Anasayfa / Genel / Xbox ve Twitch, Irkçı Paylaşımlar Yapan YouTuber’a Acımadı

Xbox ve Twitch, Irkçı Paylaşımlar Yapan YouTuber’a Acımadı

ABD, ülke genelinde yaşanan ırkçılık karşıtı protestolar nedeniyle bir süredir gündemi meşgul ediyor. Diğer Taraftan bu ırkçılık karşıtı gösteriler, temelde ırkçılıkla ve protesto kavramlarıyla çok uzakta kutuplarda bulunan oyun sektörünü de etkilemeye başlamış durumda.

Dingil Grau, Brezilya’nın popüler oyun Twitch yayıncılarından ve YouTuber’larından bir adam başına. Xbox konsolu üzerinden takipçilerine oyun yayınları yapan Grau, ara sıra ırkçı, cinsiyetçi, homofobik ve transfobik içerikler de paylaşıyor. Oysa içinde bulunduğumuz hassas toplum, bu tarz bölücü düşünceleri elbette kabul etmiyor.

Xbox

Xbox Brezilya kadar yapılan açıklamalarda Grau’nun yaptığı paylaşımların Microsoft’un değerleriyle uyuşmadığı vurgulandı. Bu konuda bir talepleri olduğunu dile getiren Xbox Brezilya, bütün sosyal medya platformlarının harekete geçmesini ve Grau’nun yaptığı paylaşımlardaki “Xbox” ibaresinin kaldırılmasını istedi. Bu durum, profil isminde bile “Xbox” ibaresini kullanan Grau için öyle de iç açıcı yok.

Devreye Xbox Patronu Phil Spencer girdi

Edinilen bilgilere tarafından Brezilyalı bir gazeteci, ABD’de başlayıp diğer ülkelere de yayılan ırkçılık karşıtı gösteriler ile ilgili olarak Xbox’ın bir numarası Phil Spencer‘a ulaşmış. Konuyla ilgili olarak Grau’dan bahseden gazeteci, karşılığında bu sorunla başa çıkılacağı cevabını almış. Bu görüşmenin hemencecik üstüne de Xbox Brezilya harekete geçmiş ve manâlı bir kamuoyu açıklaması gerçekleştirmiş.

Xbox Mill Grau

Mill Grau’ya bir darbe de Twitch’ten geldi

anlaşılan Grau’nun yaptığı paylaşımlar, dünyanın en popüler yayıncılık platformu Twitch‘i de rahatsız etti. Çünkü Twitch, Grau’nun hesabını banladı. Üstelik Twitch, bu yasak ile ilgili hiçbir yorumlama da yapmadı. Dolayısı ile yasağın kaldırılıp kaldırılmayacağı da şu lahza için bilinmiyor.

Hakkında admin

Check Also

İşlemci ve Ekran Kartında Yaşanan 'Darboğaz' Sorunu Nedir, Nasıl Kontrol Edilir?

İşlemci ve Ekran Kartında Yaşanan ‘Darboğaz’ Sorunu Nedir, Nasıl Kontrol Edilir?

Eğer yüksek performans veren bir oyuncu bilgisayarına sahipseniz, daha yeni ve daha iyi bir ekran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir