Anasayfa / Genel / Windows 10 ‘Disk Kullanımı %100 ’ Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 10 ‘Disk Kullanımı %100 ’ Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayarın yavaşlamasına ve takılmasına sebep olan “disk kullanımı %100″ hatası birçok Windows 10 kullanıcısının karşılaştığı bir sorun olarak göze çarpıyor. Bilgisayar başında geçirdiğiniz zamanın kalitesini ciddi anlamda düşüren disk kullanımı %100 hatası, doğrusu fazla basit yöntemler ile çözülebiliyor. Disk kullanımı %100 hatası çözülmediği takdirde ise bilgisyarınızı ciddi ölçüde yoruyor.

Eğer fazla basit işlemleri yapmak için bile bilgisayar başında uzun süreler harcayıp, sekmeler arası geçişte zeka donmalar ve takılmalar yaşıyorsanız, sorunun esas kaynağı disk kullanımı %100 hatası olabilir.

Devir yöneticisindeki disk kullanımı %100 sorunu nasıl çözülür?

Yöntem #1: Sisteminizi tekrar başlatın. Usul #2: Windows sürümünüzün aktüel olduğundan muhakkak olun. Usul #3: Fena amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol edin. Yöntem #4: Windows aramasını devre dışı bırakın. Yöntem #5: Superfetch yani süratli getirme özelliğini kapatın. Usul #6: Enerji seçeneklerini yüksek performans olarak ayarlayın. Yöntem #7: Antivirüs yazılımınızı geçici olarak kapatın. Yöntem #8: Sanal belleği sıfırlayın. Usul #9: Disk denetlemeyi çalıştırın.

Usul #1: Sisteminizi bitmiş başlatın.

Başlat menüsü

En basit ve olağan yöntemlerden biridir. Birçok sorun sisteminizi her yerde başlatmanız durumunda yeniden etmeyebilir. Disk kullanımı %100 sorununu çözmek için de öteki yöntemlere geçmeden önce sisteminizi bitmiş başlatarak, sorunun devam edip etmediğini yoklama etmelisiniz.

Usul #2: Windows sürümünüzün güncel olduğundan kesin olun

Adım #1: Başlat menüsünü açın. Adım #2: Ayarlar sekmesine girin.
 Ayarlar Adım #3: Güncelleştirme ve emniyet bölümünden Windows Update’e girin.
 Güncelleştirme ve Güvenlik

Sürücülerin aktüel olması bilgisayarlar için tekrar tekrar fazla önemlidir. Güncellemelerin getirdiği iyileştirmeler ile disk kullanımı %100 hatası kendiliğinden çözülebilir.

Usul #3: Fena amaçlı yazılım olup olmadığını denetim edin.

Bilgisayarınıza disk kullanımının artmasına niçin olan bir virüs bulaşmış olabilir. Kullandığınız bir virüs programı varsa zaten bu sorunu yakalamıştır ama size bildirim göndermemiş ya da siz bildirimi gözden kaçırmış olabilirsiniz. tekrar tekrar antivirüs programlarının stabil çalışmadığını da varsayarsak, düzenli aralıklarla virüs taraması yapmanızı öneriyoruz.

Yöntem #4: Windows aramasını devre dışı bırakın:

Adım #1: Başlat menüsünü sağ tıklayın ve Komut İstemi (Idareci) seçeneğini tıklayın.
       Komut istemi Adım #2: Karşınıza çıkacak olan pencereden onaylama verdikten sonra açılan Komut İstemi penceresine net.exe stop “windows search” komutunu yazın ve enter tuşuna basın.Komut girme Bu operasyon geçici olarak Windows aramasını kapatmanızı sağlayacaktır. (Devam adımları Windows aramasını iyice kapatmak içindir.) Adım #3: Windows tuşu + R kombinasyonu ile Çalıştır penceresini açın. Adım #4: Çalıştır penceresine ‘ ’services.msc ’ ’ yazın ve bitmiş butonuna tıklayın.
Çalıştır Adım #5: Açılan pencerede Windows Search başlığını bulun ve bu özelliğin üzerinde sağ tuşa tıklayarak Özellikler seçeneğini seçip, devre dışı bırakın.
Windows Search

Windows 8 ’de, windows aramasından ötürü disk kullanımı %100 sorunu yaşanıyordu , Windows 10 ’da probleminizin kaynağı windows araması olabilir. Bir arama döngüsünde takılı kalarak disk alanını dolduran Windows aramasını önce geçici olarak kapatıp sorunun geçip geçmediğini denetleme edebilirsiniz. Eğer sorun ortadan kalkmışsa sebebi Windows aramasından kaynaklanıyordur.

Usul #5: Superfetch yani süratli getirme özelliğini kapatın:

Adım #1: Windows tuşu + R kombinasyonu ile Çalıştır penceresini açın. Adım #2: Çalıştır penceresine ‘ ’services.msc ’ ’ yazın ve hazır butonuna tıklayın.
Çalıştır Adım #3: Açılan pencerede Süratli Getirme başlığını bulun ve bu özelliğin üzerinde sağ tuşa tıklayarak Özellikler seçeneğini seçin.
Hızlı Getirme Adım #4: Önünüze çıkan pencereden devre dışı bırak seçeneğini işaretleyin.
Hızlı getir devre dışı seçeceği

Superfetch yani seri getirme özelliği bilgisayarınızda yer alan bir programın açılış süresini olabildiğince hızlandıran bir sistemdir. Superfetch sistemi sık kullandığınız programları aklında tutarak önceden sistemde kullanıma hazır ülkü getiriyor. Bu işlemi yaparken de bilgisayarınızın sistem kaynaklarından zorlama harcıyor. Bilhassa düşük RAM’li bilgisayarlarınızda yarardan çok zarara dönüşebilir ve disk kullanımı %100 sorununuzun başlıca kaynağı olabilir.

Usul #6: Enerji seçeneklerini yüksek performans olarak ayarlayın.

Adım #1: Açılış menüsüne gidin. Adım #2: Ayarlar sekmesinden sistem bölümüne girin.
Ayarlar Adım #3: Baskı ve uyku bölümüne tıklayın.
Güç ve Uyku Adım #4: Ek baskı ayarları sekmesinden yüksek performansı seçin.
Yüksek Performans

Birçok Windows 10 kullanıcısı disk kullanımı %100 sorununu yalnızca güç ayarlarını yüksek performansa getirerek çözdüğünü belirtti. Sizler de bilgisayarlarınızı aşağıda ki adımları uygulayarak yüksek performans olarak ayarlayabilirsiniz.

Usul #7: Antivirüs yazılımınızı geçici olarak kapatın

Windows Defender

Bazen antivirüs programları sorunun kaynağı olabilir. Disk kullanımı %100 hatasında da antivirüs programını kapatarak sorunun çözülüp çözülmediğini teftiş edebilirsiniz. Eğer sorun antivirüs programından kaynaklanıyorsa diğer bir program kullanmanızı öneririz.

Kullandığın antivirüs yazılımını devre dışı bırakıp, diskin durumuna bakın. Windows Defender bile yüksek disk kullanımına niçin olabilir. (Eğer disk kullanımı %100 göstermiyorsa sorun antivirüs programınızdan kaynaklanıyor olabilir.)

Usul #8: Sanal belleği sıfırlayın

Adım #1: Sistem özelliklerini açın ve Gelişmiş Sistem Ayarları sekmesine tıklayın.
Gelişmiş Sistem Ayarları Adım #2: Açılan pencerede yer alan gelişmiş sekmesinden ayarlar butonuna basın.
Gelişmiş Sistem Ayarları Adım #3: Giriş yapmakta olduğunuz Performans Seçenekleri penceresinden değiştir butonuna tıklayın. Adım #4: Açılan Sanal Bellek penceresinde ‘ ’ Bütün sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik olarak yönet ’ ’ başlıklı kutucuğun işaretli olduğundan emin olun. Adım #5: Benzer Sanal Hafıza penceresinde yer alan ‘ ’Disk belleği dosyası yok ’ ’ seçeneği işaretlerseniz de disk performansınızı arttırabilirsiniz.
Performans Seçenekleri

Sanal hafıza, sisteminizde RAM gibi davranır. Özellikle RAM’in yetersiz olduğu durumlarda karşımıza meydana çıkan Pagefile.sys hataları bilgisayarınızda bulunan disk kullanımı %100 hatasının nedeni olabilir.

Usul #9: Disk denetlemeyi çalıştırın.

Adım #1: Bilgisayarım kısmından kontrol etmek istediğiniz diske sağ tıklayın ve özellikleri seçin. Adım #2: Açılan pencereden araçlar kısmına girin ve denetle butonuna tıklayın.
Disk temizleme

Disk ile ilgili donanımsal bir sorun olabilir ve bunu denetleme etmenin tek yolu disk denetlemeyi çalıştırmaktır. Eğer yazımızda yer alan öteki maddeler ile disk kullanımı %100 sorununuzu çözemiyorsanız, bunun sebebi disklerden birinin donanımsal açıdan sorunlu çalışmasından mütevellit olabilir.

Tüm bu yöntemleri denedikten sonra zeka eğer sorun çözülmüyorsa, teknik servisi ile iletişime geçmenizi öneririz. Umarız, verdiğimiz bilgiler ışığında Windows 10 ’un disk kullanımı %100 hatası sizler için sorun olmaktan çıkar. Eğer karşılaştığınız farklı çözüm teknikleri var ise yorumlar kısmından bizimle paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

Google, 2020 Yılının En İyi Mobil Oyun ve Uygulamalarını Duyurdu

Google, 2020 Yılının En İyi Mobil Oyun ve Uygulamalarını Duyurdu

Android işletim sisteminin resmi uygulama mağazası olan Google Play Store, 2020’nin en iyi mobile oyunlarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir