin taramaları ve bu taramaların analizi sorunun arkasındaki nedenin tam olarak ortaya çıkarılmasını sağlayabilir.

R.F.S.’nin 8 rakamını göremediği anların videosu:

R.F.S.’yle yapılan diğer bir deney:

Hakkında admin

Check Also

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin’de bugüne kadar 109 kişinin tutuklandığı PlusToken soruşturması geçtiğimiz gün Çinli yetkililerin büyük bir kararına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir