Anasayfa / Genel / Windows Görev Yöneticisi ’ndeki WMI Provider Host Nedir?

Windows Görev Yöneticisi ’ndeki WMI Provider Host Nedir?

WMI Provider Host, Genel Olarak arkadaki planda çalışan ve Windows’un manâlı bir parçası olan bir işlemdir. WMI, Windows Management Instrumentation‘ın kısaltmasıdır. Bilgisayarınızdaki öteki uygulamaların sisteminiz hakkında data edinmesini denetçi bir işlemdir. Bu operasyon normalde işlemciyi fazla artı kullanan ve bilgisayarınızı yoran bir operasyon değildir. Ama WMI ’ın alt olduğu işlemlerden bir ya da birkaçı hatalı çalışıyor ve fazlaca operasyon gücü tüketiyorsa bu işlem de artı CPU kullanabilir.

Bunun gibi durumlarda eğer bu işlemin bilgisayarınızın işlemcisini meşgul etmesini istemiyorsanız, bu işlemi nasıl durdurabileceğinizi anlatan bir rehberle sizlerleyiz. Sizleri daha pozitif tutmayalım ve Windows Tahsis Yöneticisi ’ndeki WMI Provider Host Nedir? sorusunun cevaplarıyla başbaşa bırakalım.

WMI Provider Host

WMI Provider Host nedir?

“WMI” yani “Windows Management Instrumentation”, “Windows Yönetim Araçları” anlamına kazanç. Bu, yazılım ve yönetim komut dosyalarının Windows işletim sisteminizin durumu ve üzerindeki veriler hakkında data istemesi için standartlaştırılmış bir yol sağlayan bir Windows özelliğidir. “WMI Provider” istendiğinde bu bilgileri sağlar. Mesela, yazılım veya komutlar BitLocker şoför şifrelemesinin durumu hakkında bilgi bulabilir , durum günlüğündeki girdileri görüntüleyebilir ya da WMI sağlayıcısı taşıyan yüklü uygulamalardan bilgi isteyebilir.

Microsoft’un web sitesinde dahil edilen WMI sağlayıcılarının bir listesi vardır. Bu listeye buradan ulaşabilirsiniz. Bu, bilhassa komut dosyaları yoluyla bilgi istek edilebildiği ve yönetim konsollarında standart bir şekilde gösterilebildiği için, PC’leri merkezi olarak idare eden işletmeler için yardımsever bir özelliktir. Ama, bir konut bilgisayarında bile, yüklediğiniz bazı yazılımlar WMI arabirimi yoluyla sistem hakkında veri isteyebilir.

WMI’yı, kendi bilgisayarınızdaki Windows arabiriminde normalde gösterilmeyen çeşitli yararlı bilgiler bulmak için kendiniz de kullanabilirsiniz. Mesela, bilgisayarınızın çabuk numarasını almak , anakartınızın model numarasını bulmak ya da sadece bir sabit sürücünün SMART sistem durumunu görmek için kullanabilir ve WMI ’ın nimetlerinden yararlanabilirsiniz.

Peki WMI Neden bu dek CPU kullanıyor?

wmı control panel

WMI Provider Host normalde çok pozitif CPU kullanmaz, çünkü normalde hiçbir şey yapmaz. Bilgisayarınızdaki diğer bir yazılım veya komut dosyası WMI yoluyla bilgi istediğinde bazen CPU kullanımında çoğaltma görülebilir ve bu normaldir. Yüksek CPU kullanımı, muhtemelen başka bir uygulamanın WMI aracılığıyla bilgi istediğinin bir işaretidir.

bununla beraber, uzun süreli yüksek CPU kullanımı bir şeylerin hatalı gittiğinin bir işaretidir. WMI Provider Host sahiden hiçbir süre çok artı CPU kaynağı kullanmaz. Windows Yönetim Araçları hizmetini tekrar başlamak, böyle bir senaryoda kalması durumunda işleme tezgâhtar olabilir. Keza alternatif bir çözüm olarak bilgisayarınızı baştan başlatabilirsiniz, ancak bilgisayarınızı bitmiş başlatmadan hizmeti tekrar başlatmanın bir yolu daha vardır.

WMI Provider Host nasıl yeniden başlatılır?

Adım #1: Başlat menüsünü açın. Adım #2: Arama çubuğuna “Services.msc” yazın ve Hizmetler aracını başlatın.  Adım #3: Meydana Çıkan listede “Windows Yönetim Araçları hizmetini” bulun. Adım #4: Hizmete sağ tıklayın ve “Yeniden Başlat” ı seçin.

WMI Provider Host işlemini biraç kolay adımda her yerde başlatabilir ve meydana gelen yüksek CPU kullanımı gibi sorunların üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Adım #1: Arama çubuğuna “Services.msc” yazın ve Hizmetler aracını başlatın. 

services.msc

Başlat menüsünü açın. Arama çubuğuna “Services.msc” yazın ve Hizmetler aracını başlatın. 

Adım #2: Çıkan listede “Windows Idare Araçları hizmetini” bulun.

wmi provider host

Çıkan listede “Windows Yönetim Araçları hizmetini” bulun. Hizmete sağ tıklayın ve “Yeniden Başlat” ı seçin. Durmadan yüksek CPU kullanımı görürseniz, sisteminizdeki başka bir işlemin bu hataya sebep olması muhtemeldir. Bir işlem durmadan WMI sağlayıcılarından büyük miktarda data istiyorsa, bu WMI Provider Host işleminin çok artı CPU kullanmasına neden olur.

Peki hangi operasyon WMI ’da soruna yol açıyor?

olay görüntüleyicisi

Hangi işlemin WMI ile sorunlara neden olduğunu tahsis etmek ve bu işlemi gerektiğinde sonlandırabilmek için Durum Görüntüleyicisi ’ni kullanın. Durum Görüntüleyicisi ’ne erişmek için; 

Windows 10 ya da 8’de Başlat düğmesini sağ tıklayıp açmak için “Olay Görüntüleyicisi” ni seçebilirsiniz. Windows 7’de Başlat menüsünü açın, “Eventvwr.msc” yazın ve açmak için Enter tuşuna basın.

Olay Görüntüleyicisi penceresinin sol bölmesinde, Uygulamalar ve Hizmet Günlükleri Microsoft Windows WMI-Activity Operational bölümüne gidin. Listede ilerleyin ve en son “Kusur” olaylarını arayın. Her etkinliği tıklatın ve daha aşağı bölmedeki “ClientProcessId” öğesinin sağındaki numarayı arayın. Bu, WMI hatasına niçin olan işlemin kimlik numarasını gösterir.

wmi

Burada birkaç hata ile karşılaşabilirsiniz. Hatalara benzer işlem kimlik numarası neden olmuş olabilir ya da hatalara neden olan aniden fazla bambaşka işlem kimliği görebilirsiniz. Her hatayı tıklayın ve ClientProcessId’in ne olduğunu öğrenin. Bundan Böyle sorunlara neden olabilecek bir işlemin neler olabileceğini öğrendik. Şu Anda bu işlemleri sonlandırmak için başlangıçta, Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basarak ya da ödev çubuğuna sağ tıklayıp “Atama Yöneticisi” ni seçerek bir Görev Yöneticisi penceresi açın.

“Ayrıntılar” sekmesine tıklayın, çalışan işlemleri işlem kimliğine göre planlamak için “PID” sütununa tıklayın ve Durum Görüntüleyicisi günlüklerinde görüntülenen kimlik numarasıyla eşleşen işlemi bulun. Hem, bir program kapatılıp her tarafta açıldığında, farklı bir işlem kimlik numarası olacaktır. bu nedenle, Olay Görüntüleyicisi ’ndeki eski etkinliklerden gelen işlem kimlik numarası size muavin olamayacağından, en son etkinlikleri aramanız gerekir.

wmi provider host

İlişkili yazılımı bulmak için internet üzerinde ilgili programın adını arayabilirsiniz. Ayrıca, listedeki işlemi sağ tıklayıp, programın bir parçası olduğu daha büyük yazılım paketini gösterebilecek olan sisteminizde bu paketin konumunu başlatmak için “Dosya Konumunu Aç” seçeneğini tıklayabilirsiniz. Eğer hataya neden olan yazılımı kullanıyorsanız güncellemeniz ya da kullanmıyorsanız iyice kaldırmanız gerekebilir.

WMI Provider Host ’u Devre Dışı Bırakabilir miyim?

wmi provider host

Bilgisayarınızdaki “Windows Yönetim Araçları hizmetini” devre dışı adamak teknik olarak mümkündür. Oysa devre dışı bırakıldığında bu hizmetin resmi açıklamasında belirtildiği gibi, “Bu hizmet durdurulursa, Windows tabanlı yazılımların çoğu sürükleyici çalışmaz”. Her ne değin hatalara ve kimi vakit CPU kullanımına sebebiyet verse de bu işlemi devre dışı bırakmanızı önermiyoruz.

Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda yukarıda bahsettiğimiz işlemleri kullanarak bu hatalardan kolayca kurtulabilirsiniz. Bununla ilgili bir sorununuz varsa, bilgisayarınızda WMI Provider Host ’un çok artı CPU kullanmasına ve bu işlemi güncellemesine, kaldırmasına ya da devre dışı bırakmasına niçin olan işlemi yeniden başlatmanız gerekir.

Bilgisayarınızdaki diğer uygulamaların sisteminiz hakkında data edinmesini denetçi bir operasyon olan WMI Provider Host işlemi, gördüğünüz gibi Windows için oldukça manâlı. WMI Provider Host işlemini bütün detaylarıyla incediğimiz ve bu konuda kafanıza takılan sorulara cevap olabildiğini düşündüğümüz rehberimizle sizlerle birlikteydik. Eğer rehberimizde cevap bulamadığınız konular var ise yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Bir sonraki rehberimizde buluşuncaya değin esen kalın.

Hakkında admin

Check Also

P.T.'nin PlayStation 5'te Oynanamayacağı Resmen Açıklandı

P.T.’nin PlayStation 5’te Oynanamayacağı Resmen Açıklandı

Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5’in geriye dönük uyumlulukla geleceği açıklanmış ve hatta PlayStation 5’te …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir