Anasayfa / Genel / Windows 10’da 8 Ay Önce Keşfedilen Yeni Başlangıç Hatasının Hala Giderilmediği Keşfedildi

Windows 10’da 8 Ay Önce Keşfedilen Yeni Başlangıç Hatasının Hala Giderilmediği Keşfedildi

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, şu sıralar Windows 10 kullanıcılarına son büyük güncellemesini dağıtmakla meşgul. Windows 10 Sürüm 2004 olarak da bilinen bu güncelleme, Windows 10 kullanıcılarına böylece fazla yeni nitelik sunuyor. Ama bilhassa Windows 10’dan daha sonra bir Microsoft geleneği haline gelen güncelleme sonrası sorunlar, kullanıcıları yeni özelliklerden ziyade bu sorunlara kilitlemiş durumda.

Geçtiğimiz dönemlerde sizlerle paylaştığımız haberlerimizde, Windows 10 Sürüm 2004 güncellemesinde görülen böylece fazla hatadan bahsettik. Acilen ise keşfedilen ve hatta Microsoft’a da bildirilen bir sorundan daha bahsedeceğiz. Bu sorun, Microsoft kadar fazla öncelerden beri biliniyor olmasına rağmen istikrarlı Windows 10 Sürüm 2004’te hala düzeltilmiş durumda değil.

Son güncellemeyle Windows 10’un “Yeni Açılış” özelliği kullanılamıyor

Windows 10

Windows 10’un manâlı özelliklerinden bir adam başına olan “Yeni Başlangıç” özelliği, bilgisayarlarında farklı alanlara yönlendirilmiş sorunlar yaşamış kullanıcıların kurtarıcısı olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcı verilerini etkilemeyen bu nitelik, bilgisayara yüklenmiş olan üçüncü parti dilekçe ve özellikleri sistemden kaldırıyor. Ayrıca Windows 10’u fabrika ayarlarına geri döndürüyor. Bu sayede kullanıcılar, format atmak zorunda kalmadan işletim sistemlerini tazelemiş oluyorlar.

Windows 10 2004 sürümünden önce bu özelliğin kullanımı şu şekildeydi; “Windows Güvenliği” bölümüne giren kullanıcılar, burada bulunan “Cihaz performansı ve sistem durumu” altından Yeni Açılış özelliğini kullanabiliyorlardı. Yeni Açılış özelliği altında bulunan “Ilave Veri” ve “Başlarken” butonlarına tıklayan kullanıcılar, Windows 10’u fabrika ayarlarına döndürebiliyorlardı. Ancak Başlarken butonu artık değil ve bu özelliğe erişilemiyor.

Başlarken butonu, Windows 10 2004’ten önce böyle görünüyordu

Windows 10

Windows 10 Sürüm 2004 güncellemesinden daha sonra kullanıcılar, Windows 10’un Yeni Açılış özelliğini göstermek istediklerinde garip bir sorunla karşılaşıyorlar. Bir kullanıcı, Ek Data butonuna tıkladığında Başlarken butonunu göremiyor. Bunun yerine Microsoft’un destek sitesine erişen kullanıcı, bu sitede yalnızca Yeni Başlangıç özelliği ile ilgili veri sahibi olabiliyor. Kısacası bu özelliği uygulamak bundan böyle mümkün değil.

Sorun, Windows 10 Sürüm 2004’ün Insider sürümlerinde de saptama edilmiş

Microsoft’un resmi Geri Bildirim sistemine bakıldığında, bu sorunun öncelikle 8 ay önce tespit edildiği görülüyor. Diğer Taraftan bu sorun bir veya birkaç kullanıcı tarafından yok, onlarca Insider kullanıcısı kadar Microsoft’a bildirilmiş. Fakat Microsoft, bu sorunu görmezden gelmiş olacak ki Windows 10 2004’ün kararlı sürümü de aynı soruna sahip. Diğer Taraftan Microsoft, bu hatayı bilinen sorunlar olarak da göstermiyor ve sorunun ne zaman giderileceği bilinmiyor.

Hakkında admin

Check Also

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

E Ink, 2016 yılının mayıs ayında yeni bir teknolojisini tanıtmıştı. Şirketin elektrikli mürekkep dünyasında çığır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir