Anasayfa / Genel / Windows, Başlat Menüsünde Tarayıcı Arandığı Süre Edge’i Önermeye Başladı

Windows, Başlat Menüsünde Tarayıcı Arandığı Süre Edge’i Önermeye Başladı

İnterneti çok daha efektif bir şekilde kullanmamızı karşılayan tarayıcıların çoğu çeşidi bulunuyor. Önde gelen tarayıcılardan biri olan Edge, Microsoft açısından çok büyük yük teşkil ediyor. Her fırsatta Edge’in gelişmesine karşın uygulamalar gerçekleştiren Windows, şimdi de yeni bir özelliği işletim sistemi Windows’a ekledi. Bu özellik de Edge’in daha çok kullanılması için yapılmış gibi gözüküyor.

Artık Windows üzerinden bir tarayıcı başlamak için, başlat menüsünden arama kısmını tercih ettiğiniz vakit karşınıza beklemediğiniz bir tarayıcı çıkabilir. Windows, bu arama kısmında herhangi bir tarayıcı çağırmak için harfleri tuşlamaya başladığınızda, önerilenler kısmında yer alan Edge’i sizlerin karşısına çıkarıyor. Bu şekilde Edge tarayıcısını kullanmanız teşvik edilmiş oluyor.

Edge yüklü değilse, indirme bağlantısı kullanıcılara sunuluyor:

Edge'in önerilmesi

Mesela, arama kısmında ‘c, h, r’ harflerini sırasıyla tuşladığınız takdirde, yukardaki kısımda Chrome tarayıcısı gözükse de Edge tarayıcısı da ekrandaki yerini alacak. Benzer şekilde Opera gibi diğer tarayıcıları aratmak istediğinizde de bu uygulamayla karşısında karşıya kalacaksınız. İşin ilginç yanı, eğer bilgisayarınızda Edge tarayıcısı yüklü değilse bile Edge size önerilmeye devam edecek ancak bu sefer uygulamanın başlatma kısmı uygun indirme bağlantısı bulunacak.

Birçok birey, Microsoft’un bu özelliği uygulamasının geçerli bir sebebi olduğunu savundu. Kendi işletim sistemi olan Windows’ta kendi tarayıcısı Edge’in önerilmesinden daha doğal bir şey olmadığını savunanlar olsa da, bazı kişiler bu özellikten dolayı Microsoft’u fazla sert şekilde eleştirdi. Eleştirilen esas dayanağıysa, Edge aratıldığındaysa neden öteki tarayıcıların kullanıcılara önerilmediği. 

Önerilenler özelliğinin ayarlardan kapatılamaması da, uygulamanın bir diğer eksisi olarak kabul ediliyor. Şimdilik kapatılamayan özelliğin ilerde akıbetinin ne olacağıysa merak konusu. Microsoft, bu eleştirilerin üstüne özelliği kaldıracak mı, ayarlardan kapatma seçeneği getirecek mi ya da herhangi bir değişiklik yapmayacak mı az önce bilinmiyor.

Hakkında admin

Check Also

'Kuzey Koreli Hackerlar, COVID-19 Aşısı Geliştiren AstraZeneca'yı Hedef Aldı'

‘Kuzey Koreli Hackerlar, COVID-19 Aşısı Geliştiren AstraZeneca’yı Hedef Aldı’

Zaman zaman yetkili kurum ve kuruluşlara düzenledikleri saldırılarla gündem olan Kuzey Koreli hackerler, yeni bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir