Anasayfa / Genel / Windows 10 Çalıştır Komutları – 2020

Windows 10 Çalıştır Komutları – 2020

Windows ’un çalıştır özelliği, bilgisayar üzerinde yapılacak işlemlere kısa yoldan ulaşmamıza olasılık sağlıyor. Çalıştır komutlarını bildiğimiz ve kullandığımız takdirde, bilgisayarımızda yapacağımız işlemlerin süresi fiilen de gözle görülebilir bir şekilde kısalıyor

Klavye üzerinden yazılabilen komutlar doğru, bilgisayar kullanıcıları işletim sistemi ayarlarını kolayca yapabilir ve bu da keza insana hem zaman hem de pratiklik kazandırmış olur. Herkesin işine yarayacak Windows 10 çalıştır komutları listemizi sizler için hazırladık.

windows 10

Çalıştır nedir?

Windows ’un sunmuş olduğu çalıştır özelliği, yazımızın başlarında da belirtmiş olduğumuz üzere işletim sistemi üzerinden yapılacak ayarlara kısayollar ile ulaşmamıza olasılık sağlar. Windows ’ta çalıştır penceresini başlatmak son derece kolay. Bunun için isterseniz klavyede benzer anda Windows ve R tuşlarına basabilir, ya da başlat seçeneğinin yanına yer alan arama bölümüne “çalıştır” yazarak pencereyi açabilirsiniz. Pencere açıldıktan daha sonra, aşağı vereceğimiz komutları girerek gerçekleştirmek istediğiniz işleme kolayca ulaşabilirsiniz. 

Windows 10 için çalıştır komutları:

Bilgisayar yönetimi: compmgmt.msc Disk arıtıcı: cleanmgr Disk yönetimi: diskmgmt Durum görüntüleyicisi: eventvwr Şahsiyet eşlem: charmap Yazı tipi oluşturma ve düzenleme: eudcedit Program ekle ya da kaldır: appwiz.cpl Monitör özellikleri: desk.cpl Cihaz yöneticisi: devmgmt.msc Setup programı: iexpress Şiddet seçenekleri: powercfg.cpl Hesap makinesi: calc İnternet özellikleri: inetcpl.cpl Bölge ve dil ayarları: intl.cpl Oyun kontrolleri: joy.cpl Büyütücü: magnify Fare özellikleri: main.cpl Ses ayarları: mmsys.cpl Paylaşılan klasörler menüsü: fsmgmt.msc Sistem bilgisi arabulucu: msinfo32 Uzaktan masaüstü bağlantısı: mstsc Kaynak izleyicisi: resmon Ekran okuyucusu: narrator Ekran klavyesi: osk Performans izleyicisi: perfmon Kayıt defteri: regedit Tahsis yöneticisi: taskmgr Teftiş masası: control WordPad: write

Bilgisayar yönetimi: compmgmt.msc

çalıştır komutları

Bilgisayar yönetimi, bilgisayarınıza jurnal yaşanan olayları takip ederek hangi sistemlerde problem olduğunu görmenize olanak sağlar. Bu komut doğru formatlama yapabilir, sürücülerinizi biçimlendirebilir, yeni sürücü tanımlayabilir ve dosya biçimini değiştirebilirsiniz.

Disk temizleyici: cleanmgr

çalıştır komutları

Disk arıtıcı baştan sona sabit diskinizde bulunan geveze çöp dosyaları temizleyebilirsiniz. Diskinizde bulunan gereksiz dosyalar silindikten sonra bilgisayarınızın performansının gözle görülebilir bir şekilde artığını göreceksiniz.

Disk yönetimi: diskmgmt.msc

çalıştır komutları

Windows disk yönetimi, bilgisayarınızdaki depolama alanlarını yönetmek için kullanılır. Harddisk, flash hafıza, SSD, harici disk gibi sürücüleri bilgisayara ifade etmek, şekillendirmek, kapasitelerini çökertmek veya silmek için disk yönetimini zahmetsizce kullanabilirsiniz.

Durum görüntüleyicisi: eventvwr

çalıştır komutları

Olay görüntüleyicisi çalıştır komutları arasında en kayda değer bilgilere sahip olan özelliklerden birisidir. Windows, işletim sisteminizde bulunan tüm yazılımsal ve güvenlik uygulamalarını kayıt aşağı tutar ve zorunlu durumlarda yaşanan problemleri Windows ’a aktarır. Durum görüntüleyicisi doğru de tescil altında tutulan tüm işlemleri görüntüleyebilirsiniz.

Şahsiyet eşlem: charmap

çalıştır komutları

Karakter eşlem, klavyenizde bulunmayan karakterleri yazmanızı ve kopyalamanızı sağlar. Bu menüde internette rastlayabileceğiniz tüm karakterleri bulmak mümkündür. 

Yazı tipi oluşturma ve düzenleme: eudcedit

çalıştır komutları

Eudcedit bir uçtan bir uca bilgisayar üstünde yeni yazı tipi oluşturabilir veya karakterleri düzenleyebilirsiniz. Ayrı fontlarda yazı kâğıda dökmek istediğiniz süre kendinize özel karakter meydana getirmek istediğinizde bu çalıştırma komutunu kullanabilirsiniz.

Program ekle veya kaldır: appwiz.cpl

çalıştır komutları

Appwiz.cpl, bilgisayarınıza yeni bir programı eklemenize veya var olan bir programı kaldırmanıza ihtimal sağlar. Program ekle veya kaldır menüsünü açtığınızda bununla beraber hangi programın bilgisayarınızda ne kadar yer kapladığını da görebilmeniz olası.

Monitor özellikleri: desk.cpl

çalıştır komutları

Desk.cpl, bilgisayarınıza bağlı olan monitörün özelliklerini görüntülemenize ve monitör üzerinden ayar yapmanıza olasılık sağlar. Bu menü üzerinden ekranınızın çözünürlüğünü seçebilir, gelişmiş gösterme ayarlarına ulaşabilirsiniz.

Cihaz yöneticisi: devmgmt.msc 

çalıştır komutları

Aygıt yöneticisi, bilgisayarınızda yüklü olan donanımlara erişebilmenizi sağlar. Bilgisayarınızda kullandığınız bütün aygıtlar aygıt sürücüsü ile Windows ’a tanımlanır. Aygıt yöneticisi tamamen bu aygıtlara doldurma, güncelleme ve kaldırma gibi işlemleri uygulayabilirsiniz. 

Setup programı: iexpress

çalıştır komutları

Setup programı, Windows ’un kendi bünyesinde yer alan ve arşiv yapmaya yarayan, bununla beraber da montaj sihirbazı gibi görevi olan son derece pratik ve kullanışlı bir programdır. Bu program sayesinde dosyalarınızı sıkıştırıp exe formatına getirebilirsiniz.

Kuvvet seçenekleri: powercfg.cpl

çalıştır komutları

Şiddet seçenekleri menüsü, kullanıcıya güç planlarını değiştirip özelleştirebilme imkanı sunar. Mevcut olan zor planları kullanabilir ya da kendinize tarafından yeni bir plan oluşturabilirsiniz. 

Hesap makinesi: calc

çalıştır komutları

Adında anlaşılacağı üzere hesap makinesini açabilmek için çalıştır komutuna calc yazmak yeterli olacaktır. Hesap makinesi seçeneğinin ara sıra başlat menüsünde seçilmesinin kuvvet olduğu göz önüne alındığında yukarıda belirttiğimiz komutla hesap makinesini açtırmak gayet basit olacaktır.

İnternet özellikleri: inetcpl.cpl

çalıştır komutları

İnternet özellikleri menüsünde giriş sayfası, internet güvenliği gibi seçeneklere ulaşmanız muhtemel. Ağ ayarlarınızla ilgili herhangi bir sorunla karşılaştığınız süre birincil başvuracağınız yer internet özellikleri menüsüdür. 

Bölge ve dil ayarları: intl.cpl

çalıştır komutları

Bilgisayarınız genellikle otomatik olarak saat ve tarihi kendisi belirlese de, ara sıra bu işi kendiniz yapmanız gerekebilir. Bilgisayarınızı bulunduğunuz konuma ve saate göre ayarlayabilmek için çalıştır komutuna intl.cpl yazmanız tatmin edici olacaktır. 

Oyun kontrolleri: joy.cpl

çalıştır komutları

Bilgisayarınıza herhangi bir oyun kontrolcüsü bağladıysanız, bu menü üzerinden kontrolcüye erişebilir ve ayarlarını değiştirebilirsiniz

Büyütücü: magnify

çalıştır komutları

Hakiki hayatta kullandığımız gibi bilgisayarlarımızda da büyüteç bulunur. Okunması güç yazılarda ya da detaylı çalışmalarda büyüteci kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. 

Fare özellikleri: main.cpl

çalıştır komutları

Main.cpl, fare özelliklerinizi kişiselleştirebileceğiniz, ayarlarını değiştirebileceğiniz kullanması son derece kolay olan Windows ’un sunmuş olduğu özelliklerden biridir. Bu mönü sayesinde bilgisayar deneyiminizi daha keyifli ülkü getirebilirsiniz. 

Ses ayarları: mmsys.cpl

çalıştır komutları

Ses giriş çıkış aygıtlarınızı ayarlayabilmek için yukarıda vermiş olduğumuz çalıştır komutunu girerek ses ayarları menüsünü açabilirsiniz. Bu mönü üzerinden hangi ses aygıtlarını kullanacağını belirleyebilir, kişisel ses ayarlarınızı ayarlayabilirsiniz.

Paylaşılan klasörler menüsü: fsmgmt.msc

çalıştır komutları

Yerel ağlar sayesinde bilgisayarınızda bulunan klasörleri öteki kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Eğer paylaştığınız klasörün yolunu unutursanız, fsmgmt.msc komutu bir uçtan bir uca öteki kullanıcılarla paylaşmış olduğunuz klasörleri rahatça görebilirsiniz.

Sistem bilgisi arabulucu: msinfo32

çalıştır komutları

Sistem bilgisi aracı, bilgisayarınızda sistem bilgilerine ve özelliklerine erişebileceğiniz, donanımlarınızın detaylı bilgilerine ulaşabileceğiniz bir pencere açar. Bu mönü baştan sona bilgisayarınızın özelliklerini kolayca yoklama edebilirsiniz.

Uzak masaüstü bağlantısı: mstsc

çalıştır komutları

RDP, yani Windows Remote Desktop Connection, benzer ağa ve internete bağlı başka bir bilgisayar tarafından bilgisayarımıza uzaktan erişmenize olanak sağlar. 

Kaynak izleyicisi: resmon

çalıştır komutları

Kaynak izleyicisi, performans izleyicisinin bir ileri versiyonu olarak görülebilir ve bu mönü baştan sona hangi işlemin bilgisayarınıza ne kadar tartma bindirdiğini görebilirsiniz. Ekipman ve yazılım hakkındaki tüm bilgileri kaynak izleyicisi sayesinde hakiki zamanlı öğrenebilirsiniz.

Ekran okuyucusu: narrator

çalıştır komutları

Ekran okuyucusu, bilgisayarınızın fare imlecinizi üzerine götürdüğünüz her yeri size sesli olarak okumasına ihtimal sağlar. Bu nitelik, bir yazıyı okumanıza zaman bulamadığınız durumlarda gerçekte de işe yarayabilir.

Ekran klavyesi: osk

çalıştır komutları

Ekran klavyesi, fiziksel klavyenizin olmadığı durumlarda farenizi kullanarak klavye kullanmanıza olanak karşılayan bir uygulamadır. Özellikle bankacılık işlemlerinizde ekran klavyesi uygulamak oldukça önemlidir. 

Performans izleyicisi: perfmon

çalıştır komutları

Performans izleyicisi doğruca bilgisayarınızın performans istatistiklerini rahatça gözlemleyebilirsiniz. Performans izleyicisinde bununla birlikte sonuçları incelemek ve raporları bakmak için Veri Toplayıcı Kümeleri oluşturabilirsiniz.

Kayıt defteri: regedit 

çalıştır komutları

Tescil defteri, bilgisayarınıza yüklü olan bir programa ait tüm verilerin bir arada toplanmasını sağlar. Bu yemek listesi tamamen programa dair en küçük data dosyasını bile bulabilir, gerekli gördüğünüz verileri ayrıntılarıyla silebilirsiniz.

Ödev yöneticisi: taskmgr

çalıştır komutları

Çalıştır komutları arasında en çok tanıdık komutlardan birisi taskmgr, tahsis yöneticisini açmanıza ihtimal sağlar. Devir yöneticisi üzerinden bilgisayarınızda açık olan programları görüntüleyebilir, işlemleri sonlandırabilirsiniz.

Denetleme masası: control

çalıştır komutları

Çalıştır komutları arasında en çok kullanılan bir diğer komut olan control, teftiş masanızı açar. Yoklama masası üzerinden bilgisayarınızda aklınıza gelebilecek bütün ayarlara ulaşabilirsiniz.

WordPad: write

çalıştır komutları

Çalıştır komutları listemizin son esnasında WordPad ’i açan write komutu bulunuyor. WordPad ’i açarak anekdot edinmek istediğiniz şeyleri kolayca buraya yazabilir ve sonradan her tarafta okumak için kaydedebilirsiniz. 

Hakkında admin

Check Also

Ubisoft, Far Cry 6 ve Rainbow Six Quarantine, Covid-19 Nedeniyle Erteledi

Ubisoft, Far Cry 6 ve Rainbow Six Quarantine, Covid-19 Nedeniyle Erteledi

Fransız oyun stüdyosu Ubisoft, çeyrek sonuçlarını açıkladığı sırada iki yaklaşan iki önemli oyunu hakkında da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir